Skip to content

Vše, co potřebujete k vybudování bezdrátové sítě

8 de Září de 2021
WirelessNetwork 5994852003f4020011db5333

Pokud si chcete nastavit domácí Wi-Fi systém sami nebo si jej nechat nainstalovat u svého poskytovatele internetu, měli byste vědět několik základních věcí. Zejména se dozvíte o komponentách, které tvoří většinu bezdrátových sítí, a o tom, jak tyto komponenty navzájem spolupracují. Je to jednodušší, než to zní, a síťová zařízení se s každým dalším rokem stávají snadnějšími a bezpečnějšími. Mezi klíčové hardwarové součásti bezdrátové počítačové sítě patří adaptéry, směrovače a přístupové body, antény a opakovačes.

Bezdrátové síťové adaptéry

Bezdrátové síťové adaptéry (známé také jako bezdrátové síťové karty nebo bezdrátové síťové karty) jsou vyžadovány pro každé zařízení v bezdrátové síti. Všechny přenosné počítače více než deset let, tablety a smartphony obsahují bezdrátovou funkci jako integrovanou funkci těchto systémů.

Pro starší přenosné počítače a stolní počítače je nutné zakoupit samostatné přídavné adaptéry. Jsou k dispozici ve formátech kreditní karty PCMCIA nebo USB. Pokud nemáte starý hardware nebo nepotřebujete adaptér Wi-Fi pro stolní počítač, můžete bezdrátovou síť nastavit bez obav o síťové adaptéry. K zvýšení výkonu síťových připojení, umístění více počítačů a zařízení a zvýšení dosahu sítě budete potřebovat další typy hardwaru.

Bezdrátové routery a přístupové body

Bezdrátové routery jsou srdcem bezdrátové sítě. Tyto směrovače fungují srovnatelně se směrovači pro kabelové ethernetové sítě. Při vytváření bezdrátové sítě pro domácnost nebo kancelář budete potřebovat bezdrátový router.

Bezdrátový router ASUS RT-AC68U AC-1900

Aktuálním standardem pro bezdrátové směrovače je 802.11ax, který zajišťuje plynulé streamování videa a rychlé online hraní. Starší routery jsou pomalejší, ale budou fungovat, a bezdrátový AC je stále skvělá volba, takže volba routeru může vyplývat z požadavků, které na něj plánujete dát. Směrovač AC je však desítkykrát rychlejší než verze 802.11n, která mu předcházela. Směrovače AX a AC také zvládají více zařízení lépe než starší modely routerů. Mnoho domácností má počítače, tablety, telefony, chytré televize, streamovací boxy a zařízení pro chytrou domácnost, která používají bezdrátové připojení k routeru. Bezdrátový router se obvykle připojuje přímo k modemu dodanému poskytovatelem vysokorychlostního internetového připojení po kabelu. Všechno ostatní v domácnosti se bezdrátově připojuje k routeru. Přístupové body umožňují připojení bezdrátových sítí k existující kabelové síti, podobně jako směrovače. K této situaci dochází v kanceláři nebo doma, kde jsou nainstalovány kabelové směrovače a zařízení. V domácí síti má jediný přístupový bod nebo router dostatečný dosah pro pokrytí většiny obytných budov. Podniky v kancelářských budovách musí často nasadit více přístupových bodů a směrovačů.

Bezdrátové antény

Přístupové body a směrovače mohou ke zvýšení komunikačního dosahu bezdrátového rádiového signálu použít bezdrátovou anténu Wi-Fi. Tyto antény jsou zabudovány do většiny směrovačů, ale na některých starších zařízeních jsou volitelné a odnímatelné.

Síťový přijímač domácího kina Sony STR -DN1030 - fotografie - ethernetové připojení - bezdrátová anténa

Ke zvýšení dosahu bezdrátových adaptérů je možné na bezdrátové klienty namontovat přídavné antény na trhu s náhradními díly. Přídavné antény obvykle nejsou pro běžné bezdrátové domácí sítě vyžadovány. Je však běžnou praxí, že strážci používají tyto antény. Wardriving je praxe záměrného vyhledávání v místní oblasti a hledání dostupných signálů bezdrátové sítě Wi-Fi.

Bezdrátové opakovače

Bezdrátový opakovač se připojuje k routeru nebo přístupovému bodu a rozšiřuje dosah sítě. Často se nazývá zesilovač signálu nebo rozšiřovač dosahu, opakovač slouží jako obousměrná reléová stanice pro bezdrátové rádiové signály. Opakovače umožňují připojení zařízení, které jinak nemůže přijímat bezdrátový signál sítě.

Bezdrátový opakovač

Bezdrátové opakovače se používají ve velkých domácnostech, když jedna nebo více místností nepřijímá silný signál Wi-Fi, obvykle kvůli vzdálenosti od zařízení k bezdrátovému routeru.

Síťové sítě

Síť Wi-Fi není nová, ale doma je stále oblíbenější. Důvodem je stále se rozšiřující počet připojených zařízení, která lidé mají. Síťové sítě Wi-Fi fungují podobně jako opakovače, ale namísto vytváření nového a nadbytečného přístupového bodu poskytují síťové sítě plynulou a soudržnou rozšířenou síť Wi-Fi.

Routerový systém Netgear Orbi (RBK50)

Můžete si zakoupit kompletní síťové Wi-Fi systémy a mnoho moderních bezdrátových směrovačů nabízí možnosti síťové sítě, což vám umožní zakoupit nový směrovač a pomocí starého se připojit k síťové síti a posílit signál.