Skip to content

Vše o elektrickém posilovači řízení

5 de Červenec de 2021
GettyImages 534057825 5804eb115f9b5805c2b42f4c

Elektrický posilovač řízení se uchytil dlouho, ale technologie, na které je postaven, funguje už velmi dlouho. Ve skutečnosti byl posilovač řízení zhruba stejně dlouhý jako automobil a velká nákladní vozidla byla vybavena systémy s náhradními díly již v roce 1903, ale jako možnost OEM byla nabízena až v padesátých letech minulého století. Tato technologie je dnes všudypřítomná díky svému zařazení do standardní výbavy téměř u všech nových osobních a nákladních automobilů, ale v 80. a 90. letech zůstávala volitelná u řady levnějších základních vozů.

K čemu je posilovač řízení?

Účelem posilovače řízení je snížit množství úsilí, které řidič potřebuje k řízení. Toho bylo tradičně dosaženo pomocí hydraulické energie, kterou může generovat řemenem poháněné čerpadlo, které odtéká z otáčení motoru. Tato technologie však prošla neustálým proudem inovací a upgradů, protože se poprvé objevila jako volba OEM v 50. letech. Prvním významným upgradem na tradiční hydraulický posilovač řízení, který zaznamenal jakýkoli druh širokého využití, byl elektrohydraulický posilovač řízení. Tato raná forma elektrického posilovače řízení přidala další pomoc tradičnímu posilovači řízení s elektrickými čerpadly. Tato technologie byla do značné míry nahrazena elektronickým posilovačem řízení, který úplně vypouští hydrauliku. Elektrický posilovač řízení je k dispozici v široké škále vozidel prakticky od každého výrobce. Úzce související technologie známá jako steer-by-wire je důležitým prvkem v posunu směrem k autům s plně automatickým řízením.

Elektro-hydraulický posilovač řízení

Elektrohydraulický posilovač řízení (EHPS) je hybridní technologie, která funguje stejně jako tradiční hydraulický posilovač řízení. Stejně jako tradiční systémy využívá hydraulickou energii ke snížení síly potřebné k řízení automobilu. Rozdíl mezi těmito dvěma technologiemi spočívá v tom, jak se vytváří hydraulický tlak. Tam, kde tradiční systémy vytvářejí tlak pomocí řemenového čerpadla, používají elektrohydraulické posilovače řízení elektrická čerpadla. Jednou z hlavních výhod elektrohydraulického posilovače řízení je, že elektrické čerpadlo nemusí nutně ztrácet výkon, když je motor vypnutý. Jedná se o skvělý bezpečnostní prvek, protože usnadňuje řízení do bezpečí v případě, že motor při jízdě po silnici zemře. Tato funkce byla užitečná také u elektrických vozidel a některých palivově úsporných vozidel na plyn, protože je schopna poskytnout posilovač řízení vozidlům, která nemají tradiční plynový nebo naftový motor, a hybridním vozidlům, která jsou navržena k vypínání plynu motor na dálničních rychlostech.

Elektrický posilovač řízení

Na rozdíl od hydraulických a elektrohydraulických systémů nepoužívá elektrický posilovač řízení (EPS) žádnou formu hydraulického tlaku, aby poskytl pomoc při řízení. Tato technologie je plně elektronická, takže k přímé pomoci využívá elektromotor namontovaný na kormidelním zařízení nebo hřebenu. Protože nedochází ke ztrátě energie při generování a přenosu hydraulické energie, jsou tyto systémy obvykle účinnější než hydraulické nebo elektrohydraulické řízení. V závislosti na konkrétním systému EPS může být elektromotor namontován buď na sloupek řízení, nebo přímo na kormidelní zařízení nebo hřeben řízení. Senzory se používají k určení potřebné síly řízení a poté se aplikuje tak, aby řidič musel vyvinout minimální úsilí k otočení kola. Některé systémy mají diskrétní nastavení, které rozhoduje o rozsahu poskytované asistence řízení, jiné fungují na proměnné křivce. Většina výrobců OEM nabízí elektrický posilovač řízení u jednoho nebo více svých modelů.

Co je Steer-by-Wire?

Systémy elektrického posilovače řízení odstraňují hydraulické komponenty při zachování tradičního táhla řízení, ale skutečné systémy typu „Steer-by-Wire“ také táhnou řízení. Tyto systémy využívají k otáčení kol elektromotory, senzory k určení, kolik síly je třeba použít, a emulátory řízení, které řidiči poskytují haptickou zpětnou vazbu. Technologie Steer-by-wire se již nějakou dobu používá v některých těžkých zařízeních, vysokozdvižných vozících, čelních nakladačích a dalších podobných aplikacích, ale pro automobilový svět je stále relativně nová. Automobilky jako GM a Mazda byly průkopníky tohoto konceptu s časnými koncepčními auty typu wire-by-wire, které se vyvarovaly tradičního spojení řízení, ale přijetí této technologie průmyslem a řidiči bylo poněkud chladné. Společnost Nissan na konci roku 2012 oznámila, že bude první automobilkou nabízející technologii v sériovém modelu, a její systém nezávislého řízení řízení byl oznámen pro modelový rok 2014. I tento systém si však zachoval pozůstatky tradičního systému řízení. Nezávislý systém řízení řízení, který byl představen v roce 2014 Infiniti Q50, byl řízen po drátu, ale ponechal na místě tradiční spojení řízení. I když byly během normálního používání odpojeny, stále tam byly. Myšlenka tohoto typu systému spočívá v tom, že pokud selže systém řízení po vodiči, může se spojka zařadit, aby poskytla řidiči schopnost používat mechanické řízení k řízení. Spolu s dalšími technologiemi drive-by-wire, jako je brzda po vodiči a elektronické ovládání škrticí klapky, je řízení po vodiči klíčovou součástí autonomních automobilů.