Jádro distribuce Linuxu rozšiřuje používání balíčků prezentovaných prostřednictvím online katalogů. Různé distribuce se spoléhají na architektonická sestavení zaměřená na konkrétní systémy správy balíčků. Správce balíků, který používáte, určuje, jak budete instalovat nebo aktualizovat nové balíčky.
Co je balíček?
Balíčky jsou softwarové aplikace pro Linux. Stejně jako Apple App Store a Google Play nabízejí upravené aplikace pro iOS a Android a Microsoft Store to samé pro Windows 10, správce balíčků přistupuje ke knihovně programů navržených pro práci s architektonickými standardy vaší distribuce.
Co je správce balíčků?
A správce balíčků slouží jako integrovaný nástroj pro přístup k online katalogům softwaru a instalaci, aktualizaci a odstraňování balíčků z vašeho prostředí Linux. Na trhu je více než jeden správce balíčků a jejich balíčky nejsou snadno křížově kompatibilní. Navíc ne všechny balíčky existují v katalogu každého správce balíčků. Mezi běžné systémy správy balíčků patří:
- dkpg: Používají Debian a Ubuntu a podporují je nástroje jako apt, aptitude a Synaptic Package Manager
- Pacman: Používá Arch Linux
- Dopravné: Používá Gentoo Linux
- Elegantní: Relativně nový, samostatný formát balíčku vyvinutý mateřskou společností Ubuntu
- Správce balíčků RPM: Vyvinuto společností Red Hat a podporováno nástroji jako YUM a zypper
Jak mohu nainstalovat nebo aktualizovat balíčky?
Noví uživatelé systému Linux by měli používat integrovaný nástroj pro správu balíků, který je součástí vaší distribuce. Najdete ji v systému oken. Každý nástroj je konfigurován odlišně a nabízí různé možnosti, ale všechny jsou založené na grafice a pro svou práci vyžadují heslo správce. V rámci nástroje point-and-click můžete vyhledávat nové balíčky, mazat stávající balíčky nebo hledat aktualizace nainstalovaných balíčků.
Ruční správa balíčků
Zkušení uživatelé zřídka spoléhají na grafické nástroje obsažené v distribuci, místo toho raději vydávají příkazy pro správu balíčků přímo z shellu. V některých případech, např. Správa serveru Linux, neexistuje vůbec žádný desktop, takže přístup k prostředí Shell je jediný způsob aktualizace balíčků. Každý správce balíčků podporuje různé příkazy prostředí, ale obecně každý vyžaduje, abyste pro změnu operačního systému zadali přihlašovací údaje na kořenové úrovni (heslo uživatele root nebo heslo účtu uživatele oprávněného spravovat balíčky). Chcete-li například nainstalovat populární textový editor Nano, použili byste následující příkazy prostředí:
Apt:
apt install nano
Pacman:
pacman -S nano
Zypper:
zypper nainstalovat nano
Dopravné:
objevit se nano
DNF:
dnf install nano
V dokumentaci nástroje pro správu balíčků založeného na prostředí najdete konkrétní pokyny, včetně příslušných příznaků příkazů, které upravují fungování základního nástroje.