Skip to content

Vývoj aplikací pro iPhone a iPad

6 de Srpen de 2021
GettyImages 502862551 57ffa1535f9b5805c268569d

Pokud jste si někdy chtěli vyzkoušet vývoj a aplikace pro iPad, existuje spousta skvělých nástrojů a služeb, které vám pomohou rychle se naučit a zrychlit. Nejlepší na vývoji mobilních aplikací je, že každý, kdo má skvělý nápad, může být úspěšný. To samozřejmě neznamená, že to bude snadné, ale dokud nezkusíte, nebudete vědět, jak úspěšní můžete být. Jak tedy začnete vyvíjet aplikace pro iOS?

Vývojové nástroje Apple

Prvním krokem je pohrát si s vývojovými nástroji. Oficiální vývojová platforma společnosti Apple se nazývá Xcode a je zdarma ke stažení. Bez licence vývojáře nebudete moci své aplikace nabízet k prodeji, ale můžete si hrát s prostředím a zjistit, jak dlouho může trvat, než se dostanete do tempa. Apple představil programovací jazyk Swift jako náhradu za Objective-C, jehož použití pro vývoj bylo někdy bolestivé. Jak název napovídá, Swift je rychlejší platforma. I když se nemusí hodit k rychlému vývoji aplikací, je mnohem rychlejší než Objective-C. K vývoji aplikací pro iOS budete potřebovat Mac, ale nemusí být nejvýkonnější na světě. Základní MacBook je pro vytváření většiny aplikací pro iPhone a iPad více než dostačující.

Nástroje pro vývoj třetích stran

Co když jste nikdy neprogramovali v C? Co když se chcete vyvíjet pro iOS i Android? Co když potřebujete platformu určenou pro vytváření her? K dispozici je řada skvělých alternativ k Xcode, stejně jako řada emulátorů iOS, které se mohou ukázat jako užitečné. Vždy je dobré držet se nástrojů přirozeného vývoje pro platformu. Pokud kódujete aplikace pro iOS pomocí Xcode, máte vždy přístup k nejnovějším funkcím operačního systému. Pokud ale plánujete vydat aplikaci pro více platforem, její kódování na každé z nich zabere spoustu času a zdrojů. Zde jsou některé z nejpopulárnějších nástrojů třetích stran dostupných pro vývoj aplikací pro iOS: Tento seznam není v žádném případě úplný. Existují další vývojové platformy, jako je GameSalad, které vám umožňují vytvářet aplikace bez jakéhokoli kódování.

Jednota

Unity je 3D grafický engine, který obsahuje fyzikální engine. Primárně se používá pro vývoj 3D her, i když nedávno přidal podporu 2D. Unity lze použít pro iOS, Android, Windows, macOS, Linux, PlayStation, Xbox a Nintendo Switch. To z něj činí skvělou volbu, pokud plánujete vydat hru na více platformách, ale přestože obsahuje nástroje, které vám pomohou při hře, není to tak rychlý vývoj jako u některých konkurentů.

Corona SDK

Sada Corona SDK používá LUA jako vývojový jazyk a poté se znovu kompiluje do Objective-C. A protože LUA je rychlejší na psaní, aplikace lze vytvářet mnohem rychleji. Corona se specializuje na 2D grafiku a obsahuje vlastní fyzikální engine. Můžete také kompilovat pro iOS i Android z jedné sady kódů. Corona podporuje vytváření skutečných aplikací pro Windows a macOS, ale nepodporuje konzoly jako PlayStation nebo Xbox. Corona je skvělou volbou pro 2D hry a ležérní hry.

Adobe AIR

Osoby s pozadím ve Flashi budou mít zájem o Adobe Air, který k vytváření aplikací používá kombinaci ActionScriptu, HTML, CSS a Javascriptu. Adobe AIR umožňuje nasazení na platformách iOS, Android, Windows a dalších.

Marmeláda

Marmalade, dříve nazývaná Airplay SDK, posouvá filozofii „jednou zapiš-běh-kamkoli“ o krok vpřed podporou více jazyků. Marmalade primárně podporuje C, ale dvě varianty poskytují most k základní SDK: Marmalade Quick, který používá LUA; a Marmalade Web, který používá HTML 5, Javascript a CSS 3. Marmalade se používá především pro vývoj 2D a 3D her.

PhoneGap

Webové vývojáře bude zajímat PhoneGap, který k vytváření webových aplikací s mobilním vzhledem používá JavaScript, HTML 5 a CSS3. PhoneGap může také vytvářet skutečné aplikace zapouzdřením kódu do webového objektu v rámci platformy. Lze jej použít pro vývoj iOS, Android, WebOS, Symbian, Ubuntu Touch a Windows.

Upřesněte svůj nápad a přizpůsobte osvědčené postupy pro iOS

Pro představu o konkurenci je dobré stáhnout si aplikace, které jsou podobné té, kterou vyvíjíte. Věnujte velkou pozornost tomu, co funguje a co ne – není třeba opravovat to, co není zlomené. Pokud nemůžete najít přesnou shodu pro vaši aplikaci, stáhněte si něco podobného. Měli byste také vytáhnout tužku a papír. Vývoj grafického uživatelského rozhraní (GUI) pro iPhone a iPad se liší od vývoje pro PC nebo web. Budete muset vzít v úvahu omezený prostor na obrazovce, nedostatek myši nebo fyzické klávesnice a používání dotykové obrazovky. Může být dobré nakreslit některé z vašich obrazovek a rozvrhnout GUI na papír, abyste zjistili, jak by aplikace mohla fungovat. To může pomoci při rozdělování aplikace a poskytovat logický tok pro její vývoj. Začněte s GUI kontrolou zásad iOS Human Interface Guidelines na adrese developer.apple.com.

Program pro vývojáře společnosti Apple

Nyní, když máte vytříbený nápad a vyznáte se ve vývojové platformě, je čas připojit se k vývojářskému programu společnosti Apple. Budete to muset udělat, abyste mohli odeslat své aplikace do Apple App Store. Program stojí 99 USD za rok a během tohoto období vám nabízí dvě volání podpory, takže pokud narazíte na problém s programováním, máte nějaké východisko. Budete si muset vybrat mezi zápisem jako jednotlivec nebo jako společnost. Registrace jako společnost vyžaduje právní dokumentaci, například stanovy nebo živnostenské oprávnění. Obchodní název Doing Business As (DBA) tento požadavek nesplňuje.

Push Hello, World na váš iPhone nebo iPad

Než se vrhnout přímo do vývoje aplikací, je dobré vytvořit si standardní aplikaci „Hello, World“ a přenést ji na svůj iPhone nebo iPad. To vyžaduje získání certifikátu vývojáře a nastavení zřizovacího profilu ve vašem zařízení. Nejlepší je to udělat hned, abyste se nemuseli zastavovat a zjišťovat, jak to udělat, až se dostanete do fáze vývoje Quality Assurance.

Začněte v malém a jděte odtud

Nemusíte skočit přímo do své velké myšlenky. Pokud víte, že kódování aplikace, kterou máte na mysli, může trvat měsíce a měsíce, můžete začít v malém. To je zvláště účinné, pokud s tvorbou aplikací teprve začínáte. Izolujte některé funkce, které chcete do své aplikace zahrnout, a vytvořte podobnou menší aplikaci, která tyto funkce obsahuje. Pokud například víte, že budete potřebovat rolovací seznam s možností, aby do něj uživatelé mohli přidávat položky, můžete nejprve vytvořit aplikaci pro seznam potravin. To vám umožní experimentovat s kódováním konkrétních funkcí, než se pustíte do své velké myšlenky. Zjistíte, že při druhém naprogramování funkce je to vždy rychlejší a lepší než poprvé. Spíše než dělat velké chyby při práci na vaší velké myšlence vám to umožní experimentovat mimo projekt. A pokud vyvinete malou aplikaci, která je stále obchodovatelná, můžete vydělat nějaké peníze, zatímco se naučíte kódovat svůj větší projekt. I když si nemůžete představit obchodovatelnou aplikaci, pouhé hraní si s funkcí v izolovaném projektu může být dobrým způsobem, jak se naučit ji implementovat do vašeho hlavního projektu.