Skip to content

Wi-Fi 7 je téměř tady, ale odborníci tvrdí, že stále nenahradí Ethernet

15 de Duben de 2023
GettyImages 153758518 cd32b8d531344fe789eb64754197f3c9

Klíčové věci

  • MediaTek tvrdí, že předvedl Wi-Fi 7 a oslavoval jej jako skutečnou náhradu za kabelový ethernet.
  • Specifikace Wi-Fi 7 se stále připravuje a nebude dokončena minimálně do roku 2024.
  • Odborníci se domnívají, že Wi-Fi 7 je pro většinu uživatelů přehnané, vzhledem k tomu, že první zařízení budou neúměrně drahá.

Bezdrátový síťový standard nové generace slibuje poskytování rychlostí, které mohou překonat kabelový ethernet, ačkoli odborníci si nejsou jisti, jak se jeho výhody projeví v reálném světě. Zatímco routery Wi-Fi 6E jsou stále novinkou, tchajwanský výrobce čipů MediaTek již provedl první živé ukázky Wi-Fi 7 a nazval jej „skutečnou náhradou drátové/ethernetové sítě“. Technologové se však domnívají, že je ještě příliš brzy snít o domě bez drátů. „Nová oznámení o Wi-Fi porážejícím Ethernet bychom měli vždy brát se špetkou soli, jak už to bylo mnohokrát řečeno a nikdy to není pravda,“ řekl Liam Dawe, majitel GamingOnLinux, Lifewire e-mailem. „Zní to zajímavě, ale je potřeba vidět aplikace v reálném světě.“

Bleskově rychlý

Dne 19. ledna 2022 společnost MediaTek oznámila, že předvedla dvě ukázky technologie Wi-Fi 7 „klíčovým zákazníkům a průmyslovým spolupracovníkům“. Ve své demonstraci společnost vysvětlila, že její zařízení Wi-Fi 7 používá stejné frekvence 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz jako Wi-Fi 6E (technicky 802.11ax), ale stále může poskytovat přibližně 2,4krát vyšší rychlost. To je i při stejném počtu antén, díky různým technickým vylepšením, včetně mnohem širší šířky pásma pro každý kanál. Je pozoruhodné, že Wi-Fi Alliance stále vytváří standard Wi-Fi 7. Očekává se, že Wi-Fi 7, technicky známé jako 802.11be Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), poskytne maximální propustnost alespoň 30 Gb/s, což je více než třikrát rychlejší než 9,6 Gb/s u Wi-Fi 6 a téměř deset krát rychlejší než Wi-Fi 5 3,5 Gb/s. MediaTek tvrdil, že jeho demo je poháněno technologií multi-link operation (MLO), která agreguje více kanálů na různých frekvenčních pásmech současně. Společnost tvrdí, že to umožňuje bezproblémový tok síťového provozu, i když na pásmech dochází k rušení nebo přetížení. Podle Dignited používá Wi-Fi 7 16 toků MIMO (Multi-Input Multiple-Output), což je dvojnásobek počtu toků na Wi-Fi 6. Protože většina zařízení, jako jsou notebooky a telefony, má obvykle dvě přijímací a dvě vysílací antény, router Wi-Fi 7 umožní více uživatelům streamovat současně bez poklesu výkonu.

Kde guma udeří na silnici

Překvapivě, kromě technických informací, MediaTek nesdílel žádné podrobnosti o skutečné ukázce samotné a neidentifikoval zákazníky, kterým byla ukázka poskytnuta. Zatímco jeho vydání hovořilo o technických výhodách Wi-Fi 7, nekomentovalo samotnou demonstraci ani nezmínilo případy použití, které byly ukázány. Ve vydání korporátní viceprezident MediaTek Alan Hsu poznamenal, že Wi-Fi 7 „poskytne bezproblémovou konektivitu pro vše od aplikací AR/VR pro více hráčů po cloudové hraní a hovory v rozlišení 4K až po streamování v rozlišení 8K a další“. Je však nepravděpodobné, že by domácí ISP mohl v dohledné době poskytovat přenosové rychlosti téměř 30 Gb/s. To znamená, že Wi-Fi 7 by zpočátku urychlilo přesun obrovského množství dat po místní síti pro všechny záměry a účely, například mezi brýlemi VR a 8K televizory s vysokým rozlišením.

Mladá dívka překvapená během virtuální reality doma

Je tu také skutečnost, že IEEE neočekává, že specifikace Wi-Fi 7 budou dokončeny do roku 2024. To však nezabránilo MediaTeku, který pomáhá s vývojem standardu, v tvrzení, že představí svou Wi-Fi 7 řada zařízení někdy v roce 2023. Zatímco zařízení založená na návrhu specifikací se dostala na pulty již dříve, teoreticky by mohla představovat problémy s kompatibilitou. Pak je tu otázka ceny. První Wi-Fi 6E routery, jako je Linksys Hydra Pro 6E, stojí 499,99 $, zatímco Netgear’s Nighthawk RAXE500 se prodává za 599,99 $. Když vezmeme v úvahu všechny věci, Dawe věří, že je příliš brzy truchlit nad smrtí ethernetu. „Upřímně řečeno, jsem velmi skeptický k tomu, že Wi-Fi někdy porazí Ethernet, zejména pokud jde o latenci, a Wi-Fi je mnohem náchylnější k poruchám.“