Skip to content

Základy zesilovače do auta: Kanály, výkon a čistota

23 de Červenec de 2021
GettyImages 576912338 592737405f9b585950bf87d2

Automobilové zesilovače trpí efektem z dohledu, z mysli. Nemusíte být odborníkem na autorádio, nebo dokonce zvlášť pozorným, abyste ukazovali na autorádio nebo mřížky reproduktorů. Totéž neplatí o zesilovačích, které jsou často spojovány s vysoce výkonným autorádiem. Pravda však je, že každý autorádio musí mít zesilovač. Většina autorádií neobsahuje samostatný zesilovač a nejjednodušší vylepšení autorádia také zesilovač vynechávají. Faktem však je, že každý jednotlivý autorádio ve skutečnosti obsahuje zesilovač, i když je to jen slabý vestavěný zesilovač, a vaše stereo by bez něj doslova nefungovalo. Většina autorádií má zesilovač zabudovaný přímo do hlavní jednotky. Háček je v tom, že obvykle nejsou moc dobří.

K čemu slouží zvukové zesilovače?

V domácích i automobilových audio systémech je zesilovač zařízení, které doslova bere slabý zvukový signál a zesiluje ho. Signál, který jde do zesilovače, je příliš slabý na to, aby řídil reproduktory, zatímco signál, který vychází, může práci dokončit. Tento proces zesílení je nezbytnou součástí každého domácího a automobilového audiosystému a výkon zesilovače určuje, jak hlasitý bude zvuk bez zkreslení. Každý systém má alespoň jeden zesilovač, i když je integrován do hlavní jednotky, a některé dokonce obsahují více než jeden. Například je docela běžné zahrnout do auta subwoofer vyhrazený zesilovač do auta.

Opravdu potřebujete zesilovač do auta?

Většina hlavových jednotek obsahuje vestavěné zesilovače, ale obvykle nejsou příliš výkonné. Hlavní jednotky, které obsahují výkonné zesilovače, mají tendenci směřovat spíše k nákladnému konci spektra, kdy je často lepší volbou pouze spárovat hlavní jednotku, která má stejně výstupy předzesilovače s vyhrazeným zesilovačem. Existuje mnoho důvodů, proč do vašeho autorádia zahrnout samostatnou součást zesilovače, a pokud chcete, určitě ji potřebujete:

  • Hlasitější zvuk bez zkreslení: Jednou z klíčových vlastností dobrých zesilovačů je, že umožňují zvýšit hlasitost bez současného zvýšení zkreslení. Pokud zaznamenáte zkreslení na požadované úrovni hlasitosti, pravděpodobně potřebujete zesilovač.
  • Napájení subwooferu: Když do autorádia přidáte subwoofer, téměř vždy musíte přidat zesilovač současně. Pokud vaše autorádio nemá připojení, které je speciálně navrženo pro subwoofer, naplánujte přidání zesilovače subwooferu.
  • Abyste ze svých nových reproduktorů dostali maximum: K továrnímu audio systému do auta můžete přidat nové reproduktory, abyste zlepšili kvalitu zvuku, ale nová hlavní jednotka a samostatný zesilovač vám poskytnou mnohem více možností, pokud jde o to, jaké reproduktory instalujete.

Pokud vám nevadí malé zkreslení a nemáte touhu natáhnout hlavní jednotku na 11, pak pravděpodobně můžete přeskočit zesilovač a zaměřit se na hlavní jednotku a reproduktory. Některé hlavní jednotky mají dostatek energie na to, aby poskytovaly zvuk bez zkreslení, a přidání crossoveru s vysokým průchodem může pomoci věci uklidit. Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je, zda vaše hlavní jednotka obsahuje výstupy předzesilovače. Tyto výstupy obcházejí vestavěný zesilovač a vysílají čistý signál do externího zesilovače. Pokud vaše hlavní jednotka nemá výstupy předzesilovače, budete muset najít zesilovač, který obsahuje vstupy na úrovni reproduktorů. Druhou možností je použití převaděče úrovně reproduktoru na linku. Zatímco obě tyto metody budou mít tendenci zavádět šum nebo zkreslení, jedinou další možností je koupit novou hlavní jednotku. Zatímco upgrade vaší hlavní jednotky před přidáním zesilovače zahrnuje utrácení více peněz, poskytne nejlepší výsledky. Když pracujete se slušnou hlavní jednotkou, nalezení správného zesilovače do auta je mnohem jednodušší proces.

Kanály a další funkce zesilovače

Jedním z hlavních rozlišovacích faktorů mezi zesilovači je počet kanálů, které mají. Jsou k dispozici v několika konfiguracích, od mono až po šest kanálů, z nichž každý se nejlépe hodí pro různá nastavení reproduktorů. Pro každý reproduktor je potřeba alespoň jeden kanál, ale je také možné použít více než jeden zesilovač v jednom autorádiu. Například 4kanálový zesilovač může napájet čtyři koaxiální reproduktory a pro monofonní reproduktor lze použít samostatný mono zesilovač. Existují také různé konfigurace kanálů, které budou nejlépe fungovat s komponentními reproduktory, takže každý zesilovač musí být přizpůsoben systému, který bude napájen. Některé zesilovače mají vestavěné nízkofrekvenční nebo hornofrekvenční filtry, díky nimž se dokonale hodí k napájení basových nebo výškových reproduktorů. Ostatní zesilovače mají variabilní filtry, zvýraznění basů a další funkce.

Důležitost energie v automobilových audio zesilovačích

Síla zesilovače se týká příkonu, který může odeslat do reproduktorů. Protože celý bod zesilovače spočívá ve zvýšení síly zvukového signálu, je výkon zesilovače jednou z jeho nejdůležitějších statistik. Klíčovou hodnotou je zde RMS, ale není třeba hledat žádné konkrétní číslo. RMS zesilovače by měl odpovídat manipulaci s výkonem reproduktorů, která se liší v každém audio systému automobilu. Optimálním poměrem pro natáčení je RMS, který je někde mezi 75 a 150 procenty výkonu, který reproduktory zvládnou, a trochu přemoci reproduktory je lepší, než je silně poddimenzovat.