Zálohování, couvání na parkovací místa a paralelní parkování nemusí vést k tolika úmrtím a vážným zraněním, jako je jízda při vysoké rychlosti, ale tyto situace při nízké rychlosti představují značnou část všech nehod. Hlavním důvodem, proč zálohování vede k tolika nehodám, je to, že osobní a nákladní automobily mají slepá místa, která ztěžují výhled na chodce, automobily a další předměty. Existuje několik způsobů, jak tyto mrtvé úhly eliminovat, ale nejběžnější jsou záložní kamery a parkovací senzory.
Záložní fotoaparáty
Při couvání mohou být užitečná zrcátka s mrtvým úhlem, ale dobře umístěná kamera může účinně eliminovat slepá místa. Tyto kamery se také snáze používají, protože zobrazení videa je často umístěno v pomlčce. To je obzvláště užitečné pro lidi s omezenou pohyblivostí, což jim může ztěžovat fyzické otáčení a kontrolu slepých míst. Většina kamer s mrtvým úhlem používá objektivy typu rybí oko, které jim umožňují poskytnout velmi široký úhel pohledu na cokoli za vozidlem tím, že způsobí určitý typ zkreslení hlavně. Objektivy typu rybí oko nedokáží zachytit vzdálené objekty, ale to není problém pro účelové záložní kamery. Některé kamery pro sledování mrtvého úhlu mají také zabudované světlo nebo funkci nočního vidění, takže je lze používat i ve tmě.
Parkovací senzory
Parkovací senzory plní stejnou funkci jako záložní kamery, neposkytují však žádné vizuální informace. Místo toho jsou navrženy tak, aby varovaly řidiče, pokud mu v cestě stojí překážky. Pokud za vozidlem při couvání kráčí dítě nebo zvíře, může tento typ senzoru spustit poplach, který umožní řidiči včas zastavit. Některé parkovací senzory jsou také integrovány do automatizovaných parkovacích systémů. Tyto senzory poskytují data počítači, který je poté schopen vypočítat správné úhly řízení a zrychlení potřebné k parkování. Systémy parkovacího asistenta pak řidiči řeknou, kdy a kolik má zatočit, zatímco plně automatizované systémy mohou vozidlo skutečně zaparkovat.
Originální vybavení
Záložní kamery a parkovací senzory jsou k dispozici v původním vybavení i na trhu s autopříslušenstvím. Záložní kamery původního vybavení jsou obvykle integrovány do systémů infotainmentu, protože většina systémů infotainmentu a navigace má zabudované plnobarevné LCD displeje. Některá vozidla jsou připojena k záložním kamerám nebo parkovacím senzorům, i když ve skutečnosti s touto možností nepřišla. V těchto případech je obvykle možné instalovat náhradní díly nebo OEM díly bez přílišného úsilí.
Aftermarket řešení
Pro automobily a nákladní automobily, které nepocházejí z továrny se záložní kamerou, je k dispozici řada doplňkových náhradních dílů. Někteří dodavatelé náhradních dílů také nabízejí parkovací senzory, ale instalace kamer místo kamery obvykle nemá žádnou cenu ani pracovní výhodu. Většina zpětných kamer s náhradními díly je namontována na SPZ, ale některé lze připevnit k nárazníku nebo jinam. K dispozici jsou také bezdrátové i kabelové možnosti, ačkoli kabelové kamery obvykle poskytují kvalitnější obraz s menší pravděpodobností zpoždění nebo rušení. Bezdrátové záložní kamery se často dodávají s LCD, které jsou vybaveny vestavěnými přijímači, ale video z kabelové kamery lze zobrazit mnoha různými způsoby. Některé informační a zábavní systémy mají pomocné video vstupy, do kterých lze připojit záložní kameru, stejně jako mnoho video hlav. Pokud to není možnost, obvykle bude fungovat jakýkoli LCD displej, který je dostatečně malý na to, aby se dal připojit na palubní desku.