Pomocí nástroje df můžete zkontrolovat souhrn dostupného a použitého místa na disku ve vašem systému Linux. S volbou -h zobrazuje místo na disku v podobě čitelné člověkem. Obslužný program du naopak uvádí využití prostoru na základě adresářů a podadresářů. Systém Linux se skládá z jednoho nebo více souborových systémů. Na rozdíl od počítačů se systémem Windows nemusí být souborový systém Linux specifickým diskovým oddílem. Souborový systém Linux místo toho obsahuje oddíly, shluky oddílů, zařízení nebo izolované složky (například pro balíčky Snap), se kterými systém zachází samostatně.
Výstup příkazu df
Výstup příkazu df strukturuje výsledky do šesti sloupců:
- Souborový systém: Název souborového systému. Systémy souborů, které nejsou dočasné (tmpfs) a nejsou fyzicky oddělené, se někdy uvádějí jako zařízení se zpětnou smyčkou, iterované na / dev / loopnn.
- 1K bloky: Počet kilobajtových bloků dostupných pro souborový systém.
- Použitý: Počet použitých bloků.
- K dispozici: Počet dostupných bloků. Pokud se souborový systém dynamicky aktualizuje, bude tato hodnota vždy nulová. Například balíčky Snap se podle potřeby zvětšují a zmenšují, takže df je vždy uvádí jako plně využité.
- Použití%: Poměr bloků dostupných k použití.
- Namontována na: Místo, kde je souborový systém připojen k systému.
Výstup velení du
Příkaz du na druhé straně ukazuje místo na disku využívané soubory a adresáři v aktuálním adresáři. Možnost -h usnadňuje pochopení výstupu.
Ve výchozím nastavení příkaz du uvádí všechny podadresáře, které ukazují, kolik místa na disku každý zabral. Konsolidujte výstup pomocí -s možnost, která zobrazuje pouze souhrn. Pokud však nespustíte sudo du, uvidíte chyby s odepřením oprávnění pro všechny adresáře, ke kterým přihlášenému účtu chybí přístup pro čtení. Chcete-li zobrazit využití disku v jiném adresáři, než je aktuální adresář, vložte tento název adresáře jako poslední argument. Du i df připouští několik užitečných, ale relativně vzácných příkazových přepínačů. Přečtěte si stránky jednotlivých příkazů a prozkoumejte přístupy k jemnému doladění vstupů a výstupů těchto příkazů.