Skip to content

10 dalších vyhledávačů Google

22 de Červenec de 2021
GoogleScholar 5723fb175f9b589e34ba362b 1041bdf2c6754fa28f4634d50c960ad9

Google má vyhledávač. Všichni to známe. Je to na google.com. Ve vyhledávání Google má Google také spoustu skrytých vyhledávačů a hacků, jako je převod měny, hledání místních předpovědí počasí, časy filmů a hledání akcií. Vyhledávače, které prohledávají konkrétní podskupiny webu, jsou známé jako vertikální vyhledávače. Google jim také říká „specializované vyhledávání“. Google má několik těchto specializovaných vyhledávačů. Mnoho z těchto vertikálních vyhledávačů je hluboce integrováno do hlavního vyhledávače Google – do té míry, že se opravdu neliší od běžného vyhledávání Google a lze je zobrazit pouze po úpravě nastavení vyhledávání. Některé z vyhledávačů Google jsou však samostatné vyhledávače s vlastní adresou URL. Někdy se může zobrazit návrh, jak zkusit tyto výsledky vyhledat v hlavním vyhledávači, ale když hledáte konkrétní předmět, ušetří vám to čas, abyste se dostali přímo ke zdroji.

Google Scholar

Pokud vůbec hledáte akademický výzkum (včetně středoškolských prací), potřebujete vědět o Google Scholar. Google Scholar je vertikální vyhledávač určený k hledání vědeckého výzkumu. Ne vždy vám poskytne přístup k těmto dokumentům (spousta výzkumu se skrývá za paywally), ale poskytne vám přístup k jakýmkoli publikacím s otevřeným přístupem a směr, jak začít hledat. Prohledávání databází akademických knihoven je často obtížné. Vyhledejte průzkum ve službě Google Scholar a poté přepněte zpět do své knihovny, abyste zjistili, zda mají daný dokument k dispozici. Google Scholar hodnotí stránky s přihlédnutím ke zdroji (některé časopisy jsou autoritativnější než jiné) a počtu citací výzkumu (citace). Někteří vědci a některé studie jsou autoritativnější než ostatní a počet citací (kolikrát je konkrétní článek citován jinými články) je široce používanou metodou měření této autority. Je to také metoda, která byla použita jako základ pro PageRank společnosti Google. Google Scholar vám také může zasílat upozornění, když bude zveřejněn nový vědecký výzkum týkající se témat, která vás zajímají.

Vyhledávání patentů Google

Snímek obrazovky vyhledávací stránky Google Patents

Google Patents je jedním ze skrytých vertikálních vyhledávačů. Již není tak odvážně označen jako samostatný vyhledávač, ačkoli má samostatnou doménu na patents.google.com. Vyhledávání patentů Google může prohledávat jména, klíčová slova témat a další identifikátory patentů po celém světě. Můžete si prohlédnout patenty, včetně koncepčních výkresů. Můžete také použít vyhledávač patentů Google jako součást portálu zabijáckého výzkumu kombinací výsledků Google Patents a Google Scholar. Google dříve používal vertikální vyhledávač, který se zcela specializoval na americké vládní dokumenty (Uncle Sam Search), ale služba byla v roce 2011 ukončena.

Nákupy Google

Snímek obrazovky vyhledávací stránky Nákupů Google

Nakupování Google (dříve známé jako Froogle a Google Product Search) je vyhledávač společnosti Google pro nakupování. Můžete jej použít pro příležitostné procházení (nákupní trendy), nebo můžete vyhledat konkrétní položky a přejít na srovnávací nákupy. Vyhledávání můžete filtrovat podle věcí, jako jsou dodavatel, cenové rozpětí nebo místní dostupnost. Výsledky obvykle zobrazují online i místní místa k nákupu položek. Informace o místních výsledcích jsou omezené, protože spoléhají na to, že obchody také vypisují své zásoby online. Proto pravděpodobně nebudete mít tolik výsledků od menších místních obchodníků. Google také měl související vyhledávač, který přerušil, oživil a znovu zabil, zvaný Google Catalogs. Hledalo v tištěných katalozích informace o nákupu.

Google Finance

Ukázkový snímek obrazovky vyhledávání Google Finance

Google Finance je vertikální vyhledávač a portál věnovaný nabídkám akcií a finančním novinkám. Můžete vyhledávat konkrétní společnosti, sledovat trendy nebo sledovat své osobní portfolio.

zprávy Google

Snímek obrazovky vyhledávací stránky Zpráv Google

Zprávy Google jsou podobné Google Finance v tom, že se jedná o obsahový portál i vyhledávač. Když přejdete na přední stránku Zpráv Google, připomíná to noviny sešité z velkého množství různých novin. Zprávy Google však také obsahují informace z blogů a jiných méně tradičních mediálních zdrojů. Můžete přizpůsobit rozložení Zpráv Google, vyhledávat konkrétní novinky. nebo si nastavte Google Alerts, abyste byli upozorněni na novinky o tématech, která vás zajímají.

Google Trends

Ukázkový snímek obrazovky Google Trends

Google Trends (dříve známý jako Google Zeitgeist) je vyhledávač pro vyhledávač. Google Trends měří fluktuace a relativní popularitu hledaných výrazů v čase. Můžete jej použít k měření obecných trendů (spousta lidí právě teď mluví o hře o trůny) nebo k porovnání konkrétních hledaných výrazů v čase. Na ukázkovém obrázku jsme porovnávali relativní popularitu „tacos“ a „zmrzliny“ v průběhu času. Google také sdružuje informace Google Trends za daný rok do zprávy Google Zeitgeist. Obecné trendy představují změny v popularitě, nikoli pořadí absolutního objemu vyhledávání. Google naznačuje, že nejpopulárnější hledané výrazy se v průběhu času příliš nemění, takže údaje o trendech třídí šum pozadí, aby bylo možné najít odlišné vyhledávací fráze. Google experimentoval s měřením trendů Google, aby zjistil šíření chřipky, tzv. Chřipkové trendy Google. Projekt byl zahájen v roce 2008 a celkem se mu dařilo až do roku 2013, kdy s velkým náskokem minul vrchol chřipkové sezóny.

Lety Google

Ukázkový snímek obrazovky Vyhledávání letů Google

Google Flights je vyhledávač výsledků letů. Můžete jej použít k vyhledání a porovnání obchodů mezi většinou leteckých společností (některé letecké společnosti, jako je Southwest, rozhodnou se neúčastnit výsledků) a filtrovat vyhledávání podle letecké společnosti, ceny, délky letu, počtu zastávek a času odletu nebo příletu. Pokud to zní hodně jako něco, co už můžete získat na mnoha vyhledávacích strojích pro cestování, je to proto, že Google koupil ITA za účelem vytvoření letenek Google, a to je stále stejný vyhledávač, který dnes podporuje mnoho z těchto cestovních webů.

Knihy Google

Snímek obrazovky vyhledávací stránky Knih Google

Knihy Google jsou vyhledávač pro vyhledávání informací v tištěných knihách a místo, kde najdete svoji osobní knihovnu elektronických knih pro všechny e-knihy, které jste nahráli nebo zakoupili prostřednictvím své knihovny v Knihách Google Play. Bezplatné e-knihy najdete také snadno prostřednictvím Knih Google.

Videa Google

Snímek obrazovky s vyhledávací stránkou Videa Google

Videa Google byla dříve služba nahrávání videa, kterou Google vytvořil jako konkurenta YouTube. Nakonec se Google vzdal myšlenky vybudování úplné služby streamování videa od nuly a koupil YouTube. Složili funkce pro streamování videa z Videa Google na YouTube a znovu spustili Videa Google jako vyhledávač videí. Google Videos je ve skutečnosti docela úžasný vyhledávač videí. Samozřejmě můžete najít výsledky z YouTube, ale můžete také najít výsledky z Vimeo, Vine a dalších streamovacích video služeb.

Google Custom Search Engine

Příklad snímku obrazovky vlastního vyhledávače Google

Pokud selže vše ostatní, vytvořte si vlastní vertikální vyhledávač. Google Custom Search Engine umožňuje provádět svá vlastní specializovaná vertikální vyhledávání. Výsledky Vlastního vyhledávače Google zobrazují řádkové reklamy, stejně jako standardní výsledky vyhledávání Google.