Skip to content
5G

5GE vs. LTE: Jaký je rozdíl?

12 de Září de 2021
5GE vs LTE 1534a2f1d5d643bf8848510546b1215e

5GE a LTE jsou jen dvě zkratky mezi několika, které se používají k popisu technologie, díky níž funguje váš mobilní telefon. Mnoho z nás slyší o LTE již několik let, ale 5GE je novější termín, který se někdy používá v kontextu sítě 5G. Ke kterému byste se tedy měli přiklonit, pokud byste si mohli vybrat preferovanou síť? Je jeden rychlejší než druhý nebo jsou to jen marketingové termíny, které v reálném světě moc neznamenají?

Celková zjištění

5GE

 • Termín AT & T pro 4G LTE-A nebo LTE+.
 • Vylepšení LTE.
 • Maximální rychlost stahování je třikrát vyšší než u LTE.

LTE

 • Starší forma 5GE.
 • Často nesprávně považováno za 4G.
 • Vylepšení oproti 3G.
 • Pomaleji než 5GE.

V závislosti na tom, s kým mluvíte, lze 5GE a LTE považovat za poněkud synonymní nebo dokonce polární protiklady. Oba se používají k popisu standardu, který diktuje například rychlost přes mobilní síť. Jeden je rychlejší a novější než druhý. Jedním ze způsobů, jak o těchto pojmech přemýšlet, je vidět je ve spektru. 5GE je vylepšení, které jde nad rámec toho, čeho je LTE schopné. Ale oba jsou stále používány dnes v závislosti na tom, kde máte mobilní službu a jaké nosiče používáte.

Novější standard: 5GE je opravdu 4G, ale LTE je 3,9G

5GE

 • Také se jim říká LTE-A a LTE+.
 • Je považován za skutečný 4G.
 • Nesprávně nazývané 5G.

LTE

 • Menší forma 5GE.
 • Vylepšení oproti původnímu 3G.
 • Nesprávně nazýváno 4G.

Součástí identifikace, který typ sítě je lepší a v čem se liší 5GE a LTE, je odstranění zmatku kolem žargonu 4G. Jednoduše: 5GE je pokročilá forma LTE, která se někdy nazývá LTE+ nebo LTE-A (pro pokročilé). Je to rychlejší a spolehlivější. Když byla specifikace poprvé uvedena, požadovala, aby zařízení kompatibilní s 4G vyžadovalo minimální rychlost stahování 100 Mb / s. Když společnosti nemohly dosáhnout tohoto minima, vymyslely termín pro popis rychlosti „téměř 4G“; technologie, která byla na cestě ke skutečnému 4G. Zde se zrodila 4G Long Term Evolution (4G LTE). Ačkoli se zdá, že 4G LTE by mělo být lepší a rychlejší než 4G kvůli extra písmenům, ve skutečnosti je to menší forma. Můžete si to představit jako odlehčenou verzi 4G nebo dokonce pokročilou formu 3G (někdy se jí říká 3,9G). Sedí uprostřed těch dvou. Jak došlo k vylepšení LTE, bylo vyvinuto další úsilí k popisu sudého novější technologie: 4G LTE Advanced (také nazývané 4G LTE-A a 4G LTE+). Matoucí je, že 4G LTE-A má také minimální rychlost stahování 100 Mb / s, stejně jako 4G. Takže technicky, 4G LTE-A lze považovat za 4G. Kam tedy v tom všem spadá 5GE? Stejně jako se LTE používá k popisu vývoje směrem k 4G, AT&T používá 5G Evolution k popisu cesty 4G k 5G. Říkají tomu základ a launchpad pro 5G. Můžete to také považovat za síť „před 5G“. Strategie je, aby to vypadalo, že jejich síť je lepší než síť 4G nabízená jinými společnostmi. Je tu jen jeden problém: oba termíny jsou ve skutečnosti totožné. 4G LTE-A = 5GE. Když AT&T nasazuje na své telefony 5GE nebo hovoří o 5G Evolution, skutečně mluví o 4G LTE-A. Shrnutí všeho výše uvedeného je nyní mnohem jednodušší: 5GE a 4G LTE-A jsou stejné a jsou novější a rychlejší než 4G LTE.

Výkon: 5GE je 3x rychlejší

5GE

 • Maximální rychlost stahování 1 Gb / s.
 • Maximální rychlost odesílání 500 Mb / s.
 • Latence pod 5 ms.

LTE

 • Maximální rychlost stahování 300 Mbps.
 • Maximální rychlost odesílání 75 Mb / s.
 • Latence pod 10 ms.

Dozvěděli jsme se, že 5GE je ve skutečnosti jen rebranding 4G LTE-A, takže otázkou nyní skutečně je, jak se 4G LTE+ a 4G LTE liší. Pokud jde o upgradovanou síť, většině lidí nejvíce záleží na dvou věcech: rychlost a latence. Stejně jako všechny nové bezdrátové standardy přináší každá nová iterace nový požadavek na minimální rychlost a latenci a vylepšená teoretická maxima stahování a odesílání. Alespoň teoreticky by 4G LTE Advanced mělo být schopno dosahovat rychlostí mnohonásobně vyšších než 4G LTE (rychlosti stahování 1 000 Mbps vs. 300 Mbps). Zatímco rušení, zatížení mobilní věže a další věci ovlivňují stahování a nahrávání v reálném světě, které byste získali na kterémkoli typu sítě, LTE+by podle definice mělo být schopno dosáhnout rychlejšího stahování a nižší latence než LTE. 5GE má další vylepšení nad rámec skutečných rychlostí 4G, například spolehlivější připojení. Plynulejší přechody při pohybu mezi věžemi buněk a větší kapacita pro více uživatelů znamená méně přerušených připojení. Kapacita se měří spektrální účinností. Spektrální účinnost downlinku LTE je až 2,67 bitů/s/Hz, zatímco 5GE je 3,7 bitů/s/Hz. Pokud jde o uplink, LTE sedí na 0,08 bitů/s/Hz a 5GE na 0,12 bitů/s/Hz. Čím vyšší, tím lepší, takže 5GE je jasným vítězem. Efektivnější antény a základnové stanice také znamenají, že sítě 4G LTE-A mohou poskytovat lepší pokrytí než ty starší.

Konečný verdikt: LTE nemůže zcela odpovídat 5GE

Bezesporu je 5GE (4G LTE+) vylepšenou verzí LTE. Vidíme to na vylepšení rychlosti a spolehlivosti připojení. Nižší latence a vyšší maximální rychlosti znamenají, že vaše stahování a streamy jsou mnohem rychlejší. Na rozdíl od 5G –což není totéž jako 5GE—Nemusíte si pořídit nový telefon, abyste mohli „upgradovat“ z LTE na LTE+. Váš telefon pravděpodobně podporuje obojí, takže připojení k rychlejší síti je stejně snadné jako běžné používání telefonu. V závislosti na dopravci, kterého máte, a na místě, kde se nacházíte, můžete LTE nebo LTE+ používat v podstatě kdekoli a kdykoli.