Skip to content
5G

Jak se 4G a 5G liší?

9 de Srpen de 2021
5g vs 4g 4156322 7519e361c83b420a8fadc298b8c3dcab

5G je nejnovější mobilní síť, která nahrazuje současnou technologii 4G poskytováním řady vylepšení rychlosti, pokrytí a spolehlivosti.

Proč 5G?

Primárním cílem a důvodem pro potřebu upgradované sítě je podpora rostoucího počtu zařízení, která vyžadují přístup k internetu, přičemž mnoho z nich vyžaduje tolik šířky pásma, aby fungovalo normálně, takže 4G už ho zkrátit nebude. 5G používá různé druhy antén, pracuje na různých frekvencích rádiového spektra, připojuje k internetu mnohem více zařízení, minimalizuje zpoždění a poskytuje ultrarychlé rychlosti.

5G funguje jinak než 4G

Nový typ mobilní sítě by nebyl nový, kdyby se nějakým způsobem zásadně nelišil od těch stávajících. Jedním zásadním rozdílem je použití jedinečných rádiových frekvencí 5G k dosažení toho, co sítě 4G nemohou. Rádiové spektrum je rozděleno do pásem, každé s jedinečnými funkcemi, jak se pohybujete nahoru na vyšší frekvence. 4G používá frekvence nižší než 6 GHz, zatímco některé sítě 5G používají vyšší frekvence, například kolem 30 GHz nebo více. Tyto vysoké frekvence jsou skvělé z mnoha důvodů, jedním z nejdůležitějších je, že podporují obrovskou kapacitu pro rychlá data. Nejen, že jsou méně přeplněné stávajícími mobilními daty, a proto je lze v budoucnu použít ke zvýšení požadavků na šířku pásma, jsou také vysoce směrové a lze je použít hned vedle jiných bezdrátových signálů, aniž by způsobovaly rušení. To se velmi liší od věží 4G, které spalují data ve všech směrech a potenciálně plýtvají energií i energií na paprskové rádiové vlny v místech, která ani nepožadují přístup k internetu. 5G také používá kratší vlnové délky, což znamená, že antény mohou být mnohem menší než stávající antény a přitom poskytují přesné směrové ovládání. Protože jedna základnová stanice může využívat ještě více směrových antén, znamená to, že 5G může podporovat více než 1 000 zařízení na metr více, než podporuje 4G. To vše znamená, že sítě 5G mohou vysílat ultrarychlá data mnohem více uživatelům s vysokou přesností a malou latencí. Většina těchto super vysokých frekvencí však funguje pouze tehdy, pokud je mezi anténou a zařízením přijímajícím signál jasný přímý výhled. A co víc, některé z těchto vysokých frekvencí jsou snadno absorbovány vlhkostí, deštěm a jinými předměty, což znamená, že necestují tak daleko. Z těchto důvodů se silné 5G připojení právě tam, kde se nacházíte, mohlo zmenšit až na 4G rychlosti, když jdete jen pár stop daleko. Jedním ze způsobů, jak to řešit, je použití strategicky umístěných antén, ať už malých v konkrétních místnostech nebo budovách, které je potřebují, nebo velkých rozmístěných po celém městě. Jak se 5G rozšiřuje, bude pravděpodobně také mnoho opakujících se stanic, které by posunuly rádiové vlny tak daleko, jak je to jen možné, aby poskytovaly podporu 5G dlouhého dosahu. Další rozdíl mezi 5G a 4G spočívá v tom, že novější sítě mohou snáze porozumět požadovanému typu dat a jsou schopny přepnout do režimu nižší spotřeby, když se nepoužívají nebo dodávají nízké sazby konkrétním zařízením, ale poté přepnou na vyšší -napájený režim pro věci, jako je streamování HD videa. Podle některých výzkumů je 5G ve skutečnosti až o 90 procent energeticky účinnější než starší sítě, jako je 4G.

5G je mnohem rychlejší než 4G

Šířka pásma se týká množství dat, která lze v daném čase přesunout (nahrát nebo stáhnout) po síti. To znamená, že za ideálních podmínek, kdy existuje jen velmi málo zařízení nebo interferencí ovlivňujících rychlost, může zařízení teoreticky zažít to, co je známé jako špičkové rychlosti. Z pohledu špičkové rychlosti 5G je 20krát rychlejší než 4G. To znamená, že za dobu potřebnou ke stažení pouze jednoho kusu dat se 4G (jako film) bylo totéž možné stáhnout 20krát přes 5G síť. Podíváme -li se na to jiným způsobem: mohli byste stáhnout téměř 10 filmů, než by 4G mohla poskytnout dokonce první polovinu jednoho! 5G má a minimální maximální rychlost stahování je 20 Gb / s, zatímco 4G dosahuje rychlosti pouze 1 Gb / s. Tato čísla se vztahují na zařízení, která se nepohybují, jako v nastavení pevného bezdrátového přístupu (FWA), kde existuje přímé bezdrátové připojení mezi mobilní věží a zařízením uživatele. Rychlosti se liší, jakmile se začnete pohybovat, například v autě nebo vlaku. Ty však obvykle nejsou označovány jako „normální“ rychlosti, se kterými se zařízení setkávají, protože na šířku pásma často působí mnoho faktorů. Místo toho je důležitější podívat se na realistické rychlosti nebo průměrnou změřenou šířku pásma. 5G zatím není široce dostupný, takže je nefér komentovat opakované zážitky z reálného světa, ale byl již mnohokrát testován a neustále ukazuje každodenní rychlost stahování minimálně 100 Mbps (služba Verizon doma 5G přináší data rychlostí 300 Mb / s až 1 Gb / s!).

Co může 5G udělat, že 4G nemůže?

Vzhledem k výrazným rozdílům v jejich výkonu je jasné, že 5G připravuje novou cestu do budoucnosti pro mobilní zařízení a komunikaci, ale co to pro vás ve skutečnosti znamená? Tato síť nové generace vám stále umožňuje odesílat textové zprávy, telefonovat, procházet internet a streamovat videa. Ve skutečnosti nic, co aktuálně děláte na svém telefonu, s ohledem na internet, není odňato, když jste na 5G – právě se zlepšují. Webové stránky se načítají rychleji, online hry pro více hráčů tolik nezaostávají, při používání Skype nebo FaceTime je plynulé a realistické video atd. 5G je tak rychlé, že vše, co na internetu nyní děláte relativně rychle, se může zdát dokonce okamžité. Pokud doma vyměníte kabel za 5G, zjistíte, že k internetu můžete připojit více zařízení současně bez problémů s šířkou pásma. Některá domácí internetová připojení jsou tak pomalá, že prostě nepodporují všechny nové propojené technologie, které v dnešní době vycházejí. 5G doma vám umožní připojit váš smartphone, bezdrátový termostat, herní konzoli, chytré zámky, náhlavní soupravu pro virtuální realitu, bezdrátové bezpečnostní kamery, tablety a notebooky ke stejnému routeru, aniž byste se museli obávat, že přestanou fungovat, až budou všichni na ve stejnou dobu. Tam, kde 4G selhává při poskytování všech datových potřeb rostoucímu počtu mobilních zařízení, 5G otevírá vlny pro více technologií podporujících internet, jako jsou inteligentní semafory, bezdrátová čidla, mobilní nositelná zařízení a komunikace auto-auto. Vozidla, která přijímají data GPS a další pokyny, které jim pomáhají při navigaci po silnici, například aktualizace softwaru nebo upozornění na dopravu a další data v reálném čase, vyžadují, aby byl rychlý internet vždy nahoře-není reálné si myslet, že by to všechno mohlo být podporováno 4G sítěmi. Vzhledem k tomu, že 5G dokáže přenášet data mnohem rychleji než sítě 4G, není nad rámec možnosti očekávat více surových, nekomprimovaných datových přenosů. Co to udělá, je v konečném důsledku umožnit ještě rychlejší přístup k informacím, protože nebudou muset být před použitím dekomprimovány.

Kde je k dispozici 5G?

Síť 5G zatím nemůžete používat všude, protože zavádění u většiny společností stále probíhá. Můžete se připojit v silně obydlených oblastech, ale ne ve většině částí měst nebo venkovských komunit. To znamená, že i když máte telefon 5G, existují obrovské oblasti v zemi, kde nemůžete získat služby příští generace. Datum vydání pro 5G není určeno pro každého poskytovatele nebo zemi, ale mnoho z nich jej již začalo poskytovat a bude pokračovat po celý rok 2021 a dále. Některé společnosti místo toho používají soukromé 5G sítě v továrnách a dalších neveřejných prostorách. V USA má Verizon ve vybraných městech k dispozici dvě služby 5G. Totéž platí pro službu AT & T 5G a 5G od T-Mobile, všechny lze použít na mnoha místech. Podívejte se, kde je 5G k dispozici v USA? a dostupnost 5G po celém světě pro konkrétní informace.