Klíčové jídlo
- Odborníci požadují národní investice do výroby čipů, aby uživatelé mohli získat vše od herních konzolí až po automobily.
- Jedna společnost uvedla, že vidí nárůst poptávky po tabletech a telefonech, který výrobci nemohou uspokojit.
- Společnost Intel a další společnosti oznámily plány na vybudování nových sléváren polovodičů v USA.
Pandemie zvyšuje poptávku po elektronice
COVID-19 způsobil řetězovou reakci, když specifická odvětví trhu, jako je automobilový průmysl, předpovídala pokles poptávky po jejich produktech, uvedl v e-mailovém rozhovoru Syed Alam, polovodičový globální vedoucí poradenské firmy Accenture. „Výrobci odpovídajícím způsobem snížili svoji poptávku po čipech a jejich uvolněnou kapacitu si rychle vyžádaly další trhy, které očekávaly prudký nárůst poptávky, jako jsou počítače a spotřební elektronika,“ dodal. „Poptávka po některých LCD, zejména laptopech a iPadech, za poslední rok prudce vzrostla, protože školy a podniky po celém světě se staly plně virtuálními.“ Nedostatek čipů lze pocítit kdekoli, kde si lidé kupují zařízení. Společnost Jet City Device Repair, která každoročně opravuje více než 20 000 zařízení, vidí více zákazníků, kteří požadují vše od tabletů až po smartphony. „Poptávka po některých LCD, zejména laptopech a iPadech, za poslední rok prudce vzrostla, protože školy a podniky po celém světě se staly plně virtuálními,“ uvedl v e-mailovém rozhovoru generální ředitel společnosti Matt McCormick. „Například asi 25 milionů z 50 milionů amerických studentů bylo součástí předpandemického programu zařízení 1: 1. Dnes je tento počet téměř 100%.“
USA zaostávají při výrobě čipů
USA se v oblasti výroby čipů snaží dohnat některé asijské země. Stavba jednoho výrobního závodu na výrobu polovodičů stojí 10 až 20 miliard dolarů, uvedl v e-mailovém rozhovoru profesor Nir Kshetri z University of North Carolina-Greensboro. „Pro rozvoj tohoto odvětví je zásadní určitá forma veřejné podpory,“ dodal. „Jednou z důležitých lekcí z ekonomik, jako je Tchaj-wan a Jižní Korea, které byly úspěšné ve výrobě polovodičů, je to, že státní podpora hrála klíčovou roli v růstu tohoto odvětví. Během posledních dvou desetiletí dostali čínští výrobci čipů vládní dotace ve výši 50 miliard dolarů. “ Společnost Intel a další společnosti oznámily plány na vybudování nových sléváren polovodičů v USA nebo na rozšíření svých stávajících zařízení, uvedl v e-mailovém rozhovoru James Prior, vedoucí globální komunikace v polovodičové společnosti SiFive.