Skip to content

Možná počkejte, než dáte peníze na spuštění EV

20 de Červen de 2023
Mozna pockejte nez date penize na spusteni EV

Nechci být cynický. Rád bych vešel na autosalon, viděl nabídku mladé společnosti a řekl si: „Je velmi dobrá šance, že za pět let bude někomu v garáži.“ Ten scénář by byl skvělý. Více společností znamená větší konkurenci, což znamená lepší výběr pro spotřebitele. Bohužel, realita má způsob, jak zajistit, abych byl podezřelý z čehokoli nového. A ty bys měl být také.

Nech dobré časy plynout

Všichni jsme to viděli znovu a znovu: na scénu vtrhla nová společnost s vozidlem, které na silnici nevypadá jako nic jiného. Má dojezd jako Tesla; nabije se za několik minut; stereo přehrává pouze vaše oblíbené skladby. Dveře jsou vyrobeny z recyklovaných plechovek, které nasbíraly děti v daleké zemi, které jsou nyní díky masivní kovové objednávce od startupu milionáři. Majitel má zuby hostitele her a chvástání, které potenciální zákazníky uklidňuje. Co by se mohlo pokazit? No, všechno. Realita má způsob, jak zajistit, abych byl podezřelý z čehokoli nového. A ty bys měl být také. Ale v tu chvíli, když se plachta na výstavě stáhne z vozidla, se zdá, že je na světě všechno v pořádku. Pokud byste chtěli být součástí této automobilové revoluce (nějak je to vždy revoluce), stačí naskenovat tento QR kód a složit zálohu, abyste si zajistili svůj vlastní kousek automobilového nebe. Až na to, že jsem tady, abych ti řekl, ne.

Toto auto jsme postavili na myšlenkách a duhách

Existují nové automobilky, které přežily svůj počáteční start. Nejznámější je Tesla. V současné době Rivian a Lucid skutečně staví a dodávají EV klientům. Zpočátku ne moc, ale stroje běží a obě společnosti zahájily téměř nemožný úkol škálovat výrobu. Mezitím jiné společnosti bojují nebo se hroutí, nebo v jednom případě je to jen směšný humbuk. V roce 2017 Rivian a Bollinger odhalili světu svá elektrická nákladní vozidla. Rivian dodává své vozidlo. Na druhé straně Bollinger nedávno oznámil, že již na trh nepřináší spotřebitelský pickup a zaměří se na komerční aplikace. Naštěstí podle společnosti těm, kteří složí zálohy, se vrátí peníze. Jak to dopadne s potenciálními zákazníky, kteří dostanou šeky, se teprve uvidí.

Elektrická nákladní auta B1 a B2 od Bollinger Motors v černé a bílé

Pak je tu Faraday Future. Automobilka, která viděla vlnu za vlnou špatných zpráv. Otřesy vedoucích pracovníků, masivní zpoždění, finanční problémy a obecně se vždy zdá, že jsou na podpoře života po úvodním představení svého vozu zpět na CES 2016. Společnost je tak trochu zpět. Ale po napínavé historii byste jim dali peníze na vozidlo? Protože můžeš. Můžete poslat Faraday Future zálohu 1 500 $ a 5 000 $ na budoucí vozidla. Ale také byste neměli. Pro ty, kteří hledají něco, co je zabalené do bludiště tajemství a zmatku, je tu Alpha Motor Corporation. Společnost, která využívá dva bývalé baristy jako mluvčí a má skvělé ztvárnění vozidel. To je v podstatě vše, co s jistotou víme. Naštěstí za rezervaci nepožadují peníze, jen vaše jméno a e-mail. Ale pokud se zaregistrujete, nebuďte překvapeni, když uvidíte e-mail s žádostí o nějaké peníze. Znovu si nechte své peníze.

GoFundMe, ale pro auta

Automobilky, nové i velmi staré, používají vklady k posouzení potenciální poptávky po vozidle. Pokud 100 000 lidí vloží pár set dolarů na právě odhalený kus stroje, je to pravděpodobně dobré znamení pro tento produkt. Systém vkladů také pomáhá vytvářet humbuk. Po otevření rezervací na Chevy Silverado EV generální ředitelka GM Mary Barra následující den oznámila, že Silverado EV First Edition se vyprodalo za 12 minut. Žádné slovo o tom, kolik jich bylo skutečně k dispozici pro předobjednávku, ale novinky jsou venku a cyklus humbuku pro vyzvednutí dostal další podporu.

Elektrický nákladní vůz Rivian R1T v noci se zapnutými světlomety

Startupy potřebují humbuk mnohem více než zavedení hráči. Musí také ukázat investorům, že je poptávka. Pomáhá také, že všechny tyto zálohové peníze lze nyní použít na stavbu automobilů. Nebo alespoň udržet lidi na výplatní pásce a nadále platit osobě pro styk s veřejností, aby je udržela ve zprávách. Tam to začíná být trochu divné. Vklady jsou investice do potenciálu společnosti. Nahráli píseň a tanec a vy si myslíte, že mají na to, aby se dostali až na vrchol. Až na to, že jako GoFundMe pro film, album, společnost atd. nejste investor. Nesklidíte výhody jako skutečný investor. Odkládáte auto a doufáte, že obchod nezavřou, než ho stihnou postavit.

Jsou to vaše peníze

Ty jsi samozřejmě také dospělý. A mít své nadšení pro nejnovější nablýskané EV, které ještě není skutečné, umlčím, není příliš užitečné. Chci, aby byli lidé nadšení, a pokud to nadšení z EV znamená, že chcete poslat nové společnosti peníze (a můžete si to dovolit), jděte do toho. Jen říkám, nezadržujte dech a buďte připraveni, že tu hotovost už možná nikdy neuvidíte. Většinu startupů s elektrickým pohonem tam postavili zapálení lidé, kteří si opravdu myslí, že to zvládnou. Chtějí být součástí dopravní revoluce (je tu opět to slovo). Měli by však vědět, že tento proces může být pro společnost, její zakladatele a investory finančně zničující. Vydali se touto cestou s vědomím, že se to všechno může pokazit. Jen se chci ujistit, že to víte taky.

Chcete se dozvědět více o EV? Máme celou sekci věnovanou elektromobilům!