Klíčové jídlo
- Zahraniční státy pravděpodobně využijí dezinformační kampaně k narušení prezidentských voleb, říkají odborníci.
- Rusko a další země se snaží podkopat důvěru ve volební proces.
- Obři sociálních médií se snaží zabránit dezinformacím, ale mají k tomu omezenou moc, tvrdí pozorovatelé.
Prezidentské volby tento týden jsou citlivé na online dezinformační kampaně zahraničních vlád a skupin, říkají odborníci. Rusko, Čína, Kuba a další země se snaží ovlivnit výsledky a podkopat důvěru ve volební proces. Skupiny z těchto zemí udělaly vše od používání falešných účtů na sociálních médiích až po zasazování falešných tiskových zpráv. Proti těmto snahám je těžké se bránit, říkají odborníci. Současné dezinformační kampaně jsou „vysoce účinné“, uvedl ve videu Interview Steve Grobman, technologický ředitel antivirové firmy McAfee. „Voliči musí být ve střehu,“ dodal. „E-mail může být falešný. Webové stránky mohou být falešné. Pokud získáte informace prostřednictvím něčeho jako e-mail nebo sociální média, souvisí to s informacemi o tom, kde, kdy nebo jak hlasovat, být skeptičtí, ověřovat pomocí více zdrojů, začít od důvěryhodný zdroj, například přejít na web svého ministra zahraničí a vyhledat místní volební úřad. To je vše, co může veřejnost udělat, aby zajistila neutralizaci těchto informací při přesvědčování svých hlasů. “ „Otázkou je méně o tom, zda děláme dost a víc o tom, jak bychom měli bojovat s tímto problémem.“ Američtí představitelé a nezávislí odborníci už měsíce varují, že se cizí národy snaží šířit dezinformace. V úterý generál Paul M. Nakasone, velitel amerického kybernetického velení, novinářům řekl, že zahraniční dezinformační útoky by mohly zrychlit, pokud do středy „bude jasně definovaný vítěz“. Pokud však sčítání hlasů bude trvat dlouho, pak by mohlo být více zahraničních zásahů, řekl „Je tu doba, kdy to pečlivě sledujeme, abychom zjistili, zda se naši protivníci pokusí využít výhod, pokud dojde k těsnému hlasování.“ Může trvat týdny nebo měsíce, než odborníci mohou říci, zda byly dezinformační kampaně účinné v pozměnění voleb. „Skutečné výsledky voleb nelze jednoznačně kvantifikovat,“ řekl Jaehnig. „Přesto lze s jistotou říci, že uživatelé sociálních médií dostávají pravidelnou stravu příběhů, které Myslící síly již existují, ať už je to pravda, nebo ne. “V boji proti problému bylo dosaženo pokroku od roku 2016 poté, co byly odhaleny ruské dezinformační snahy, říkají odborníci. „Otázkou však zůstává, zda se to promítlo do volebních výhod pro Donalda Trumpa v úzkých mezních populacích, které mu přinesly vítězství, nebo zda v letošním roce dojde k podobným výhodám nebo podobným změnám v politických rozhovorech,“ řekl Christopher Whyte, odborný asistent v program vnitřní bezpečnosti a připravenosti na mimořádné události na Virginia Commonwealth University, uvedl v e-mailovém rozhovoru. „V tuto chvíli je to nejasné. Ale tato otázka je velmi závažná. Tyto kampaně jasně ovlivnily americký demokratický proces různými opatřeními,“ dodal.
Odborníci říkají, že to, zda zahraniční státy usilují o vítězství konkrétního kandidáta, je nejasné. Desinformační kampaně jsou o národních zájmech cizího státu, které nepodporují konkrétního kandidáta, řekl Whyte. „Obecná podpora Ruska Trumpovi ve většině ovlivňujících aktivit za posledních pět let jednoduše odpovídá širší strategii podpory rušivé politiky a sociálních příběhů,“ uvedl. „Vzhledem k tomu, že se Čína obecně považuje za preferující bidenské předsednictví, protože snižuje nejistotu na mnoha frontách, Peking nezasahuje jeho jménem,“ dodal.
Sociální média bojují s dezinformacemi
Platformy sociálních médií se zoufale snaží držet krok s dezinformačními kampaněmi. Úředníci Facebooku uvedli, že všechny příspěvky od kandidátů, kteří si nárokují předčasné vítězství, označí oznámením, že „počítání stále probíhá a nebyl stanoven žádný vítěz“. Po volbách Facebook zakáže zobrazování jakýchkoli nových politických reklam, aby se pokusil omezit dezinformace o výsledku. Twitter říká, že označí nebo odebere jakýkoli podobný příspěvek, aby se pokusil zabránit snadnému šíření falešných tvrzení. „Sociální sítě dělají, co mohou, aby zastavily tok dezinformací,“ uvedl v e-mailovém rozhovoru Paul Bischoff, advokát pro ochranu osobních údajů, Comparitech. „Moderují obsah zveřejněný na jejich platformách, ale obvykle pouze to, co je označeno uživateli nebo zachyceno automatizovanými systémy, které vyhledávají podezřelou aktivitu.“ řekl. „Rovněž vyšetřují a čistí koordinované dezinformační kampaně. Příspěvky mohou být odstraněny nebo označeny a účty mohou být pozastaveny nebo ukončeny.“ Bohužel samotný objem obsahu zveřejněného na sociálních médiích a neochota sociálních sítí postavit se na stranu voleb znamenají některé dezinformace určitě proklouznou, “dodal Bischoff.
„Většina platforem sociálních médií se potýká, ale stále se zlepšují v rozlišování mezi dezinformačními kampaněmi, jak to pokročilo,“ uvedl Drew Jaehnig, bývalý vedoucí oddělení IT v oblasti obrany a současný lídr v oblasti veřejného sektoru v softwarové společnosti Bizagi. v e-mailovém rozhovoru. „Je však nepravděpodobné, že by zajali všechny věci na svých platformách. Části aparátu národní bezpečnosti jsou také silně zapojeny do pokusu zastavit tento útok na jeho suverenitu.“ Odborníci tvrdí, že v boji proti dezinformacím může udělat jen tolik technologických společností. „Aby se zabránilo dezinformacím, musí lidé slyšet opravnou zprávu ze zdroje, kterému důvěřují, a proto je prvním krokem v účinné informační válce tuto důvěru podkopat,“ řekl Jaehnig. „V tomto okamžiku je to těžký oříšek. Dalším aspektem je výcvik lidí kriticky myslet a chránit se před nepravdivými nebo zavádějícími informacemi.“
Kdo rozhoduje o dezinformacích?
Předcházet dezinformacím je obtížné v demokracii, která je zvyklá na bezplatnou výměnu názorů, říkají odborníci. „Otázkou je méně o tom, zda děláme dost a víc o tom, jak bychom měli bojovat s tímto problémem,“ řekl Bischoff. „Do jaké míry chceme dát sociálním médiím nebo vládě pravomoc cenzurovat projevy a rozhodovat o tom, co je pravdivé a co nepravdivé?“ zeptal se. „To nevyhnutelně vytvoří dvojí standardy a cenzuru svobody projevu. Nakonec bychom se jako jednotlivci měli spoléhat na sebe, abychom vyhodnotili to, co vidíme na sociálních médiích, a nespoléhat se na korporace nebo vlády, které mají své vlastní agendy a předsudky to pro nás. “ Falešné informace online je těžké vyvrátit, protože jsou často sdíleny přáteli nebo sousedy, kterým instinktivně důvěřujete, říkají odborníci. „Pokud jde o sdílení informací na sociálních médiích, expozice získaná sdílením propůjčuje autoritu obsahu, bez ohledu na to, jak pobuřující by to mohlo být,“ uvedl v e-mailovém rozhovoru Bill Swearingen, cyber stratég ze společnosti CyberSecurity IronNet. „Existuje doba, kdy to pečlivě sledujeme, abychom zjistili, zda se naši protivníci pokusí využít výhod, pokud dojde k těsnému hlasování.“ K výzvě boje proti dezinformacím přispívá i mnoho zpravodajských zdrojů, které Američané konzumují a které podle odborníků často představují divoce odlišné názory. „Voliči a veřejní činitelé mohou ignorovat zjevné dezinformace nebo je kvůli přesnosti srovnávat s důvěryhodnými zpravodajskými zdroji, ale to se samozřejmě snadněji řekne, než udělá,“ uvedl v e-mailovém rozhovoru Jacob Ansari, hlavní manažer společnosti Schellman & Company, LLC. „Voliči v těchto volbách, stejně jako téměř všichni ostatní, žijí převážně ve svých vlastních informačních bublinách, které mohou nebo nemusí obsahovat důvěryhodné zprávy a informace, a proto mohou nebo nemusí konkurovat agresivním dezinformacím.“ Kdokoli letos vyhraje prezidentský úřad, je jasné, že dezinformační kampaně tu zůstanou. Doufejme, že se vládní agentury a technologické společnosti naučí lepší obranné taktiky v této nové a vyvíjející se formě války.