Klíčové jídlo
- Tesla připouští, že Elon Musk zveličil schopnosti „samojízdných“ automobilů.
- Města mohou být nejobtížnějším prostředím pro autonomní vozidla.
- Systémy veřejné dopravy bez řidiče se používají po celá desetiletí.
Města a auta se nemíchají
Aby bylo auto s vlastním řízením bezpečné, musí znát pravidla silničního provozu, přesně vědět, kde se silnice nachází, a umět rozpoznat ostatní vozidla na silnici. Ve městě to komplikuje přítomnost lidí – chodců, cyklistů, řidičů dodávek, dětí pronásledujících ztracenou kouli, jako by byly ve filmu veřejné bezpečnosti z 50. let atd. “Když vezmete v úvahu infrastrukturu pro plně automatizovaná auta a U nákladních vozidel si uvědomíte, že hlavní překážka této technologie nespočívá uvnitř těchto vozidel, ale spíše v životním prostředí [in which] fungují, “informoval Lifewire prostřednictvím e-mailu Ravi Maharaj, IT specialista v parlamentu v Trinidadu a Tobagu.
Není naděje
Zde je příklad toho, jak daleko jsme od autonomie úrovně 5 (L5), alias KITT od Rytíř Rider úrovně autonomie vlastního řízení. Společnost Elon Musk’s Boring Company vybudovala pod Las Vegas Convention Center síť tunelů ve výši 53 milionů dolarů, aby přepravila návštěvníky po obrovském komplexu. Tesla uvnitř přepravují cestující tunely, které jsou šité na míru pro automobily, a přesto stále potřebují lidské řidiče. Je těžké si představit prostředí vhodnější pro auto s vlastním pohonem než kontrolovaná sada tunelů bez člověka, a přesto je Muskova vlastní auta nezvládají.
V podstatě je projekt pouze Uber v tunelech. A jaký problém vlastně řeší samojízdná auta? Sudoku můžete hrát na ranním dojíždění, ale můžete to dělat v autobuse nebo metru. A již máme auta, která nemusíte řídit: taxíky. A na rozdíl od autonomních Teslas nemusíte jeden vlastnit.
Kde může samo-řízení fungovat?
Vlastní řízení ve městech může být stejně odsouzeno k zániku, protože města se konečně probouzí k tomu, že v nich auta nemají místo. Autonomní vozidla však mají i jiné využití. Jedním z nich jsou nákladní automobily. Dálnice jsou mnohem méně chaotickým prostředím než města a nákladní automobily mohou dokonce jezdit ve formaci, aby šetřily palivo. Zjevným případem je však veřejná doprava. „Největší překážkou autonomních vozidel ve městech je jejich neschopnost navigovat bez lidského zásahu, když čelí komplikovaným vzorům provozu.“ Mnoho systémů veřejné dopravy je již autonomních. Londýnská lehká železnice Docklands byla otevřena v roce 1987 a funguje bez řidičů. Mnoho letištních tranzitních systémů funguje také samostatně. Meziměstské vlaky se pohybují příliš rychle a zastaví se tak dlouho, že stále potřebují řidiče, ale ve městech jsou městské městské systémy a podzemní metro již většinou automatické. Řidiči jsou tam částečně proto, že vždy byli, a částečně proto, že cestující se cítí bezpečněji s člověkem vpředu, i když nejezdí. Možná, že Tesla jednoho dne použije svou technologii na veřejnou dopravu, pak by mohla být schopna udělat něco dobrého.