Co je třeba vědět
- Metoda 1: Vyhledejte slovo nebo web. Ve výsledcích hledání klikněte na trojúhelník nad název stránky a vyberte V mezipaměti z nabídky.
- Metoda 2: Typ mezipaměti:[site name] do vyhledávacího pole malými písmeny bez mezer a stiskněte Enter.
Existují dva způsoby, jak zobrazit verzi stránky v mezipaměti na Googlu. Proveďte běžné vyhledávání na webu pro počítače a poté odtud otevřete verzi uloženou v mezipaměti, nebo přidejte jedno slovo do vyhledávání Google na webových stránkách pro počítače nebo mobilní zařízení a okamžitě otevřete verzi uloženou v mezipaměti.
Proveďte normální vyhledávání Google
Použití normálního vyhledávání Google k vyhledání stránky v mezipaměti je stejně snadné jako provedení běžného vyhledávání a poté klepnutím na odkaz ve výsledcích hledání otevřete stránku v mezipaměti.
-
Vyhledejte slovo, frázi nebo celý web.
-
Vyhledejte konkrétní stránku ve výsledcích, pro které chcete verzi uloženou v mezipaměti.
-
Klikněte na trojúhelník nad nadpisem stránky a poté vyberte V mezipaměti.
Kliknutím na ikonu V mezipaměti Odkaz vám často zobrazí stránku tak, jak byla naposledy indexována na Googlu, ale se zvýrazněnými klíčovými slovy pro vyhledávání. Tato metoda je velmi užitečná, pokud chcete najít konkrétní informaci, aniž byste museli skenovat celou stránku. Pokud váš hledaný výraz není zvýrazněn, použijte Ctrl+F (Windows) nebo Příkaz+F (Mac) klávesová zkratka k vyhledání slova.
Jděte rovnou do mezipaměti
Místo toho můžete vystřihnout chase a přejít přímo na stránku v mezipaměti přidáním mezipaměti: těsně před vyhledáváním Google.
-
Otevřete nové vyhledávací pole Google a zadejte mezipaměti: (včetně dvojtečky).
-
Zadejte adresu URL stránky, pro kterou chcete zobrazit verzi uloženou v mezipaměti. Zadejte například mezipaměť: lifewire.com malými písmeny a bez mezer. Vynechejte standardní řetězec „http“ nebo „https“, který se zobrazuje na začátku adres URL.
-
lis Enter okamžitě otevřete stránku uloženou v mezipaměti.
Protože Google indexuje webové stránky, uchovává snímky obsahu stránek, známé jako stránky uložené v mezipaměti. Adresy URL jsou pravidelně aktualizovány o nové obrázky v mezipaměti. Pomocí tohoto triku pro výkonné vyhledávání Google otevřete obrázek stránky v mezipaměti a vyhledejte potřebné informace.
Omezení mezipaměti
Mějte na paměti, že mezipaměť zobrazuje poslední indexování stránky, takže se někdy obrázky nezobrazí a informace budou zastaralé. V závislosti na tom, co hledáte, to však nemusí být problém. Některé stránky dávají Googlu pokyn, aby pomocí protokolu zvaného robots.txt učinil historické stránky nedostupnými. Návrháři webových stránek se také mohou rozhodnout ponechat stránky soukromé při vyhledávání Google tím, že je odstraní z indexu webu (známého také jako „noindexing“). Google ukládá pouze nejnovější mezipaměť stránky, takže pokud se pokoušíte získat přístup ke skutečně staré stránce – možná té, která se hodně změnila nebo byla delší dobu offline – zkuste Wayback Machine.