Klíčové jídlo
- Google údajně pracuje na zavedení podpory UWB pro budoucí zařízení Pixel.
- Chytré telefony a domácí zařízení od společností Apple, Samsung a dalších výrobců již podporu UWB obsahují.
- Díky širší podpoře se odborníci domnívají, že UWB by mohla zásadně zlepšit naši interakci s inteligentními zařízeními v našich životech.
Překypující účinností
Jedním z největších pozitiv, které UWB přináší, je nižší spotřeba energie. Johnson říká, že UWB může posílat krátké dávky RF energie na mnoha frekvencích, což jí umožňuje pracovat efektivněji než jiná technologie připojení. „Vysílač v systému UWB používá ve srovnání s jinými technologiemi velmi malý výkon,“ vysvětlil Johnson. „Protože spektrální energie UWB je distribuována široce, má velmi nízkou úroveň vysílacího výkonu při jakékoli konkrétní frekvenci.“
Tato účinnost přináší i další výhody. Protože UWB nepoužívá primární frekvence, které využívá Wi-Fi a Bluetooth, nemusí bojovat s jinými elektronickými zařízeními, která tyto frekvence potřebují. Přetížení je již obrovským problémem nejpoužívanějších pásem, jako je 2,4 GHz, které mnoho bezdrátových směrovačů stále používá, protože může přenášet na delší vzdálenosti a pronikat stěnami a nábytkem. Bohužel kvůli tomuto přetížení není Wi-Fi tak dobrá, jak by mohla nebo měla být.
Nalezení nového účelu
Zatímco ZČU původně začínala jako technologie pro komunikaci s vysokou datovou rychlostí – a la Wi-Fi -, od té doby se vyvinula a stala se více snímací technologií pod vedením konsorcia FiRa. FiRa se věnuje poskytování rozšířené podpory UWB zařízením, přičemž se výrazně zaměřuje na bezproblémové uživatelské prostředí a interoperabilitu. Důvod, proč to tak dobře funguje, je kvůli krátkým dávkám, které vysílá. Podle společnosti Samsung jsou tyto dávky zhruba 2 nanosekundy, což umožňuje systému UWB v zařízeních držet krok s podrobnými informacemi o tom, kde jsou položky, místo aby čekali několik sekund nebo dokonce minut na aktualizaci polohy.
Výzvy před námi
Stejně jako u každé nové technologie jsou před námi i některé výzvy. Jednou z největších starostí je, že různá zařízení by mohla narazit na problémy s interoperabilitou, v závislosti na tom, jak fungují jejich systémy ZČU. „Protože spektrální energie UWB je distribuována široce, má velmi nízkou úroveň vysílacího výkonu při jakékoli konkrétní frekvenci.“ „Přijetí ZČU se rychle zrychluje s případy použití od bezproblémového přístupu k platbám a dalším,“ řekl Johnson. „Tento široký potenciál v kombinaci se silnou průmyslovou spoluprací a zaměřením na dosažení interoperability je zásadní. Jedním z rizik by mohlo být, že zařízení schopná ZČU nemohou spolupracovat nebo si navzájem rozumět.“ Naštěstí Johnson říká, že konsorcium FiRa tvrdě pracuje na tom, aby zajistilo, že to v budoucnu nebude problém.