Klíčové jídlo
- Brýle na virtuální realitu umožňují lidem se zrakovými problémy poprvé vidět dobře.
- Brýle s cenou 2 950 dolarů vyrobené společností IrisVision fungují tak, že využívají sílu smartphonu Samsung namontovaného v náhlavní soupravě Samsung VR.
- Někteří uživatelé VR se zrakovým postižením říkají, že vidí virtuální prostory lépe než v reálném životě.
Brýle na záchranu
Brýle s cenou 2 950 dolarů vyrobené společností IrisVision fungují tak, že využívají sílu smartphonu Samsung namontovaného v náhlavní soupravě Samsung VR. Brýle zlepšují obraz okolí lidí se zrakovým postižením. IrisVision je jedním z řady nastavení virtuální reality, které pomáhají mnoha lidem získat zpět zrak. „IrisVision pomáhá mozku uživatele používat části jeho očí, které stále fungují správně, a poskytuje dostatek informací k vyplnění mezer a přemapování scény zachycené kamerou smartphonu do úplného obrazu,“ uvedl spoluzakladatel a generální ředitel IrisVision Ammad Khan v e-mailový rozhovor. „Toto vylepšení scény se provádí pomocí několika algoritmů vyvinutých pro různé oční podmínky.“
VR brýle mu umožňují číst knihy
Pro Blakley tato technologie změnila hru. Jeho brýle IrisVision byly zaplaceny Ministerstvem pro záležitosti veteránů (VA) poté, co selhaly jiné léčby. Nyní je schopen poprvé po letech snadno číst knihy a sledovat filmy. „Můj život je teď úplně jiný,“ řekl. „Nemůžu uvěřit, jak moc mi tato technologie pomohla.“ Blakley řekl, že brýle mají dokonce nečekaný přínos, když je sleduje Hra o trůny. Během scén v nechvalně známé epizodě „The Long Night“ (v závěrečné sezóně seriálu), na které si mnoho diváků stěžovalo, bylo příliš tmavé, Blakley řekl, že jeho sada IrisVision show automaticky vylepšila. „Byl jsem jediný, kdo draky viděl,“ řekl. Na rozdíl od jiných slabozrakých řešení na trhu je IrisVision chytré zařízení připojené k internetu prostřednictvím mobilní datové sítě nebo Wi-Fi, které otevírá přístup a vzdálenou podporu lidem kdekoli na světě, uvedl Khan. Umožňuje také zařízení přizpůsobit jeho funkčnost konkrétním podmínkám vidění každého uživatele. „IrisVision pomáhá mozku uživatele … vyplnit mezery a proměnit scénu zachycenou kamerou smartphonu do úplného obrazu.“
Rostoucí počet VR zařízení pro vizi
K léčbě problémů se zrakem se také používají jiná zařízení VR. Například startup s názvem GiveVision vyrábí pár VR brýlí s názvem SightPlus, které byly klinicky ověřeny jako zdravotnický prostředek, který obnovuje zrak pacientům, u kterých je diagnostikována neléčitelná ztráta zraku. Pomůcka pro slabozraké pomáhá lidem vidět jasně, zblízka a na dálku pomocí kombinace VR a rozšířené reality (AR). „Rozšířený videozáznam SightPlus je navržen tak, aby se naši pacienti cítili, jako by se dívali na vlastní oči, a my jsme tvrdě pracovali na tom, aby to bylo co nejpřirozenější,“ řekl Forbes generální ředitel Stan Karpenko. „Mezi klíčové technické prvky patří vysoký počet snímků za sekundu pro zlepšení plynulosti obrazu, nízká latence, která pomáhá předcházet nevolnosti, a důsledné zpracování, aby se odstranila jakákoli variabilita v kvalitě obrazu.“ K dispozici je také eSight, nastavení virtuální reality, které je podobné IrisVision, ale používá vlastní sadu brýlí za vyšší cenu. Systém eSight funguje tak, že „stimuluje synaptickou aktivitu ze zbývající funkce fotoreceptoru v očích uživatele, aby poskytoval mozku lepší vizuální informace,“ píše společnost na svém webu.
Jasněji vidět ve virtuálním prostoru
Pravidelné brýle VR dokonce umožňují některým lidem se špatným viděním vidět jasněji ve virtuálním prostoru. Alex Lee říká, že většinu svého zraku ztratil kvůli vzácnému genetickému onemocnění, ale dokázal hrát hry jasně, když k hraní používal sluchátka HTC Vive LA Noire. „Nemůžu uvěřit, jak moc mi tato technologie pomohla.“ „Za normálních okolností je všechno ve videohře nerozluštitelné rozmazání a předpokládal jsem, že to bude stejné i ve virtuální realitě,“ napsal Lee v článku pro Alphr. „Místo toho jsem se setkal s překvapením: ve virtuálním světě této čtyřicátých let jsem ve skutečnosti viděl více než v jiných hrách. Více než to, viděl jsem víc ve VR než v reálném životě.“ Gary Rubin, emeritní profesor na University College London Institute of Ophthalmology, řekl Lee, že je to proto, že obrázky jsou větší. „Umístění dvou obrazovek palců od vašich očí v podstatě zvětšuje věci vyplněním zorného pole,“ řekl Rubin. „Zařízení bude navíc mít automatické ovládání zesílení, které upraví a zvýší kontrast scény. Kontrast je velmi důležitý pro zviditelnění věcí.“ Hráči už roky používají VR k navigaci ve virtuálních prostorech. Nyní lidé se zrakovým postižením používají tuto technologii k prohlížení skutečného světa a otevírají zcela nové vesmíry.