Lidé často nazývají jakýkoli hudební soubor „MP3“, ale to není přesné. MP3 je specifický typ zvukového souboru a ne každý digitální zvukový soubor je MP3. Pokud používáte iPhone nebo jiné zařízení Apple, je velká šance, že většina vaší hudby vůbec není MP3. Jaké soubory jsou tedy vaše digitální písně? Tento článek vysvětluje podrobnosti o typu souboru MP3, pokročilejším formátu AAC používaném společností Apple a některých dalších běžných typech zvukových souborů, které fungují a nepracují s iPhony a iPody.
Co jsou MP3 a jak MP3 fungují
MP3 je zkratka pro MPEG-2 Audio Layer-3. Jedná se o standard digitálních médií navržený Moving Picture Experts Group (MPEG), průmyslovou skupinou, která vytváří technické standardy. Skladby uložené ve formátu MP3 zabírají méně místa než stejné skladby uložené ve zvukovém formátu v kvalitě CD, jako je WAV (více o tom později). Dělají to kompresí dat ve skladbě. Komprese skladeb do MP3 zahrnuje odstranění částí souboru, které nebudou mít vliv na zážitek z poslechu, obvykle velmi vysoké a velmi nízké konce zvuku. Protože některá data byla odstraněna a MP3 nezní stejně jako jeho verze v kvalitě CD, MP3 se označuje jako „ztrátový“ kompresní formát. Ztráta některých částí zvuku způsobila, že někteří audiofilové kritizovali MP3 jako poškození poslechového zážitku, i když mnoho lidí ten rozdíl neslyší. Protože jsou soubory MP3 komprimovány, lze na stejné místo uložit více souborů MP3 než soubory používající bezztrátové kompresní formáty. Obecně řečeno, MP3 zabírá asi 10% prostoru zvukového souboru v kvalitě CD. Pokud je tedy verze skladby v kvalitě CD 10 MB, verze MP3 bude přibližně 1 MB (to se může změnit na základě vašeho nastavení kódování zvuku).
Vysvětlení bitových rychlostí a MP3
Kvalita zvuku MP3 (a všech digitálních hudebních souborů) se měří jeho bitovou rychlostí. Vyšší přenosové rychlosti znamenají, že soubor obsahuje více dat, takže MP3 zní lépe. Nejběžnější přenosové rychlosti jsou 128 kps, 192 kbps a 256 kbps. U MP3 se používají dva druhy bitrate: Constant Bit Rate (CBR) a Variable Bit Rate (VBR). Mnoho moderních MP3 používá VBR, což zmenšuje soubory kódováním některých částí skladeb s nižší přenosovou rychlostí a jiné s vyšší přenosovou rychlostí. Například část skladby pouze s jedním nástrojem je jednodušší a lze ji kódovat s nižší bitovou rychlostí. Části skladby se složitější instrumentací musí být méně komprimovány, aby zachytily celou škálu zvuku. Změnou bitové rychlosti může celková kvalita zvuku MP3 zůstat vysoká, zatímco velikost souboru se ještě více sníží.
Jak MP3 fungují s Apple Music a iTunes
MP3 může být nejpopulárnějším digitálním zvukovým formátem online, ale ani Apple Music, ani iTunes Store nenabízejí hudbu v tomto formátu (více v následující části). Přesto jsou MP3 kompatibilní s Apple Music, iTunes a se všemi zařízeními iOS, jako jsou iPhone a iPad. MP3 můžete získat od:
- Digitální obchody ke stažení.
- Kopírování skladeb z CD, v závislosti na vašem nastavení převodu hudby.
- Mnoho služeb sdílení hudebních souborů.
Vše o zvukových souborech AAC
AAC znamená Advanced Audio Coding. Jedná se o typ digitálního zvukového souboru, který byl propagován jako nástupce MP3. AAC obecně nabízí zvuk vyšší kvality než MP3 při použití stejného místa na disku (nebo méně). Mnoho lidí si myslí, že AAC je proprietární formát Apple, ale to je špatně. AAC vyvinula skupina společností včetně AT&T Bell Labs, Dolby, Nokia a Sony. Zatímco Apple přijal pro svou hudbu AAC, soubory AAC lze ve skutečnosti přehrávat na mnoha zařízeních jiných než Apple, včetně telefonů se systémem Android OS Google, herních konzolí a dalších.
Jak AAC funguje
AAC je ztrátový formát souboru, stejně jako MP3. Chcete-li komprimovat zvuk v kvalitě CD do souborů, které zabírají méně úložného prostoru, budou odstraněna data, která nebudou mít vliv na zážitek z poslechu – opět obecně na horním a dolním konci. Výsledkem je, že soubory AAC nezní stejně jako soubory v kvalitě CD, ale obecně zní dostatečně dobře, aby si většina lidí nevšimla rozdílu. Stejně jako MP3 se kvalita souboru AAC měří na základě jeho bitové rychlosti. Běžné bitové rychlosti AAC zahrnují 128 kbps, 192 kbps a 256 kbps.
Jak AAC funguje s Apple Music a iTunes
Apple přijal AAC jako preferovaný formát souborů pro zvuk. Všechny skladby streamované nebo stažené z Apple Music nebo prodávané v iTunes Store jsou ve formátu AAC. Všechny soubory AAC nabízené společností Apple jsou kódovány rychlostí 256 kb / s.
Další druhy zvukových souborů, které fungují v zařízeních iPhone, iPad a Mac
Zatímco MP3 a AAC jsou nejoblíbenější druhy zvukových souborů používaných v zařízeních iPhone, iPad, Mac a dalších produktech Apple, nejsou jediné, které fungují. Zde je pohled na některé další široce používané zvukové formáty kompatibilní s Apple.
Zvukové soubory WAV
WAV je zkratka pro Waveform Audio Format. Jedná se o vysoce kvalitní zvukový soubor, který se často používá jako CD. Soubory WAV jsou nekomprimované, a proto zabírají více místa na disku než soubory MP3 nebo AAC. Protože jsou soubory WAV nekomprimované (označované jako „bezztrátový“ formát), obsahují více dat a vytvářejí lepší, jemnější a podrobnější zvuky. Soubor WAV obecně potřebuje 10 MB na každou 1 minutu zvuku. Pro srovnání, MP3 potřebuje přibližně 1 MB za každou 1 minutu. Soubory WAV jsou kompatibilní se zařízeními Apple, ale běžně se nepoužívají, kromě audiofilů.
Zvukové soubory WMA
WMA znamená Windows Media Audio. Toto je typ souboru propagovaný společností Microsoft, která jej vynalezla. Je to výchozí formát používaný v programu Windows Media Player v počítačích Mac i PC. Konkuruje formátům MP3 a AAC a nabízí podobné komprese a velikosti souborů jako tyto formáty. Není kompatibilní s iPhone a iPad.
Zvukové soubory AIFF
AIFF znamená Audio Interchange File Format. Další nekomprimovaný zvukový formát, AIFF, vynalezla společnost Apple na konci 80. let. Stejně jako WAV využívá přibližně 10 MB úložiště za minutu hudby. Protože nekomprimuje zvuk, AIFF je formát vyšší kvality preferovaný audiofily a hudebníky. Protože jej vynalezla společnost Apple, je kompatibilní se zařízeními Apple.
Bezztrátové zvukové soubory Apple
Dalším vynálezem společnosti Apple, Apple Lossless Audio Codec (ALAC), je nástupcem AIFF. Vydáno v roce 2004, původně šlo o proprietární formát. Společnost Apple jej uvedla jako open source v roce 2011. Apple Lossless vyvažuje menší velikost souboru a lepší kvalitu zvuku. Jeho soubory jsou obecně asi o 50% menší než nekomprimované soubory, ale s menší ztrátou kvality zvuku než u MP3 nebo AAC.
Zvukové soubory FLAC
FLAC (Free Lossless Audio Codec) je zvukový formát open-source, který je oblíbený u audiofilů. Může snížit velikost souboru o 50–60%, aniž by příliš snížila kvalitu zvuku. FLAC není ihned po vybalení kompatibilní se zařízeními iTunes nebo iOS, ale může pracovat s dalším softwarem nainstalovaným ve vašem zařízení. Zloženie: 100% bavlna.
Zvukové soubory, které jsou kompatibilní s iPhone, Mac a dalšími produkty Apple
Kompatibilní? | |
MP3 | Ano |
AAC | Ano |
WAV | Ano |
WMA | Ne |
AIFF | Ano |
Apple Lossless | Ano |
FLAC | S dalším softwarem |
Více od Lifewire
-
Zvukový formát ALAC: Je lepší používat než AAC?
-
Jaké formáty zvukových souborů může iPhone přehrávat?
-
Jak převést AAC na MP3 pomocí iTunes
-
Kolik skladeb obsahuje gigabajt úložiště?
-
Soubor AAC (co to je a jak jej otevřít)
-
Soubor MP3 (co to je a jak jej otevřít)
-
Co je soubor M4A?
-
Vše, co potřebujete vědět o Apple Music
-
Jak kopírovat hudbu z CD pomocí Windows Media Player 11
-
Co je soubor FLAC?
-
Jaký je nejlepší formát pro vaši hudbu: AAC nebo MP3?
-
4 nejlepší MP3 přehrávače roku 2021
-
Jak se liší formáty zvukových souborů a co to znamená pro posluchače
-
Jaký je nejlepší zvukový formát pro mé přenosné zařízení?
-
Jak převést skladby z iTunes na MP3
-
Co je formát Adaptive Multi-Rate (AMR)?
Vaše práva na soukromí
Lifewire a naši partneři třetích stran používají soubory cookie a zpracovávají osobní údaje, jako jsou jedinečné identifikátory, na základě vašeho souhlasu s ukládáním a / nebo přístupem k informacím v zařízení, zobrazováním personalizovaných reklam a pro měření obsahu, přehled publika a vývoj produktů. Chcete-li změnit nebo odvolat váš výběr souhlasu pro Lifewire.com, včetně vašeho práva vznést námitku, kde je použit oprávněný zájem, klikněte níže. Nastavení můžete kdykoli aktualizovat pomocí odkazu „Ochrana osobních údajů v EU“ v dolní části jakékoli stránky. Tyto volby budou globálně signalizovány našim partnerům a nebudou mít vliv na data procházení. Seznam partnerů (prodejců)
My a naši partneři zpracováváme údaje pro:
Aktivně pro identifikaci skenujte vlastnosti zařízení. Používejte přesná geolokační data. Ukládejte a / nebo přistupujte k informacím na zařízení. Vyberte přizpůsobený obsah. Vytvořte si osobní profil obsahu. Měření výkonu reklamy. Vyberte základní reklamy. Vytvořte si přizpůsobený profil reklam. Vyberte přizpůsobené reklamy. Aplikujte průzkum trhu a získejte přehled o publiku. Měření výkonu obsahu. Vyvíjejte a vylepšujte produkty. Seznam partnerů (prodejců)