Skip to content

5 důvodů iPhone je bezpečnější než Android

19 de Červenec de 2021
secure smart phone a key next to smartphone with a lock over a cloud on its screen 499133405 5b2718cd43a10300374a9680

Zabezpečení není první věcí, na kterou si většina lidí vzpomene, když začne nakupovat smartphone. Mnohem nám záleží na aplikacích, snadnosti použití, ceně, designu a to, co bývalo správné. Ale teď, když většina lidí má ve svých telefonech obrovské množství osobních údajů, je bezpečnost důležitější než kdy jindy. Pokud jde o zabezpečení vašeho smartphonu, velký rozdíl má zvolený operační systém. Způsoby, jakými jsou operační systémy navrženy a udržovány, určují, jak bezpečný bude váš telefon, a zabezpečení, které nabízejí přední možnosti chytrých telefonů, se velmi liší. Pokud vám záleží na tom, abyste měli zabezpečený telefon a vaše osobní údaje zůstaly osobní, existuje jen jedna volba pro smartphone: iPhone.

Udělejte těchto 7 věcí, aby byl váš iPhone bezpečnější.

Podíl na trhu: velký cíl

Podíl na trhu může být hlavním určujícím činitelem bezpečnosti operačního systému. Je to proto, že autoři virů, hackeři a počítačoví zločinci chtějí mít co největší dopad a nejlepší způsob, jak to udělat, je zaútočit na velmi široce používanou platformu. Proto je Windows nejvíce napadeným operačním systémem na ploše. U smartphonů má Android největší celosvětový podíl na trhu; asi 85% ve srovnání s 15% iOS. Z tohoto důvodu je Android cílem hackerů a zločinců číslo 1 na smartphonu. I kdyby Android měl nejlepší zabezpečení na světě (což však není), bylo by pro Google a jeho hardwarové partnery prakticky nemožné uzavřít každou bezpečnostní díru, bojovat proti každému viru a zastavit každý digitální podvod a přitom stále poskytovat zákazníkům zařízení to je užitečné. To je prostě podstata toho, že máme obrovskou a široce používanou platformu. Podíl na trhu je tedy dobrá věc, s výjimkou bezpečnosti. V takovém případě je nejlepší být menší, a tedy menší cíl.

Viry a malware: Android a mnohem méně

Vzhledem k tomu, že Android je největším cílem hackerů, nemělo by být překvapením, že na něj útočí nejvíce virů, hackerů a malwaru. Může být překvapením, kolik toho má mnohem víc než jiné platformy. Podle jedné studie je 97 procent veškerého malwaru útočícího na smartphony zaměřeno na Android. Podle této studie 0% škodlivého softwaru, který našli, cílilo na iPhone (pravděpodobně kvůli zaokrouhlování. Některý malware cílí na iPhone, ale je to pravděpodobně méně než 1%). Poslední 3% se zaměřila na starou, ale široce používanou platformu Symbian společnosti Nokia. To je samozřejmě jen jedna studie, ale základním trendem je, že autoři virů jsou Androidem nejvíce zaměřeni na Android.

Sandboxing: nejen pro hraní her

Pokud nejste programátor, může to být složitý program, ale je to velmi důležité. Způsob, jakým Apple a Google navrhly své operační systémy a způsob, jakým umožňují spouštění aplikací, je velmi odlišný a vede k velmi odlišným bezpečnostním situacím. Tyto situace byste měli bezpodmínečně vzít v úvahu, pokud volíte mezi iPhone nebo Android. Apple používá techniku ​​zvanou sandboxing. To v zásadě znamená, že každá aplikace běží ve svém vlastním zděném prostoru („pískoviště“), kde může dělat, co potřebuje, ale nemůže skutečně komunikovat s jinými aplikacemi nebo nad určitou hranici s operačním Systém. To znamená, že i když aplikace obsahuje škodlivý kód nebo virus, tento útok se nemohl dostat mimo karanténu a způsobit větší škody. Aplikace mají rozsáhlejší způsoby vzájemné komunikace počínaje iOS 8, ale sandboxing je stále vynucován. Na druhou stranu Google navrhl Android pro maximální otevřenost a flexibilitu. To má pro uživatele a vývojáře mnoho výhod, ale také to znamená, že platforma je více otevřená útokům. Dokonce i vedoucí týmu pro Android společnosti Google připustil, že Android je méně bezpečný, když řekl:

„Nemůžeme zaručit, že Android je navržen tak, aby byl bezpečný, formát byl navržen tak, aby poskytoval větší svobodu … Kdybych měl společnost zaměřenou na malware, měl bych také řešit své útoky na Android.“

Recenze aplikace: Sneak Attacks

Dalším místem, kde bezpečnost vstupuje do hry, jsou obchody s aplikacemi těchto dvou platforem. Váš telefon může obecně zůstat v bezpečí, pokud se vyhnete virům nebo hackerství, ale co když se v aplikaci skrývá útok, který tvrdí, že je něco úplně jiného? V takovém případě jste do telefonu nainstalovali bezpečnostní hrozbu, aniž byste o tom věděli. I když je možné, že by se to mohlo stát na obou platformách, je mnohem méně pravděpodobné, že k tomu dojde na iPhone. Je to proto, že Apple kontroluje všechny aplikace odeslané do App Store před jejich publikováním. I když tato recenze není prováděna odborníky na programování a nezahrnuje vyčerpávající kontrolu kódu aplikace, poskytuje určité zabezpečení a do App Store se někdy dostalo jen velmi málo škodlivých aplikací (a některé z nich byly z bezpečnostní vědci testující systém). Proces publikování aplikací Google vyžaduje mnohem menší kontrolu. Aplikaci můžete odeslat na Google Play a mít ji k dispozici uživatelům za pár hodin (proces společnosti Apple může trvat až dva týdny).

Spolehlivé rozpoznávání obličeje

Podobné bezpečnostní funkce jsou k dispozici na obou platformách, ale tvůrci Androidů mají tendenci chtít být první s funkcí, zatímco Apple obvykle chce být nejlepší. To je případ rozpoznávání obličeje. Apple i Samsung nabízejí funkce rozpoznávání obličeje zabudované do jejich telefonů, díky nimž je váš obličej heslem používaným k odemknutí telefonu nebo autorizaci plateb pomocí Apple Pay a Samsung Pay. Implementace této funkce, zvané Face ID a dostupná u zařízení iPhone X, XS a XR, je bezpečnější. Bezpečnostní vědci prokázali, že systém společnosti Samsung může být podveden pouze fotografií tváře, a nikoli skutečnou věcí. Společnost Samsung dokonce zašla tak daleko, že této funkci poskytla odmítnutí odpovědnosti a varovala uživatele, že není tak bezpečná jako skenování otisků prstů. Na druhou stranu Apple vytvořil systém, který se nedá oklamat fotkami, dokáže rozpoznat váš obličej, i když vám narostou vousy nebo nosíte brýle, a je první linií zabezpečení na iPhone X, XS a XR .

Závěrečná poznámka o útěku z vězení

Jedna věc, která může dramaticky snížit zabezpečení iPhonu, je, zda je telefon jailbroken. Jailbreaking je proces odstraňování mnoha omezení, která Apple ukládá na iPhony, aby uživateli umožňoval instalovat prakticky libovolné aplikace, které chtějí. To uživatelům poskytuje obrovskou flexibilitu s jejich telefony, ale také jim to otevírá mnohem více potíží. V historii iPhone bylo velmi, velmi málo hackerů a virů, ale ty, které existovaly, téměř všechny napadly pouze jailbroken telefony. Pokud tedy uvažujete o útěku z vězení telefonu, mějte na paměti, že díky němu bude vaše zařízení mnohem méně zabezpečené.