Pohlcující zážitek je vnímání bytí na jednom místě, když jste ve skutečnosti na jiném. Je to v podstatě pozastavení reality, i když jen na pár okamžiků. Lidé vždy chtějí co nejpoutavější zážitek, zvláště pokud jde o zábavu. To je důvod, proč se renesanční veletrhy nacházejí daleko od dálnic, takže jediné zvuky, které slyšíte, jsou stabilní clop kopyt a střet mečů. To je důvod, proč kina zhasnou světla, abyste viděli pouze obrazovku. Podle Wikipedie je pohlcující zážitek (a následně ponoření) „vnímání fyzické přítomnosti v nefyzickém světě“. Pokud jde o virtuální a rozšířenou realitu, platí to dvojnásob. Tento článek plně definuje, jaké prvky definují pohlcující zážitek a jaké kroky můžete podniknout, abyste zlepšili své ponoření do dalšího virtuálního nebo rozšířeného prostředí.
Prvky ponoření
Ponoření závisí na používání našich smyslů, konkrétně čtyř z nich: zraku, zvuku, hmatu a vůně. Virtuální realita využívá zrak, zvuk a někdy i dotek.
Pohled: Náhlavní souprava pro virtuální realitu blokuje periferní vidění (nebo používá náhlavní soupravu k vylepšení) a zaměřuje pozornost nositele na to, co se děje přímo před ním. Rozšířená realita využívá náhlavní soupravy nebo displeje smartphonů k přidání virtuálních prvků do skutečného světa.
Zvuk: Náhlavní soupravy pro virtuální realitu obsahují sluchátka tlumící zvuk, která nutí nositele soustředit se na zvuky virtuálního světa. Rozšířená realita poskytuje zvuky pro cokoli, co se odehrává na obrazovce.
Dotek: Příslušenství pro náhlavní soupravy pro virtuální realitu může nositeli poskytovat hmatovou zpětnou vazbu. Mezi další příklady použití dotyku patří vibrace a dunění při vyzvednutí položky nebo nárazu do něčeho ve virtuálním světě. Rozšířená realita jen zřídka používá dotek ke zvýšení ponoření kvůli omezením technologie rozšířené reality. Všechny tyto různé prvky se spojují a vytvářejí pohlcující zážitek, ale velká část „pravého“ ponoření se spoléhá na pozastavení nevíry a ochotu být přenesen do jiného světa.
Oblíbená technologie virtuální a rozšířené reality
Existuje řada různých technologií a hardwaru, které umožňují pohlcující zážitky, ale některé jsou lepší než jiné. Následující jsou nejoblíbenější možnosti.
Microsoft HoloLens
HoloLens byl poprvé představen s ohledem na hraní her, ale od té doby se rozšířil do řady komerčních aplikací. Interiéroví designéři jej mohou použít k vizualizaci toho, jak bude místnost vypadat, jakmile bude zařízená. Architekti si pomocí něj mohou představit panorama města s novou budovou. HoloLens má velký potenciál, ale má vysokou cenu a omezené spotřebitelské aplikace.
HTC Vive Pro
HTC Vive Pro je jedním z nejvíce pohlcujících sluchátek na trhu. Využívá dvě kamery pro sledování celého prostoru v prostoru až 4,5 metru na 4,5 metru. Na rozdíl od Oculus Rift nebo jiného podobného hardwaru se nepohybujete pomocí ovládací páčky – ve skutečnosti chodíte po místnosti. Původní verze HTC Vive měla mnohem nižší rozlišení, které bránilo ponoření, ale HTC Vive Pro zvyšuje rozlišení na nové úrovně, díky kterým je snadné uvěřit, že jste ve virtuálním světě.
Oculus Rift
Oculus Rift byla původní náhlavní souprava pro virtuální realitu. Ačkoli novější iterace zahrnují sledování pohybu jeden na jednoho, Rift se nejlépe používá vsedě na židli s ovladačem nebo klávesnicí.
Další možnosti pro pohlcující zážitky
Jedinou nevýhodou vybavení virtuální reality je, jak je to drahé. Možnosti jako Samsung Gear VR však zpřístupňují virtuální svět každému, kdo má dostatečně výkonný smartphone. Google také v tomto směru podnikl kroky s Magic Leap. A pokud není ani jedna z těchto možností realizovatelná, jsou k dispozici sluchátka pro virtuální realitu nižší třídy za pouhých 20 dolarů. Zábava se chystá převrátit nový list, protože spotřebitelé požadují pohlcující zážitky. Filmy, hry a dokonce i hudba byly navrženy a strukturovány tak, aby mohly těžit z virtuální reality. Představte si, že ve filmu otočíte hlavu, jen abyste viděli, jak se na vás vrhá drak. Určitě to vyfoukne z vody 3D filmy ze staré školy.