Na trhu jsou dvě skvělá auta, o kterých musím lidem říct, aby je nekupovali: Kia Nexo a Toyota Mirai. Oba jsou solidní způsoby dopravy. Ani jeden nemá problémy s ovladatelností, technikou, úrovní pohodlí nebo dokonce prostorem. Jediným problémem je také největší úskalí a jeho hlavní prodejní argument: oba jsou poháněny vodíkem.
Tady je auto, které si nemůžete koupit
Nejen, že tato vozidla nemůžete natankovat ve většině částí Spojených států, ale také si je ve skutečnosti nemůžete koupit nebo pronajmout mimo výše uvedené zeměpisné oblasti. Ne že bys chtěl. Protože zatímco můžete potenciálně nabíjet EV kdekoli se zásuvkou, vozidlo s vodíkovými palivovými články se v podstatě stává drahou deskou z kovu, skla a plastu, jakmile se dostane mimo svou zónu komfortu. Toyota zase prosazuje vodík už léta. Automobilka se spojila se společnostmi, aby pomohla vybudovat infrastrukturu, ale finančně příliš neudělala, aby se to stalo. To je pochopitelné; je to automobilka, ne palivová společnost. Jistě, Volkswagen má Electrify America, ale umístění elektrických nabíjecích stanic na parkoviště je pravděpodobně mnohem jednodušší než instalace vysokotlakých nádrží a vymýšlení systému dodávky paliva do těchto nádrží, aby řidiči mohli nadále řídit svou Toyotu Mirais. Elektřina je tak nějak všude. Benzín a vodík (pokud nejsou vytvořeny na místě) musí být dovezeny nákladními auty. To je velká překážka pro každého, kdo se chce dostat do podnikání s palivy. Hyundai na druhé straně sídlí v Jižní Koreji, která má pevný plán na vybudování robustní infrastruktury pro vodíkové palivo, protože vláda chce být lídrem v oblasti palivových článků. Takže i když se Nexo ve Spojených státech neprodá více než pár stovek kusů, v Koreji je stále životaschopnou možností. V USA opravdu neexistuje žádná pobídka pro takový druh stavby – vozidla tam nejsou, aby to postavila. Ale bez infrastruktury si nikdo nekoupí vozidla s palivovými články, která prodávají společnosti jako Toyota a Hyundai. V loňském roce Honda stáhla z trhu své vozidlo Clarity s vodíkovými palivovými články.
Sladké pobídky nezplodí infrastrukturu
Přesto tito výrobci automobilů opravdu chtějí, abyste si koupili jejich vozidla, pokud žijete na správném místě. Například Hyundai i Toyota nabízejí palivo zdarma. Hyundai poskytne tři roky nebo 15 000 USD na palivo; Toyota zvyšuje jízdní řád na šest let, ale nabízí stejné množství peněz za Mirai. Navíc, když potřebujete opustit oblast, oba nabízejí bezplatné zapůjčení vozidel na plyn.
Big Rig řešení
Přidání baterií do návěsů, které jim zajistí dojezd potřebný k výkonu jejich práce, znamená zvýšení hmotnosti, což sníží množství nákladu, který mohou přepravit. Je to ztrátová hra o poměru hmotnosti k dojezdu, protože jejich schopnost přemisťovat velké objemy nákladu na dlouhé vzdálenosti se sníží, když přidáte baterii, která jim umožní překonat potřebnou vzdálenost. Zde přichází na řadu vodíkové palivové články. Hmotnost je snížena, protože nepotřebujete velké baterie, ale pouze palivové nádrže. Vozidla mohou natankovat palivo rychleji, než kdyby to byly elektromobily (čas jsou peníze pro kamionisty) a množství nákladu, který lze přepravit na dlouhé vzdálenosti, je velmi malé. Další zábavná věc na dálkové kamionové dopravě: již existuje nastavená infrastruktura pro doplňování paliva zvaná zastávky kamionů. A přidání vodíkových stanic, i když to není bez problémů, by bylo mnohem jednodušší, než se pokoušet dodatečně vybavit každou místní čerpací stanici ve městě. „Kdykoli jsem recenzoval vozidlo s vodíkovými palivovými články, nejméně 20 procent čerpacích stanic v severní Kalifornii bylo mimo provoz.“ V určitém okamžiku bude muset dálková kamionová doprava přejít z plynu na něco jiného. Vodíkové palivové články dávají největší smysl právě teď. Možná za pět let bude něco jiného. Ale prozatím je síla nejhojnějšího prvku ve vesmíru způsob, jak přemisťovat velká nákladní auta ze státu do státu. Vedlejším efektem je, že vznikne palivová infrastruktura se silnou páteří. Začne to zastávkami kamionů podél hlavních dálnic, ale tyto stanice umožní výrobcům automobilů prodávat jejich vozidla s palivovými články ve více než dvou státech. Nakonec, jak se tato vozidla stanou na silnicích rozšířenější, vodíkové čerpací stanice se objeví mimo zastávky kamionů, aby uspokojily poptávku. Pak, pokud se to bude dále zvětšovat, automobiloví novináři přestanou všem říkat o skvělých autech, která byste si neměli nebo nemůžete kupovat, protože jezdí na vodík. Místo toho vám řeknou o vozidle, které vypouští vodu, rychle se natankuje a dá se koupit téměř všude. Víte, jako skutečné vozidlo, které mohou lidé skutečně používat.
Chcete se dozvědět více o EV? Máme celou sekci věnovanou elektromobilům!