Klíčové věci
- Webové kamery s umělou inteligencí nabízejí funkce, které mohou zlepšit zvuk a obraz vašeho příštího videohovoru.
- Odborníci však tvrdí, že webové kamery s umělou inteligencí přinášejí řadu rizik pro soukromí.
- Chytré webové kamery by mohly být dokonce použity ke vzdálenému sledování chování zaměstnanců, kteří pracují z domova.
Nová generace webových kamer s umělou inteligencí by mohla vaše videohovory zlepšit než kdy dříve, ale přinášejí také rizika pro ochranu soukromí, říkají odborníci. Kamery, včetně těch, které nedávno vydaly Anker a Remo Tech, využívají umělou inteligenci (AI) ke sledování uživatelů a zajišťují, že jsou vždy ve středu záběru. K dispozici je také Owl Labs‘ Meeting Owl, 360stupňová webová kamera, která pomocí umělé inteligence automaticky přibližuje toho, kdo mluví nebo se pohybuje. „Webové kamery s umělou inteligencí jsou mnohem chytřejší než běžné webové kamery, na které jsou lidé zvyklí,“ řekl IT expert Robert Wolfe Lifewire v e-mailovém rozhovoru. „Běžné webové kamery mohou mít nízkou kvalitu a vyžadují, aby si s nimi uživatelé pohrávali. Webové kamery s umělou inteligencí se této bolesti zbavují pomocí různých funkcí.“
Vypadat dobře, cítit se dobře?
Nová řada webových kamer s umělou inteligencí tvrdí, že během videohovorů budete vypadat co nejlépe. Anker’s B600 Video Bar je sada nástrojů pro videokonference. Je určen k sezení na vašem monitoru nebo televizi a je vybaven 2K snímačem schopným zachytit 30 snímků za sekundu. Webová kamera má také funkci zoomu s umělou inteligencí a vylepšení obrazu. Mikrofon využívá algoritmus umělé inteligence, aby hlučná prostředí zněla tiše. AnkerWork B600 má být uveden na trh v USA na konci ledna za 219,99 $. Webové kamery s umělou inteligencí také podporují software pro rozpoznávání obličeje. „Kamery sledují, kdo mluví, a automaticky se na ně zaměřují,“ řekl Wolfe. „To může být skvělé pro větší (hlučnější) skupiny, protože uživatelé se nebudou muset ptát, kdo mluví – kamera jim to ukáže.“
Webové kamery AI slibují, že budou automaticky nastavitelné. Prostředí omezuje kvalitu obrazu ve standardní webové kameře, ve které se uživatel nachází. „Výrobci však tvrdí, že vyvíjejí software, který umožňuje webovým kamerám s umělou inteligencí automaticky upravit jejich nastavení tak, aby vyhovovala podmínkám,“ dodal Wolfe. „Webové kamery s umělou inteligencí mohou efektivněji a efektivněji identifikovat a rozlišovat lidi, zvířata a předměty v oblasti zobrazení, vytvářet pravidla identifikující přijatelné chování v oblasti zobrazení a minimalizovat falešné pozitivní výsledky s ohledem na to, jak jsou tato pravidla uplatňována,“ řekl právník na ochranu soukromí Steven G. Stránský řekl Lifewire v e-mailovém rozhovoru. „S těmito vylepšenými detekčními schopnostmi vytvářejí webové kamery AI celkově lepší uživatelský zážitek.“
kdo se dívá?
Jak skvělé funkce webových kamer s umělou inteligencí znějí, přinášejí také zvýšená rizika pro ochranu soukromí, řekl David Moody, vedoucí pracovník společnosti Schellman, společnosti zajišťující dodržování bezpečnosti a ochrany osobních údajů, Lifewire v e-mailovém rozhovoru. Nová vlna inteligentních webových kamer dokáže autonomně sledovat pohyby, reagovat na pohyb, soustředit se na aktivity, rozpoznávat a identifikovat tvary a číst viditelný text. Více webových kamer s umělou inteligencí lze dokonce použít k současnému sledování pohybu více než jedné osoby v budově nebo na ulicích. „Jak šíře, tak hloubka těchto aktivit jdou daleko za tradiční zákonné a regulační definice soukromí,“ řekl Moody. „Tyto definice mohou v budoucnu vyžadovat určitou aktualizaci, aby lépe odrážely, co tvoří soukromí v naší společnosti a komunitách.“ Chytré webové kamery by mohly být dokonce použity ke vzdálenému sledování chování zaměstnanců, kteří pracují z domova. Například interní bezpečnostní systém webové kamery Teleperformance, nazvaný TP Observer, používá software pro rozpoznávání obličeje k tomu, aby zjišťoval, zda uživatel „chybí na stole“, „detekuje nečinného uživatele“ a „neoprávněné použití mobilního telefonu“. Stejně jako běžné webové kamery se na webovou kameru poháněnou umělou inteligencí nezaznamenává pouze uživatel, upozornil Stránský. „Kromě zachycování aktivit cíleného jednotlivce lze webovou kameru s umělou inteligencí použít k záznamu čehokoli a všeho, co řekl nebo udělal blízký člověk, jako je spolupracovník, člen rodiny nebo náhodný cizinec, který je náhodou poblíž. nebo náhodně vstoupí do rámu kamery,“ řekl. „Tyto třetí strany nemusí mít informace o nahrávání nebo s ní souhlasit.“ Vzhledem k tomu, že webové kamery s umělou inteligencí dokážou zachytit a zaznamenat velké objemy osobních informací, narušení bezpečnosti týkající se dat webových kamer s umělou inteligencí vytváří značné riziko krádeže identity, řekl Stransky. Data ukradená z webové kamery s umělou inteligencí by mohla zločincům poskytnout fotografie uživatelů a jejich okolí a dokonce i konkrétní podrobnosti o jejich počítačových aktivitách, jako jsou úhozy používané k zadávání uživatelských jmen a hesel. „Lidé tráví hodiny před webovými kamerami AI každý den a jejich životy jsou zaznamenávány na nevídané úrovni,“ řekl Stránský.