Skip to content

Jak z vás nové technologie mohou udělat lidskou baterii

23 de Prosinec de 2022
Jak z vas nove technologie mohou udelat lidskou baterii

Klíčové věci

  • Vědci vynalezli nové zařízení, které dokáže proměnit vaše tělo v baterii.
  • Nový gadget by mohl napájet elektroniku, jako jsou hodinky nebo fitness trackery.
  • Široká škála dalších inovací v technologii baterií by také mohla transformovat osobní elektroniku.

Nové nositelné zařízení by jednoho dne mohlo proměnit vaše tělo v lidskou baterii. Vědci vynalezli gadget, který je dostatečně pružný, takže jej můžete nosit jako prsten, náramek nebo jakýkoli jiný doplněk, který se dotýká vaší pokožky. Funguje tak, že využívá přirozené teplo člověka – využívá termoelektrické generátory k přeměně vnitřní teploty těla na elektřinu. Zařízení je součástí rostoucího počtu nových bateriových technologií, které by mohly nastartovat osobní technologie. „Čipy jsou stále efektivnější, ale je nepravděpodobné, že vydržíte celý den bez nabití telefonu,“ řekl Andrew Fox, zakladatel společnosti Charge, která se zabývá nabíjením elektrických skútrů. „Bude to trvat značné množství času, než se nám podaří dostat z našich telefonů dva nebo tři dny života, ale jsou tu známky příslibu.“

Pohodlné, ale nízká spotřeba

Nové bateriové zařízení, které vyvinuli vědci z University of Colorado Boulder, může generovat asi 1 volt energie na každý čtvereční centimetr plochy pokožky – méně napětí na plochu, než jaké poskytuje většina stávajících baterií, ale stále dost na napájení elektroniky, jako jsou hodinky nebo fitness trackery. Předchozí návrhy flirtovaly s termoelektrickými nositelnými zařízeními, ale nové věcičky jsou pružné, při poškození se umí zahojit a jsou plně recyklovatelné, podle nedávného článku publikovaného výzkumníky. „V budoucnu chceme být schopni napájet vaši nositelnou elektroniku, aniž bychom museli zahrnout baterii,“ uvedl ve zprávě Jianliang Xiao, hlavní autor nového článku a docent na katedře strojního inženýrství na CU Boulder. uvolnění. Jak se technologie skladování energie zlepšuje, uvidíme elektrická letadla, domácí baterie, chytré oblečení a stále více zařízení internetu věcí, která monitorují a automatizují různé aspekty našeho života. Xiao a další v jeho skupině navrhli zařízení se základnou vyrobenou z pružného materiálu zvaného polyimin. Řada tenkých termoelektrických čipů se pak zapíchne do základny a spojí je dráty z tekutého kovu. Výsledný produkt vypadá jako kříženec mezi plastovým náramkem a miniaturní základní deskou počítače. „Naše konstrukce činí celý systém roztažitelným, aniž by docházelo k velkému namáhání termoelektrického materiálu, který může být opravdu křehký,“ řekl Xiao. Nové zařízení by mohlo zachytit teplo z vašeho těla, když cvičíte, a přeměnit ho na elektřinu. „Teploelektrické generátory jsou v těsném kontaktu s lidským tělem a mohou využívat teplo, které by se normálně rozptýlilo do prostředí,“ uvedl Xiao v tiskové zprávě.

Mnoho nových bateriových technologií na obzoru

Široká škála dalších inovací v technologii baterií by také mohla změnit osobní elektroniku. Současné lithium-iontové baterie jsou drahé, hořlavé a mohou poškodit životní prostředí kvůli používání toxických materiálů, řekl Nikhil Koratkar, profesor strojního inženýrství na Rensselaer Polytechnic Institute v e-mailovém rozhovoru. Koratkar zkoumá nové bateriové technologie s vodními a keramickými elektrolyty a pevnými (keramickými) elektrolyty. „Tyto nové baterie by byly vysoce bezpečné, nehořlavé a potenciálně levnější. V případě baterií s pevnými elektrolyty mohou být také kompaktnější, flexibilnější a možná i skládací,“ uvedl. „U baterií s vodnými elektrolyty může být možné dosáhnout velmi rychlého nabíjení, což je kriticky důležité pro osobní elektroniku.“

Ilustrace podnikatele držícího zástrčku, která je od této osoby připojena k chytrému zařízení.

Kevin Jones, generální ředitel společnosti Next-Ion Energy, v e-mailovém rozhovoru řekl, že jeho společnost vyvíjí baterii, která dokáže nabít auto za 6 minut a která neexploduje. „Když se baterie nabíjejí a používají, zahřívají se, takže baterie musí být schopna provozu při vysokých teplotách; pracujeme při 200 C,“ řekl Jones. „Aby se baterie rychle nabily, musí být schopny se pořádně zahřát. Pokud se však baterie příliš zahřejí, pak explodují (vybuchnou také výparníky, skateboardy, auta), ale s naší technologií naše baterie nevybuchnou. Můžeme rychle nabíjet, protože můžeme pracovat při vysokých teplotách.“ Javier Nadal, britský ředitel poradenské společnosti BlueThink pro inovace produktů, v e-mailovém rozhovoru řekl, že očekává, že nové technologie baterií změní každodenní rutiny. „Jak se technologie skladování energie zlepšuje,“ řekl, „budeme svědky elektrických letadel, domácích baterií, chytrého oblečení a stále více zařízení IoT, která monitorují a automatizují různé aspekty našeho života.“