Klíčové jídlo
- Vždy zapnuté displeje se objevují na stále více chytrých zařízeních.
- I když jsou užitečné, vždy zapnuté displeje mají stále několik do očí bijících problémů, které je třeba řešit, říkají odborníci.
- Obavy z vybití baterie a vypálení obrazovky jsou primárními důvody, proč uživatelé možná nebudou chtít na svých zařízeních používat vždy zapnuté displeje.
Vždy zapnuté displeje mohou usnadnit kontrolu času a zobrazit oznámení, ale odborníci tvrdí, že výhody nepřeváží náklady. Vždy zapnuté displeje (někdy označované jednoduše jako AoD) se na zařízeních Android začaly objevovat před několika lety. Od svého prvního začlenění do zařízení, jako je Samsung Galaxy S7, se displeje staly více běžnou funkcí, dokonce se objevily v chytrých hodinkách, jako jsou nové hodinky OnePlus Watch a Apple Watch Series 5 a 6. Ale využijte výhody, které tato funkce nabízí převažují nad zápory? Odborníci říkají, že ne. „I když tato funkce může být na chytrých hodinkách výhodná, podle mého názoru nemá příliš praktické využití na chytrých telefonech. Existují skutečné důvody, proč by uživatelé tuto funkci nepoužívali,“ řekl Peter Brown, technický expert s WindowsChimp, v e-mailu .
Krize baterie
Výdrž baterie je velkým tématem diskuse, pokud jde o smartphony a další inteligentní zařízení. Nejen, že doba, kterou vydrží nabití baterie, hraje roli v tom, jak dlouho můžete zařízení mezi nabíjeními používat, ale také se přímo promítá do toho, kolik let vydrží toto zařízení bez nutnosti výměny baterie. Brown proto říká, že mnoho uživatelů může chtít vzít v úvahu celkové náklady na baterii při rozhodování, zda AoD odpovídá jejich životnímu stylu. „Neustále spotřebovává baterii,“ řekl nám. „V tomto rychlém a rušném životě nikdo nechce nadále nabíjet svůj telefon, takže uživatelé by se určitě chtěli vyhnout funkcím a aplikacím, které by ovlivnily životnost baterie jejich telefonu.“
I když existují různé zprávy o tom, kolik energie baterie AoD odebírá zařízení, které jej používá, vždy to stojí. Skutečné náklady se zdají být přímo svázány se zařízením, které používáte, jak ho používáte a dokonce i v jakém prostředí jej používáte. Podle zprávy z roku 2016 od Tim Schiessera z TechSpotu, Galaxy S7 Edge využito mezi 0,59% a 0,65% výdrže baterie za hodinu. Nejde o velká čísla, ale také se liší v závislosti na tom, jak moc telefon používáte, protože jeho aktivní používání nedovolí AoD nastartovat. Pokud zařízení držíte na tmavém místě – například v kapse nebo tašce – pak Schiesser poznamenal, že procento použité energie je mnohem menší, protože displej se ve skutečnosti vypne, protože zjistí, že to není potřeba. Pokud jste typ uživatele, který rád drží vaše zařízení na otevřeném prostranství – jako jsou například chytré hodinky na zápěstí nebo telefon položený na stole – můžete vidět, jak tato procenta rostou. Procesory a další interní součásti se od roku 2016 zlepšily, ale mnoho z nich stále využívá stejné základní funkce, jaké Samsung Galaxy S7 Edge používal ke snížení nákladů na baterii, když byla povolena AoD. Hodinky OnePlus Watch, které tuto funkci právě dostaly v aktualizaci, ve skutečnosti zaznamenaly snížení odhadované životnosti baterie na polovinu. Místo 12 dnů, které obvykle nabízí, OnePlus říká, že to bude trvat jen pět nebo šest dní. Vzhledem k tomu, že většina ostatních inteligentních hodin vydrží pouze jeden až dva dny za poplatek, není to velký problém, ale přesto je třeba si uvědomit, zda plánujete používat AoD na konkrétních hodinkách. „I když tato funkce může být na smarthodinkách přínosná, podle mého názoru nemá na smartphonech příliš praktické využití.“
Hořící rozptýlení
Dalším problémem, který přichází s vždy zapnutými displeji, je celkový rušivý design této funkce. Vzhledem k tomu, že mnoho uživatelů ráda drží své telefony na stole nebo v blízkosti místa, kde je vidí, Brown říká, že pro některé lidi je rušivé vidět čísla a dokonce i oznámení neustále viditelná na přední straně telefonu. Dalším běžným problémem je vypalování obrazu. Většina systémů AoD je navržena tak, aby tomu zabránila tím, že způsobí pohyb obrazu po obrazovce. Rex Freiberger, expert na gadgety a generální ředitel společnosti GadgetReview, uvedl, že vypalování je stále problémem, který si uživatelé musí dělat, zejména na starších displejích. „Právě teď, [always-on displays] stojí za značné náklady v podobě využití baterie a degradace displeje. I když společnosti minimalizují množství energie baterie spotřebované těmito displeji, není to zanedbatelné množství. A starší LCD obrazovky mohou mít velké problémy s vypalováním obrazů kvůli nadměrnému používání, “řekl nám.