Smyslem SaaS je software jako služba. Jedná se o doručovací model, ve kterém je software poskytován na předem určeném předplatném; obvykle měsíčně nebo ročně. Tento způsob dodávání softwaru se vedle cloud computingu dostal do popředí. I když nemáte jasno v tom, co je SaaS, pravděpodobně používáte programy, které spadají pod jeho definici. Mezi příklady patří Google Drive, Dropbox a Microsoft Office 365. Zde je vše, co potřebujete o SaaS vědět, včetně toho, jak funguje, proč nenahradí veškerý váš software a některá z jeho rizik.
Co je SaaS?
V systémech SaaS se software, který běží na vašem počítači – za předpokladu, že existuje v této podobě – váže na centralizovaného hostitele v cloudu. Tento systém zpracovává úkoly, jako je ukládání vaší práce, sdílení položek se spolupracovníky a archivace starých chatových konverzací. Jen proto, že se většina akcí děje v cloudu, můžete si přesto stáhnout program pro používání služby SaaS. Například můžete primárně přistupovat k Diskům Google a Slack prostřednictvím jejich webových stránek. Můžete si však také pořídit aplikaci z tržiště, jako je App Store, Mac App Store, Google Play nebo Microsoft Store, abyste jí mohli dát domov ve svém počítači, telefonu nebo tabletu. I když máte aplikaci pro platformu SaaS, poskytuje vám pouze prostředek k interakci se službou. Veškerá důležitá práce stále probíhá v cloudu. Dalším společným prvkem mezi aplikacemi SaaS je, že za přístup k nim často zaplatíte poplatek za předplatné. V minulosti jste si obvykle kupovali kopii softwaru a poté jej nainstalovali do počítače. U SaaS však můžete platit měsíční nebo roční poplatek a poté ke službě přistupovat prostřednictvím webového prohlížeče.
Výhody SaaS
Protože platforma softwaru jako služby existuje na jednom centralizovaném místě namísto tisíců (nebo dokonce milionů) počítačů, je efektivnější provozovat ji. Většina uživatelů může přistupovat k platformě prostřednictvím webového prohlížeče, takže platformy SaaS jsou kompatibilní s téměř jakýmkoli zařízením, které se může připojit k internetu. Udržování platformy SaaS je také jednodušší. Profesionálové v oblasti informačních technologií musí pouze zajistit, aby centrální systém fungoval, místo aby řešil problémy každého uživatele zvlášť. Je rychlejší, jednodušší a levnější udržovat provoz SaaS než tradiční softwarová platforma. Aktualizace systémů SaaS je efektivnější. Když budou k dispozici nové funkce nebo opravy chyb, stačí je správcům odeslat pouze na jedno místo, aby měli všichni uživatelé přístup k nejnovější a stabilní verzi.
Rizika SaaS
Systém SaaS má však některé nevýhody. Udržování všeho relativně lokálního usnadňuje provoz a údržbu platformy, ale pokud dojde k výpadku centralizovaného systému, ovlivní to současně všechny uživatele. Například pokud Disk Google selže, miliony lidí nebudou mít přístup k dokumentům, které tam ukládají, a nebudou moci, dokud se systém nevrátí zpět. Mezitím, pokud jedna osoba v kanceláři ztratí přístup ke své kopii aplikace Microsoft Word, všichni ostatní mohou pokračovat v práci a dotyčný uživatel může přejít na jiný počítač, dokud IT problém nevyřeší.