Skip to content

AirPods by se měly přestat spoléhat na Bluetooth

4 de Srpen de 2022
photo 1585155770447 2f66e2a397b51 49013b2e197f4bc185f8091bfed1d24e

Klíčové věci

  • Ultra-Wideband je v každém iPhonu od iPhonu 11.
  • UWB je rychlejší, lepší a spotřebovává méně energie než Bluetooth.
  • UWB AirPods Pro dokázala přehrávat bezeztrátový zvuk hodiny a hodiny.

Náhodný komentář v rozhovoru vedl k šíleným spekulacím o budoucnosti AirPods – a to vše dává naprostý smysl. AirPods jsou fantastická malá zařízení. Znějí úžasně, integrují se se všemi vašimi zařízeními a velmi snadno se používají. Ale představte si, že by se připojili rychleji, zněli lépe a zbavili se toho nepříjemného zpoždění při hraní her nebo používání aplikací pro tvorbu hudby. To vše by mohlo být možné – pokud a až Apple opustí Bluetooth. „Věřte mi, potřebujeme náhradu za Bluetooth,“ říká Apple blbeček a podcaster John Siracusa na svém Accidental Tech Podcast. „Bluetooth naštve. V průběhu let se to mnohem zlepšilo, ale to je opravdu to hlavní, co mě na bezdrátovém zvuku štve.“

Need for Speed

V rozhovoru pro britský časopis What Hi-Fi, viceprezident společnosti Apple pro akustiku, Gary Geaves, uvedl, že jeho tým by chtěl větší datové pásmo, než jaké může poskytnout Bluetooth. Pak naznačil, že už se na něčem pracuje. Nejpravděpodobnějším „něčím“ je Ultra-Wideband rádio, které překonává Bluetooth ve všech ohledech a – což je zásadní – již bylo zabudováno do každého iPhonu od iPhonu 11. myši, klávesnice a další periferie s nízkou šířkou pásma, bojuje se zvukem. To proto, že zvuk musí posílat vzduchem mnohem více dat než myš. Více, než zvládne Bluetooth.

AirPods, AirPods Pro a AirPods Max ležící vedle sebe na oranžovém pozadí

Řešením je komprimovat tento zvuk před jeho odesláním a poté jej znovu dekomprimovat ve sluchátkách nebo samotných AirPods. Je to něco jako soubory ZIP, pouze pro zvuk. To má dva vedlejší účinky. Jedním z nich je, že kvalita zvuku trpí – ačkoli moderní kodeky (metody komprese/dekomprese) odvádějí skvělou práci. Druhým je, že tato operace komprese vyžaduje čas a přináší zpoždění. To je důvod, proč jsou klepání na klávesnici cítit okamžitě, zatímco zvuk má mírné zpoždění. S obecným poslechem to není žádný velký problém – jakmile hudba začne, už si toho nevšimnete. Pokud však používáte sluchátka Bluetooth k monitorování hudebního nástroje nebo hraní her, může to způsobit bolest nebo zcela nepraktickou zkušenost. Toto vše a ještě více dokáže vyřešit ultraširokopásmové rádio.

ZČU

V každém iPhonu, který se vrací k iPhonu 11, je čip Ultra-Wideband (Apple tomu říká U1), byl téměř k ničemu. U1 umožňuje efektní animaci, když používáte AirDrop, a také vám umožňuje přesně lokalizovat položky pomocí funkce Najít. HomePod mini má také U1, stejně jako Apple Watch Series 6 a AirTag. UWB, říká ETSI, je „technologie pro přenos dat pomocí technik, které způsobují šíření rádiové energie ve velmi širokém frekvenčním pásmu s velmi nízkou spektrální hustotou výkonu.“ A podle technických vyšetřovatelů Max Tech vylepšuje Bluetooth následujícími způsoby. Maximální přenosová rychlost Bluetooth je kolem dvou megabitů za sekundu.

Bezztrátový zvukový kodek společnosti Apple, který zatím nefunguje s AirPods, vyžaduje 9,2 megabitů. A ZČU? 675 megabitů. Je to proto, že Bluetooth může využívat pouze malý 2MHz kousek rádiového spektra ve srovnání s UWB, které se může rozšířit do pásma širokého 500 MHz. Odtud pochází jeho název. Zároveň je spotřeba UWB mnohem nižší, připojení je bezpečnější a dosah tohoto připojení je delší. To neznamená, že Apple úplně zruší Bluetooth – pouze pro AirPods a pravděpodobně také HomePods. Bluetooth se vyplatí mít po ruce pro všechny ostatní užitečné práce, které dokáže – a je v podstatě zdarma. „Bluetooth moduly jsou malé a levné,“ technický novinář a uživatel Applu John Brownlees řekl zivotdivny prostřednictvím tweetu. „Proč ničit zpětnou kompatibilitu, když můžete mít to nejlepší z obou světů.“

Celá Enchilada

Tento vzorec se stává známým. Applu trvá roky, než pomalu dá dohromady lepší verzi něčeho, a pak vtrhne na scénu. Nejnovějším příkladem je čip M1 v počítačích Mac, který překonává vše ve své třídě a další. Apple to dokáže, protože ovládá veškerý hardware a software. Kdyby Bose dodal sluchátka UWB, nikoho by to nezajímalo, protože je žádné telefony nemohou používat. Ale pokud to Apple udělá s příštími AirPods Pro, může se zapojit každý s iPhonem 11 nebo novějším. A můžete se vsadit, že nové Macy a iPady budou mít také čip U1, pokud jej ještě nemají.