Skip to content

Big Tech vypadá, že je připraven dobýt vesmír

28 de Červen de 2021
GettyImages 1220234043 ad36f3e5f92f4782a88915d865265fed

Klíčové jídlo

  • Partnerství společností Microsoft a SpaceX znamená, že do vesmírného průmyslu vstupuje další společnost Big Tech.
  • Google, Amazon, Microsoft a Facebook se zajímaly o vesmírné technologie.
  • Společnosti Big Tech mají peníze a zdroje, aby do svých portfolií přidaly prostor.
  • Big Tech změní prostor, ale stále tu bude spousta prostoru pro ostatní hráče.
Velké technologické společnosti, jako je Google, Amazon a Microsoft, již Silicon Valley převzaly, ale zdá se, že technologičtí giganti hledají druhou oblast a dobývaný průmysl: vesmír. Microsoft se stal nejnovější společností Big Tech, která využívá vesmírné satelity, a oznámila začátkem tohoto týdne partnerství se svou platformou Azure a SpaceX. Stále více těchto technologických společností se pouští do satelitní komunikace a spolu s ní přináší do vesmírného závodu své peníze a inovace. „Vesmírná komunita rychle roste a inovace snižují bariéry přístupu pro organizace veřejného a soukromého sektoru,“ uvedl Tom Keane, viceprezident společnosti Microsoft Azure, ve videu oznamujícím partnerství. Vzhledem k mikroskopu, kterému společnosti Big Tech podléhají, a jejich mnoha otázkám antimonopolního práva, bezpečnosti dat, soukromí a otázce, zda jsou tyto společnosti příliš velké, je však moudrý nápad nadále je púšťat do vesmírného průmyslu?

Co udělala Big Tech ve vesmíru?

Společnost Big Tech z větší části zaměřila svůj vesmírný zájem na komunikační satelity, aby více lidí přinesla lepší širokopásmový přístup k internetu. Podle únorové zprávy BroadbandNow odhadem 42 milionů lidí nemá přístup k širokopásmovému internetu – a to jen v USA samotných. Je zřejmé, že je třeba něco udělat, a technologické společnosti věří, že na to mají peníze a technologii.

Amazonka

Společnost Amazon jako první zaujala své místo ve vesmíru, když generální ředitel společnosti Amazon Jeff Bezos založil společnost Blue Origin v roce 2000. Společnost Blue Origin se zaměřuje hlavně na stavbu opakovaně použitelných raket, jako je suborbitální raketový systém New Shepard. Její nosná raketa pro těžký výtah s jednou konfigurací New Glenn může také běžně přepravovat lidi a užitečné zatížení na oběžnou dráhu Země a dále.

Jeff Bezos, generální ředitel společnosti Amazon a zakladatel Blue Origin, hovoří během konference Access Intelligence SATELLITE 2017

Vesmírná společnost také v loňském roce podala u vlády USA žádost o souhlas se spuštěním sítě 3 236 satelitů známých jako Project Kuiper, podle zprávy od GeekWire. Federální komunikační komise (FCC) schválila projekt v červenci a Amazon se zavázal investovat více než 10 miliard dolarů do projektu, který by poskytoval širokopásmový přístup k internetu do více oblastí po celém světě.

Microsoft

Nedávné oznámení společnosti Microsoft o partnerství se společností SpaceX za účelem připojení její cloudové výpočetní sítě Azure k satelitům Starlink představuje první vpád do vesmírného průmyslu. „Co dříve bývalo pouze baštou vlád, inovace vyvinuté soukromými vesmírnými společnostmi demokratizovaly přístup do vesmíru a využívání vesmíru k vytváření nových scénářů a příležitostí k uspokojení potřeb veřejného i soukromého sektoru pohánělo. svět po dlouhou dobu, “uvedl Keane v oznámení. Společnost Microsoft také oznámila Azure Orbital jen před několika týdny. Tato iniciativa směruje satelity přímo do cloudu tím, že umožňuje satelitním operátorům komunikovat a ovládat své satelity, zpracovávat data a škálovat operace přímo v cloudu. Je to pozoruhodně podobné projektu Amazon Kuiper. „Máme v úmyslu udělat z Azure platformu a ekosystém, které si vyberou pro potřeby mise vesmírné komunity,“ dodal Keane.

Google

Google kdysi měl interní satelitní společnost s názvem Terra Bella, která obsahovala sedm satelitů s vysokým rozlišením. V roce 2017 však společnost Google prodala společnost Planet, Inc., přičemž dohoda včetně společnosti Google měla podle jejího přístupu přístup k jejímu archivu snímků. Atlantik. Google používá tyto satelitní snímky k pořizování vzdálených snímků z vesmíru pro svou aplikaci Google Earth. Zatímco Google již nemá satelitní program, společnost částečně vlastní SpaceX. Podle Business Insider, Google koupil 7,5% podíl ve společnosti za 900 milionů $.

Jablko

Loni v prosinci Bloomberg uvádí, že Apple byl v raných fázích vytváření vlastní satelitní technologie, která by umožňovala připojení zařízení Apple bez nutnosti tradičních bezdrátových sítí nebo mobilních věží. Společnost o své ambiciózní satelitní technologii mlčela, ale BloombergPrvní zpráva uvedla, že technický gigant najal vedoucí pracovníky a inženýry z leteckého a satelitního průmyslu. „Kdo jiný má peníze na realizaci miliardových projektů, aby mohl dělat věci jako budování velké satelitní sítě …“ Natáhli jsme se k Apple ohledně aktualizace jeho satelitů a tento příběh aktualizujeme, až se ozveme.

Facebook

Dokonce i Facebook se dostal do vesmírného závodu, i když tiše. PointView Tech, dceřiná společnost Facebooku, vypustila v září do vesmíru malý satelit známý jako Athena, aby otestovala vysokofrekvenční rádiové signály v pásmu E v pásmu E, které slibují mnohem rychlejší datové rychlosti. Ve svém původním podání FCC z roku 2018 společnost PointView Tech uvedla, že satelit používá 71–76 GHz pro downlinky, 81–86 GHz pro uplinky ve spektru E pásma. Facebook dříve řekl Denní pošta že satelitní infrastruktura – jako ta v Athéně – by přinesla širokopásmové připojení do venkovských oblastí, kde internet buď chybí, nebo vůbec neexistuje.

Důsledky Big Tech ve vesmíru

Víme, co víme o Big Tech a současném protimonopolním vyšetřování všech výše zmíněných společností, je dobrý nápad pustit je do vesmírného závodu? Odborníci tvrdí, že se možná nedostanou příliš daleko kvůli nedůvěře americké vlády k těmto společnostem.

Raketa Falcon 9 nesoucí kosmickou loď Crew Dragon společnosti startuje na misi Demo-2 na Mezinárodní vesmírnou stanici

„Jedná se o zranění způsobené společností Big Tech,“ řekl v telefonickém rozhovoru Mike Gruntman, profesor astronautiky a leteckého inženýrství na University of Southern California. „Konzervativci i levice by se jimi mohli řídit, pokud jde o předpisy, takže pokud k tomu dojde, celá tato vesmírná inovace by byla uškrcena, což by jejich velkým plánům dodávalo nejistotu.“ Gruntman říká, že satelitní projekty, na kterých tyto společnosti pracují, by se mohly náhle zastavit, pokud by se na Zemi jejich protimonopolní vyšetřování prosadilo. Další aspekt, o kterém se Gruntman domnívá, že by mohl věci Big Tech komplikovat a jejich vesmírné cíle, je obecná nedůvěra, kterou mnoho lidí má. Vzhledem k tomu, že společnosti jako Facebook a Amazon bojují s problémy s daty svých uživatelů a zda mohou být tato data snadno ohrožena, můžeme jim důvěřovat s úkolem vybudovat komunikační systém ve vesmíru? „Existují dvě složky: jedna je bezpečnost, která v těchto aplikacích Big Tech prakticky chybí, a existují také problémy národní bezpečnosti, které jsou pravděpodobně vážnější,“ řekl Gruntman. „Nemyslím si, že Big Tech vstupující na vesmírný trh je dobrý nebo špatný – je to jen vývoj trhu.“ Třetím možným problémem je problém, který mnoho astronomů již nějakou dobu znepokojuje, a to je přeplnění satelitů ve vesmíru. Družice Starlink, na kterých SpaceX a Microsoft pracují, budou nakonec mít za následek přidání více než 40 000 kosmických lodí na geostacionární oběžnou dráhu, podle ProfoundSpace.org. Projekt Amazon Kuiper slibuje 3236 satelitů již přeplněnému satelitnímu pásu, který se nachází asi 22 236 mil vysoko nad Zemí. Gruntman uvedl, že přidání dalších tisíců satelitů znamená, že kolize by se mohly začít zvětšovat a během několika let budou častější.

Výhody velké technologie ve vesmíru?

Jednou ze zřejmých výhod přechodu Big Tech do vesmírného sektoru jsou peníze. Big Tech má spoustu peněz a prostor je drahý. „Kdo jiný má peníze na realizaci miliardových projektů, aby mohl dělat věci jako budování velké satelitní sítě … malý startup to nezvládne,“ Doug Mohney, šéfredaktor Vesmírný mostřekl Záchranný drát přes telefon. Mohney uvedl, že mnoho společností, které se snaží vybudovat satelitní širokopásmovou síť, obvykle skončí v bankrotu. Satelitní společnosti OneWeb, Intelsat SA a Speedcast International podaly podle S&P Global v letošním roce bankrot, ale Big Tech má více než dost peněz na vyčlenění svých vesmírných zájmů. Když společnost Big Tech vstoupí do vesmírného průmyslu, odborníci říkají, že ve skutečnosti připraví půdu pro usnadnění a životaschopnost pro menší společnosti, aby do ní vstoupily. „Pokud Big Tech investuje do pokroku vesmírných inovací, přijdou s řadou inovací. Věci budou levnější a méně náročné na energii, a to vše pozvedne celý průmysl vesmírných technologií,“ uvedl Gruntman. „Každý by z toho měl užitek.“

Slunce svítí nad satelitní anténou

Jiní v oboru souhlasí s tím, že je vítaným znamením, že společnosti Big Tech jsou ochotny jít do vesmíru. Dr. Kumar Krishen, bývalý hlavní výzkumný pracovník a vedoucí technolog v NASA, uvedl, že kromě inovace a hledání nového využití dat mohou tyto společnosti přijít s řešením problémů mimo rámec potřeby širokopásmového internetu. „Některé z těchto společností mohou přijít s mnohem více řešeními náročných problémů, jako je globální bezpečnost, globální umístění a globální monitorování,“ řekl Krishen. „[The companies] jsou v mnohem lepší pozici, aby viděli, jaké jsou budoucí potřeby lidí. “Krishen, který většinu své kariéry pracoval v NASA, uvedl, že vesmírný průmysl byl přísně založen na vládních subjektech, nikoli na soukromých společnostech. Řekl však, že zatímco NASA není„ „Tyto společnosti nejsou ziskové.“ Všechny tyto ambiciózní věci vyžadují zdroje a peníze a Big Tech udělá to, co NASA nedokáže, „řekl Krishen.

Do budoucnosti

Budoucnost Big Tech ve vesmíru je stále ve vzduchu (abych tak řekl), ale odborníci tvrdí, že pravděpodobně změní vesmír, jak jej známe. „Velká technologie by určitě změnila to, co se děje ve vesmíru, ale pochybuji, že by převzala průmysl jako celek,“ řekl Gruntman. Přidání prostoru do jejich portfolia prací je pro Big Tech jen dalším způsobem, jak vstoupit na další trh, protože to nejenže je potřeba, ale má k tomu i kapacitu. Celkově by obavy z Big Tech prozatím měly zůstat zde na Zemi. „Nemyslím si, že Big Tech vstupující na vesmírný trh je dobrý nebo špatný – je to jen vývoj trhu,“ řekl Mohney.