Klíčové věci
- Nové zařízení nazvané PORTL M tvrdí, že vám umožní přístup k metaverse bez náhlavní soupravy pro virtuální realitu.
- PORTL M bude stát 2 000 $ a funguje jako obousměrné hologramové komunikační zařízení.
- Brýle pro rozšířenou realitu a 2D displeje na chytrých telefonech jsou další způsoby, jak se dostat na metaverse.
Brzy možná nebudete potřebovat objemnou náhlavní soupravu pro přístup k metaverse. Nové zařízení nazvané PORTL M nabízí to, co je v podstatě dvoucestné hologramové komunikační zařízení v krabici. Tvůrci PORTL říkají, že je ideální pro věci, jako je zkoumání sítě 3D virtuálních světů zaměřených na sociální spojení. Je to jeden z rostoucího počtu způsobů, které jsou ve vývoji, jak prozkoumat metaverze bez náhlavní soupravy pro virtuální realitu. „Potřeba náhlavní soupravy je obrovskou překážkou pro přijetí,“ řekl David Nussbaum, vynálezce a generální ředitel PORTL Inc., zivotdivny v e-mailovém rozhovoru. „Velkou část populace to bude vždy považovat za odpudivé. Ale co je důležitější, sluchátka, jak se většinou vyrábějí, vás nyní oddělují od vašeho okolí a lidí kolem vás.“
Okno do Metaverse?
PORTL vyrábí hologramová komunikační zařízení již několik let, ale předchozí modely byly objemné a pro běžného uživatele příliš drahé. Nyní, s PORTL M, chce společnost hodně usnadnit přístup k metaverse. PORTL M za 2 000 USD sedí na vašem stole a pracuje v režimu na šířku nebo na výšku. M má na horním rámu kameru s umělou inteligencí, 16 GB systémové paměti a 1 TB vnitřního úložiště. Při dodání koncem tohoto roku bude stát 2000 dolarů. „Můžete mít přístup k metaverzu a zároveň se stále stýkáte s lidmi, se kterými jste fyzicky, je to společný zážitek, méně izolovaný a s větším emocionálním a poutavým dopadem,“ řekl Nussbaum. „Představte si, že by třída mohla sledovat přednášku v metavesmíru, ale také si mezi sebou povídat a zachycovat podněty učitele a nadšení spolužáků, když se učí.“
Většina aktuálních verzí metaverze je založena na modelu pohlcujícího internetu, který využívá platformy virtuální reality (VR) nebo rozšířené reality (AR), poznamenal profesor žurnalistiky John Pavlik, který zkoumá virtuální realitu na Rutgers University, v e-mailovém rozhovoru pro zivotdivny. . Některé verze metaverse podporují uživatele, kteří přistupují k jejich prostředí ze smartphonu nebo tabletu, ale tyto zážitky nejsou pohlcující, řekl Pavlik, a jsou místo toho 2D. „Nasazení náhlavní soupravy určitým způsobem omezuje mobilitu uživatelů, a proto může omezit potenciál metaverse,“ dodal. „To, že si nebudete muset nasazovat náhlavní soupravu, by také mohlo přispět k širší dostupnosti metaverze a přispět k tomu, že digitální propast bude menší problém.“
Zahoďte brýle
Vývojáři a výrobci zařízení jako PORTL pracují na nových způsobech zobrazení metaverze bez objemného vybavení. Jednou z možností je použití rozšířené reality (AR), interaktivního zážitku z reálného prostředí obohaceného o informace generované počítačem. Zařízení AR, jako jsou Microsoft Hololens, vypadají spíše jako brýle než brýle.
Software Hoverlay vám umožňuje vytvářet a publikovat digitální obsah v metaverse bez náhlavních souprav pomocí mobilních zařízení. Nejpřirozenějším způsobem, jak prezentovat digitální obsah lidem, je jeho integrace přímo do fyzického prostředí, řekl Nicolas Robbe, generální ředitel společnosti Hoverlay, v e-mailovém rozhovoru pro zivotdivny. Mnoho lidí hlásí bolesti hlavy, únavu očí, závratě a nevolnost po použití náhlavních souprav, řekl. „Takové příznaky jsou spouštěny iluzí VR, díky které se oči zaměřují na objekty, které se objevují v dálce a které jsou ve skutečnosti na obrazovce jen několik centimetrů daleko,“ dodal Robbe. „Mobilní zařízení (smartphony, tablety) s neustále se zdokonalujícími fotoaparáty představují zdravější a užitečnější vstup do prožívání metaverzí bez náhlavních souprav.“
Holografické displeje nebo projektory, podobné Star Trek Holodeck, by mohly představovat budoucnost metaverze, řekl Theo Priestley, generální ředitel Metanomic, metaverse platformy pro vývojáře, e-mailem zivotdivny. Další možností jsou kontaktní čočky s integrovanou rozšířenou realitou. Poslední mílí by bylo přímé mozkové rozhraní, jako je NeuraLink [a device that could allow communications between the brain and a computer that’s being developed by Elon Musk]ale to je stále hodně v oblasti sci-fi a nebude to vědecký fakt ještě hodně dlouho, pokud vůbec, “ dodal Priestley.