Skip to content

Co je Apple Touch ID?

7 de Září de 2021
Hero TouchID 5c5cb0e846e0fb0001105e49

Touch ID je čtečka otisků prstů a čtečka zabudovaná do mnoha iPhonů a na některých počítačích Macintosh. Touch ID vám umožňuje pomocí otisku prstu ověřit vaši identitu na zařízeních Apple, která jej podporují. Touch ID spolu s vaším heslem a osobním identifikačním číslem (PIN) pomáhá zabezpečit vaše zařízení. Zatímco heslo nebo PIN je něco, co znáte, otisk prstu je biometrický nebo něco, čím jste. Touch ID vám umožní rychle ověřit vaši identitu, aniž byste museli zadávat heslo nebo PIN. Na iPhonu nebo iPadu vám Apple umožňuje zvolit používání Touch ID pro čtyři různé úkoly:

  • Odemkněte zařízení,
  • Získejte položky z iTunes a App Store
  • Plaťte pomocí Apple Pay
  • Povolit automatické vyplňování hesla

Na zařízeních macOS se můžete rozhodnout použít Touch ID pro první tři z výše uvedených úkolů. Koncem ledna 2019 je možnost používat Touch ID pro Safari AutoFill v testování a očekává se, že bude k dispozici jako součást aktualizace macOS. Touch ID můžete konfigurovat při prvním nastavení nového zařízení, které tuto technologii obsahuje. Budete muset umístit a poté několikrát zvednout prst na kruh Touch ID, aby systém rozpoznal prst.

Touch ID umožňuje systému rozpoznat až pět otisků prstů. Můžete tedy přidat palec a ukazováček z každé ruky. Nebo můžete také přidat otisky prstů jiné osoby. Pokud například chcete povolit důvěryhodnému příteli nebo partnerovi přístup k vašemu zařízení, můžete pomocí Touch ID přidat jeden (nebo více) jejich otisků prstů.

Touch ID na iOS

Chcete -li konfigurovat, spravovat a upravovat všechna nastavení Touch ID na zařízeních iOS, otevřete Nastavení, pak Stiskněte ID a heslo. Tam můžete přidávat, rekvalifikovat nebo odebírat otisky prstů a také zvolit, které úkoly bude Touch ID podporovat. Apple vydal iPhone 5S s Touch ID na konci roku 2013 a zahrnoval technologii pro iPhone vydáním iPhone 8 a 8 Plus. Touch ID funguje také na mnoha zařízeních iPad vydaných do konce roku 2018, včetně iPad Pro, iPad (5. generace a novější), iPad Air 2 a iPad mini 3 a iPad mini 4. Apple vynechal Touch ID, když společnost vydala iPhone X v 2017. Místo toho iPhone X, iPhone XS, iPhone XR a iPhone XS Max podporují Face ID, které těmto systémům umožňuje rozpoznat váš obličej místo otisku prstu. Apple se také rozhodl zahrnout Face ID místo Touch ID s uvedením zařízení iPad Pro na konci roku 2018.

Fotografie iPhonu 7 zvětšená na Touch ID/domovské tlačítko ve spodní části telefonu.

Klepněte na ID v systému macOS

Počínaje rokem 2016 obsahují některé modely MacBook Pro a MacBook Air také Touch ID. Touch ID najdete v pravé horní části klávesnice (napravo od funkčních kláves nebo Touch Baru) nad klávesou Delete. Chcete -li konfigurovat, spravovat a upravovat nastavení Touch ID v systému macOS, otevřete Nabídka Apple, vyberte Systémové preference, pak vyberte Stiskněte ID. Odtud můžete spravovat nastavení Touch ID pro váš systém. Na Macu používaném různými lidmi může Touch ID přepínat účty v systému. Nejprve musí každá osoba nakonfigurovat Touch ID, aby rozpoznala alespoň jeden otisk prstu. Když pak někdo umístí prst na senzor Touch ID, Mac se přepne na účet této osoby.