Skip to content

Co je cloud computing?

2 de Srpen de 2021
male it technician carrying cloud in server room cloud computing 906499460 5b0ae4268e1b6e003e190a0d

Cloud computing sestává z hardwarových a softwarových zdrojů dostupných na internetu jako spravované externí služby. Tyto služby spoléhají na pokročilé softwarové aplikace a špičkové sítě serverových počítačů.

Typy cloudových počítačů

Poskytovatelé služeb vytvářejí systémy cloud computingu, které slouží běžným obchodním nebo výzkumným potřebám. Mezi příklady služeb cloud computingu patří:

  • Virtuální IT (informační technologie): Konfigurace a nasazení vzdálených externích serverů jako rozšíření do místní IT sítě společnosti.
  • Software: Používejte komerční softwarové aplikace nebo vyvíjejte a vzdáleně hostujte vlastní aplikace,
  • Síťové úložiště: Síťové úložiště archivuje data přes internet poskytovateli, aniž by bylo nutné znát fyzické umístění úložiště.

Cloudové výpočetní systémy jsou obecně navrženy tak, aby podporovaly velký počet zákazníků a nárůst poptávky.

Modely softwaru jako služby

Cloudové služby využívající model software jako služba nebo SaaS poskytují koncovým uživatelům plně funkční programy, přestože programy nemusí být rezidentní na jejich místních počítačích. Poskytovatelé e -mailů, jako jsou Gmail a Outlook.com, jsou aplikace SaaS a téměř jakýkoli počítačový program, který běží v prohlížeči. SaaS je tak domácím spotřebitelům nejznámější.

Modely jako platforma jako služba

Řešení SaaS stojí na platformě. Dodavatelé, kteří nabízejí portfolia jako služba jako platformu, se obecně potýkají s firemními klienty. Mezi produkty PaaS patří virtuální servery, operační prostředí, databázová prostředí a další middleware součást, která leží mezi hardwarem a aplikací orientovanou na spotřebitele.

Modely infrastruktury jako služby

Platformy zase sedí na infrastruktuře. Řešení infrastruktury jako služby se obecně dostávají na úroveň „holého kovu“-fyzické servery, síťové komponenty a úložiště zařízení nezbytné k tomu, aby platformy (a tedy i služby) byly funkční. IaaS je oblíbený u korporátních klientů s kompromisem mezi rychlostí, náklady a ochranou soukromí, které každý prodejce vyvažuje různými způsoby.

Příklady služeb cloud computingu

Mnoho různých dodavatelů nabízí různé typy cloudových výpočetních služeb:

  • Amazon EC2 – virtuální IT
  • Google App Engine – hostování aplikací
  • Google Apps a Microsoft Office Online – SaaS
  • Apple iCloud – Síťové úložiště
  • DigitalOcean – Servery (Iaas/PaaS)

Někteří poskytovatelé nabízejí služby cloud computingu zdarma, zatímco jiní vyžadují placené předplatné.

Jak cloud computing funguje

Cloudový výpočetní systém uchovává svá kritická data na internetových serverech, nikoli distribuuje kopie datových souborů na jednotlivá klientská zařízení. Cloudové služby pro sdílení videa, jako je Netflix, například streamují data přes internet do aplikace přehrávače na zobrazovacím zařízení, místo aby zákazníkům posílali fyzické disky DVD nebo BluRay.

Cloud computing využívá zařízení k přístupu k aplikacím, které využívají platformy podporované infrastrukturou.

Aby mohli klienti využívat cloudové služby, musí být připojeni k internetu. Některé videohry na síťové službě Xbox lze například získat pouze online (nikoli na fyzickém disku), zatímco některé další nelze hrát ani bez připojení. Někteří průmysloví pozorovatelé očekávají, že cloud computing bude v příštích letech stále oblíbenější. Chromebook je jedním z příkladů toho, jak by se v rámci tohoto trendu mohly v budoucnu vyvíjet všechny osobní počítače – zařízení s minimálním místním úložným prostorem a několika místními aplikacemi kromě webového prohlížeče (prostřednictvím kterého jsou dostupné online aplikace a služby).

Cloud Computing Klady a zápory

Jako každá nová převratná technologie nabízí cloud computing silné a slabé stránky, které musí vývojáři i spotřebitelé pečlivě vyhodnotit. Poskytovatelé služeb jsou zodpovědní za instalaci a údržbu základní technologie v cloudu. Někteří obchodní zákazníci dávají přednost tomuto modelu, protože omezuje jejich vlastní zátěž nutnou k udržování infrastruktury. Tito zákazníci se naopak vzdávají řízení nad systémem a spoléhají na to, že poskytovatel dodá potřebnou úroveň spolehlivosti a výkonu. Stejně tak se domácí uživatelé stávají v modelu cloud computingu vysoce závislými na svém poskytovateli internetu: Dočasné výpadky a pomalejší širokopásmové připojení, které jsou dnes menší obtěžováním, se v dnešním světě plně cloudovém stávají významným problémem. Na druhou stranu – tvrdí zastánci cloudové technologie – by takový vývoj pravděpodobně přiměl poskytovatele internetu neustále zlepšovat kvalitu jejich služeb, aby zůstali konkurenceschopní. Cloudové výpočetní systémy jsou obvykle navrženy tak, aby pečlivě sledovaly všechny systémové prostředky. To zase umožňuje poskytovatelům účtovat zákazníkům poplatky úměrné jejich využití sítě, úložiště a zpracování. Někteří zákazníci upřednostňují tento měřený přístup k fakturaci před úsporou peněz, zatímco jiní dávají přednost paušálnímu předplatnému, aby zajistili předvídatelné měsíční nebo roční náklady. Použití prostředí cloud computingu obecně vyžaduje, abyste odesílali data přes internet a ukládali je do systému spravovaného dodavatelem. Rizika ochrany osobních údajů a zabezpečení spojená s tímto modelem je třeba porovnat s výhodami a alternativami.

Sečteno a podtrženo pro spotřebitele

Průměrný spotřebitel mimo IT těží z technologií SaaS/PaaS/IaaS díky nižším nákladům, rychlejšímu nasazení a zvýšené flexibilitě, kterou tato řešení nabízejí. Ačkoli někteří lidé dávají přednost vlastnění licence před kusem neměnného softwaru, jiní se spokojili s používáním softwaru založeného na předplatném, který vyžaduje připojení k internetu.