Koncept digitálního dvojčete, někdy označovaný jako stín zařízení, existuje již nějakou dobu, ale s příchodem umělé inteligence a internetu věcí se tento koncept začíná stále více prosazovat. Ale co přesně je digitální dvojče a proč na tom záleží?
Co je digitální dvojče?
Jednoduše řečeno, digitální dvojče je virtuální model simulující fyzický proces, službu nebo systém. Ačkoli tato fráze může vykouzlit obrazy 3D počítačového modelu, který vypadá jako jeho protějšek ze skutečného světa, digitální dvojče může být také více abstraktní, zaměřené spíše na to, co produkt dělá a jak funguje, než na jeho fyzický vzhled. Vytvořením digitálního projevu aktiva v reálném světě mohou designéři a inženýři snadněji testovat účinnost a identifikovat problémy, aniž by museli fyzicky prototypovat každou iteraci. Čistým efektem je snížení prostojů a možnost lepšího budoucího plánování.
Odkud pochází koncept digitálních dvojčat?
Michael Grieves z University of Michigan poprvé představil myšlenku digitálního modelování fyzických objektů v reálném čase v roce 2002. V té době byl tento koncept označován jako Mirrored Spaces Model, ale v průběhu let se výraz „digitální dvojče“ stal zřetelnější výraz pro to, co Grieves poprvé nastínil. Od té doby si digitální dvojčata osvojila a stavěla na nich řada průmyslových odvětví, včetně letectví, zdravotnictví a automobilového průmyslu.
Jak funguje digitální dvojče?
Digitální dvojče používá senzory k zachycení aktuálního stavu fyzického objektu, včetně jeho polohy, pracovního stavu, složení a dalších. Tato surová data jsou poté přenesena do svého virtuálního protějšku téměř v reálném čase, což umožňuje diagnostické a prognostické testování. Analýza, zpracování a modelování dat může probíhat v místní nebo cloudové síti, což umožňuje testování fyzicky obtížně dostupných dílů a položek.
Příklady technologie Digital Twin
Klíčovou výhodou digitálních dvojčat je schopnost shromažďovat a analyzovat data z geograficky distribuovaných produktů. Dobrým příkladem digitálního dvojčete v práci je vesmírný průmysl. Schopnost provádět analýzu v reálném čase na plavidle při jeho cestování vesmírem umožňuje inženýrům identifikovat a zmírnit potenciální problémy dříve, než nastanou. Digitální dvojčata mohou být také užitečná pro pochopení rozdílů mezi dvěma identickými položkami, které nejsou na stejném místě. Například dva elektromobily ze stejné továrny by mohly skončit u zákazníků žijících v různých klimatických podmínkách. Schopnost vzdáleně sbírat data z vozidla jedoucího v horké Nevadě a jiného v chladném Michiganu umožňuje výrobci vozidla zjistit, jak počasí ovlivňuje výkon baterie. Pomocí digitálního dvojčete může automobilka provést řadu testů AI k diagnostice problémů nebo identifikaci nových efektivností, aniž by musela tato vozidla kontrolovat v jejich reálných prostředích.