Skip to content

Co je e -mailový klient?

6 de Srpen de 2021
iStock 467939282 5908ca7d5f9b5864705b858d

Stručně řečeno, e -mailový klient je počítačový program, který slouží ke čtení a odesílání elektronických zpráv. E -mailový klient však není stejný jako e -mailový server; druhý jmenovaný je hardware, který centrálně přenáší a ukládá poštu pro mnoho uživatelů poskytovatele e -mailu. E -mailový klient je naopak to, s čím komunikuje jeden uživatel jako vy. Klient obvykle stahuje zprávy ze serveru pro místní použití (nebo pro použití v prohlížeči) a nahrává zprávy na server za účelem doručení jeho příjemcům.

Co mohu dělat s e -mailovým klientem?

E -mailový klient vám umožňuje číst, organizovat a odpovídat na zprávy a také odesílat nové e -maily. K organizaci e -mailů obvykle e -mailoví klienti nabízejí složky, štítky nebo obojí. Integrovaný vyhledávač vám umožní vyhledávat zprávy podle podrobností, jako jsou odesílatelé, předměty, časy přijetí a obsah. Kromě textu e -mailu zpracovávají e -mailoví klienti také přílohy, takže můžete odesílat a přijímat počítačové soubory (například obrázky, dokumenty nebo tabulky) prostřednictvím e -mailu.

Jak e -mailový klient komunikuje s e -mailovými servery?

E -mailoví klienti mohou k odesílání a přijímání e -mailů prostřednictvím e -mailových serverů používat řadu protokolů. Zprávy jsou uloženy lokálně ve vašem počítači (obvykle se ke stahování pošty ze serveru používá protokol POP nebo Post Office Protocol), nebo se e -maily a složky synchronizují se serverem (obvykle když jsou použity protokoly IMAP a Exchange). S protokoly IMAP (Internet Message Access Protocol) a Exchange vidí e -mailoví klienti přistupující ke stejnému účtu stejné zprávy a složky a všechny akce se automaticky synchronizují. K odeslání e -mailu používají e -mailoví klienti téměř výhradně protokol SMTP (Simple Mail Transfer Protocol). (U účtů IMAP je odeslaná zpráva obvykle zkopírována do složky „Odesláno“ a mají k ní přístup poštovní klienti.) Existují i ​​jiné e -mailové protokoly. Některé e -mailové služby nabízejí API (rozhraní pro programování aplikací) pro e -mailové klienty pro přístup k poště na jejich serverech. Tyto protokoly mohou nabízet další funkce, jako je zpožděné odesílání nebo dočasné odložení e -mailů. Historicky byl X.400 důležitým alternativním e -mailovým protokolem, který se používal především v 90. letech minulého století. Díky své propracovanosti je vhodný pro vládní a obchodní použití, ale je těžší jej implementovat než e -maily SMTP/POP.

Jsou webové prohlížeče e -mailovými klienty?

Díky webovým aplikacím, které přistupují k e-mailům na serveru, se prohlížeče mění na e-mailové klienty. Pokud například přistupujete ke službě Gmail v prohlížeči Mozilla Firefox, stránka Gmail v prohlížeči Mozilla Firefox funguje jako váš e -mailový klient; umožňuje vám číst, odesílat a organizovat zprávy. Protokol používaný pro přístup k e -mailu je v tomto případě HTTP.

Může být automatizovaný software e -mailovým klientem?

V jednom technickém smyslu je jakýkoli softwarový program, který přistupuje k e -mailu na serveru pomocí protokolu POP, IMAP nebo podobného protokolu, e -mailovým klientem. Jakýkoli software, který automaticky zpracovává příchozí e -maily, lze nazvat e -mailovým klientem (i když zprávy nikdo nikdy neuvidí), zejména ve vztahu k e -mailovému serveru.

Běžní e -mailoví klienti

Mezi oblíbené e -mailové klienty patří Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird, macOS Mail, IncrediMail, Mailbox a iOS Mail. Nejpopulárnějším webovým e-mailovým klientem je Gmail; mezi další patří Yahoo! Mail a Outlook.com. Mezi historicky důležité e -mailové klienty patří Eudora, Pine, Lotus (a IBM) Notes, nmh a Outlook Express.