Elektronický podpis je část dat, která odkazuje na jiná elektronická data, a slouží k ověření, zda osoba zamýšlela podepsat dokument, zda byla ověřena totožnost podepisujícího a zda se dokument po připojení podpisu nezměnil. Díky tomu to samozřejmě zní celkem jednoduše, ale pochopení elektronických podpisů jde mnohem více. Zde je to, co potřebujete vědět o elektronických podpisech, včetně toho, jak vám mohou výrazně usnadnit život.
Co je elektronický podpis?
Jak již bylo zmíněno výše, elektronický podpis jsou technicky data o datech, která prokazují záměr osoby něco podepsat, ať už jde o právně závaznou smlouvu, jako je nájemní nebo nájemní smlouva, nebo něco jiného, jako je časový rozvrh, faktura nebo pojistná smlouva. Elektronické podpisy jsou v očích soudu platné již nějakou dobu a začaly se běžně používat, protože stále více dat se přenáší z jednoho místa na druhé elektronicky. Ne všechny elektronické podpisy jsou však stejné, takže je důležité pochopit několik klíčových rozdílů, než začnete používat elektronické podpisy k podpisu všeho, co vám přijde do cesty.
Technologie za elektronickými podpisy
Podle zákona o ESIGN z roku 2000 „Pojem „elektronický podpis“ znamená elektronický zvuk, symbol nebo proces připojený ke smlouvě nebo jinému záznamu nebo s ním logicky spojený a provedený nebo přijatý osobou s úmyslem záznam podepsat.„V této definici je důležitá fráze„ se záměrem podepsat záznam “, protože aby byl elektronický podpis platný, je třeba zavést proces, který zachytí a uchová důkaz, že podpis byl vykreslen se záměrem. To je místo, kde přichází technologie.
Jak se liší digitální podpisy a elektronické podpisy
Je také důležité si uvědomit, že výrazy „elektronický podpis‚ a ‚digitální podpis„mohou být použity zaměnitelně, ale nejsou stejné. Digitální podpis je kryptografická technologie, která se používá k ověření a zaznamenání úmyslu podepsat při použití elektronického podpisu. Nejběžnějším způsobem, jak to digitální podpisy dělají, je infrastruktura veřejných klíčů (PKI). Nejlepší způsob, jak myslet na PKI, je zvážit dva klíče, které použijete pouze při podepisování důležitých dokumentů. Jeden klíč patří výlučně vám a nikdo jiný k němu nemá přístup. Chcete-li získat tento klíč, musíte poskytnout důkaz o tom, kdo používáte svůj vlastní bezpečnostní certifikát, nebo prostřednictvím někoho, kdo je držitelem bezpečnostního certifikátu (například poskytovatele podepisování třetí stranou). Když vytvoříte elektronický podpis, můžete podpis pomocí tohoto klíče uzamknout. Když zamknete podpis, budou zachyceny informace, včetně toho, kdo jste, jak byla ověřena vaše identita, časové razítko a dlouhé číslo (tzv. hash), který je spojen s druhým klíčem. Když odesíláte elektronický dokument s elektronickým podpisem, obdrží příjemce také druhý klíč – tzv. A veřejný klíč. Pokud se klíč používá v matematické rovnici k určení řady věcí, včetně toho, zda se shoduje číslo, které vygeneroval váš klíč, je-li příjemce oprávněn k přístupu k tomuto dokumentu a je-li dokument jakýmkoli způsobem manipulován, protože jste jej podepsali.
Různé typy elektronických podpisů
Existují tři běžné typy digitálních podpisů:
- Proces popsaný výše pro vytvoření elektronického podpisu je proces, který běžně používají poskytovatelé elektronického podpisu, jako jsou DocuSign a HelloSign. Nazývá se to Advanced Electronic Signature (AES) nebo Qualified Electronic Signature (QES). Je to nejbezpečnější dostupný typ elektronického podpisu.
- O krok níže jsou to základní elektronické podpisy, které jsou stále chráněny kryptografickým klíčem, ale místo toho, abyste osobně drželi jeden klíč, zatímco příjemce má druhý, je váš klíč uchováván na elektronickém serveru. Tito jsou považováni za podpisy svědků a dokumenty jsou stále chráněny před manipulací nebo změnami, jakmile byl podpis použit, ale použitý kryptografický prvek není nutně PKI.
- Nejméně bezpečný způsob elektronického podpisu je klepnutím podepsat metoda. V zásadě je to způsob zaškrtnutí políčka, naskenovaný obrázek vašeho skutečného podpisu nebo zadané jméno jako metoda podepisování. Tyto typy podpisů často nejsou chráněny žádnou kryptografickou metodou, což znamená, že dokument lze po použití podpisu změnit.
Elektronické podpisy jsou skvělý způsob, jak rychle podepisovat důležité dokumenty, aniž byste museli být někde osobně nebo čekat na odeslání podepsaného dokumentu poštou nebo dopravcem. Pokud znáte základy, můžete elektronické podpisy používat s jistotou, protože víte, že váš podpis je stále závaznou dohodou.