Skip to content

Co je Google Stadia?

6 de Červenec de 2021
what is google stadia 4684769 1 b97a2658792d43878c657d41d3af2964

Platforma Google Stadia, která bude uvedena na trh v listopadu 2019, představuje zásadní posun v herním prostředí. Pojďme se blíže podívat, co dělá cloudovou herní službu tak výjimečnou

Historie Google Stadia

Nejstarší systémy provozovaly hry celé z médií, včetně kazet a později optických disků. Ale co novější „online“ hry? Skvělá otázka, ale zvažte hru jako Svět války, ve kterém si do počítače stále nainstalujete velkou herní aplikaci, abyste si ji mohli zahrát. Hra komunikuje se serverem, který spravuje svět kolem vaší postavy, stejně jako vaše interakce s ní, ale data o ní se odesílají do vašeho počítače, který ji pro vás interpretuje jako ničivá kouzla a rozkošná zvířata. To je místo, kde se Stadia liší, protože používá architekturu klient-server podobnou současným „online“ hrám, ale přesouvá těžkou práci na servery. Google není první společností, která se pokouší streamovat hry svým zákazníkům. Virtualizační technologie existuje již dlouhou dobu a v minulosti firmy jako OnLive používaly proprietární technologii, aby se pokusily svým zákazníkům poskytovat herní zážitky. Dosáhli však pouze smíšeného úspěchu, u některých her se dařilo dobře, u jiných ne tolik. Zejména konkurenční hry, které vyžadují velmi nízké zpoždění, neproběhly během streamování podle očekávání. Když ale Google v říjnu 2018 oznámil Project Stream, učinil tak demonstrací Assassin’s Creed Odyssey přehrávané prostřednictvím webového prohlížeče Chrome. Jednalo se o plnou 4K hru rychlostí 60 snímků za sekundu nebo srovnatelnou s tím, co byste měli, pokud hrajete na špičkovém počítači nebo konzole. Jak tedy může Google uspět tam, kde ostatní v minulosti selhali?

Platforma Google Stadia

Platforma Google se skládá ze dvou hlavních prvků: serverů na pozadí, které budou streamovat hry uživatelům, a klienta, který bude zobrazovat grafiku a odesílat vstupy. Součástí problému předchozích pokusů o služby streamování her byly nové společnosti, které se je pokoušely spustit. I když mohli mít k dispozici nějakou užitečnou proprietární technologii, měli také relativně málo serverů, se kterými mohli pracovat. Pokud by jedna z těchto služeb měla, řekněme, dvě datová centra, mohli by uživatelé, kteří jsou dále od těchto míst, během hraní zaznamenat zpoždění. Google má naproti tomu masivní serverové farmy roztroušené po celém světě, což jim dává více zdrojů, díky nimž mohou sloužit hráčům.

Google má také velkou instalační základnu herních klientů. Jak již bylo zmíněno dříve, Google Chrome je platforma, kterou Google již nějakou dobu používá k doručování aplikací uživatelům, což znamená, že každé zařízení, na kterém lze Chrome spustit, může sloužit jako klient pro hry Stadia. Jediným hlavním požadavkem je připojení k internetu dostatečně rychlé na to, aby podporovalo odesílání grafiky ve vysokém rozlišení, což je spravedlivě něco, co uživatelé předchozích služeb nemuseli mít.

Herní ovladač Stadia je zbrusu nové zařízení

Stadia také nabídne vyhrazený herní ovladač. Tím se spáruje se zařízeními hostujícími Chrome uživatele, takže konzola Stadia bude téměř cokoli. Hráči se mohou ke službě přihlásit z jednoho zařízení, uložit svou hru (funkce, kterou Google volá „state share“), a poté pokračovat ve hře na jiném zařízení. To je dnes běžné například pro hand-off Xbox-to-Xbox, ale platforma Agadic od společnosti Stadia znamená, že si můžete uložit hru na plochu, vyrazit do kavárny a znovu ji vyzvednout na tabletu .

Výhody Google Stadia

Obecně má služba streamování her a zejména Stadia řadu výhod. První, jak již bylo zmíněno, je zařízení-agnostické. Vzhledem k tomu, že Google Chrome je k dispozici ve všech hlavních operačních systémech, mají uživatelé svobodu používat zařízení, která chtějí; vývojáři se nebudou muset starat o architektonické rozdíly mezi Windows a MacOS a Linux. Prostě potřebovali jednou vyvinout svou hru pro platformu Stadia a hrala by se kdekoli.

Stadia umožní hráčům okamžitě spouštět hry z videí YouTube

To také dává uživatelům výhodu zpětné a dopředné kompatibility. Už jste někdy chtěli novou hru, ale zjistíte, že nepodporuje grafickou kartu nebo procesor vaší pracovní plochy? A že byste ke hraní potřebovali upgrade hardwaru? Se společností Stadia Google tvrdí, že díky této službě to bude minulost. Ve skutečnosti to zvýší pravděpodobnost, že váš obvyklý cyklus upgradu zařízení bude držet krok s vývojem her. Další obrovskou výhodou, zejména pro mobilní zařízení, je, že hry nebudou vyžadovat žádnou instalaci. Například, Assassin’s Creed Odyssey vyžaduje k instalaci 46 GB místa na disku. To je významné i pro stolní zařízení a na mobilních zařízeních byste sotva měli prostor pro cokoli jiného. Stadia vám ale umožní hrát hru bez využití drahocenného úložného prostoru a bez dlouhého procesu stahování a instalace. To také znamená, že můžete začít hrát hry „okamžitě“. Například Google zdůrazňuje potenciální funkci, kdy byste mohli sledovat upoutávku ke hře na YouTube, kliknout na tlačítko a okamžitě hrajete. Dny čekání na hraní nově zakoupené hry by byly pryč, zatímco by se stahovalo 12,7 GB instalačního programu a opravných souborů. A konečně, jedním z aspektů herního zážitku, na který se Google zaměřuje, je komunita. Stadia nabízí řadu funkcí, které usnadňují připojení k ostatním hráčům i těm, kteří rádi sledují hru. Řadič je vybaven tlačítkem, které hráčům umožňuje okamžitě zachytit a sdílet jejich hru na kanálu YouTube. K dispozici je také funkce, která uživatelům umožňuje připojit se k probíhající hře z jejího video streamu. I když mnoho herních platforem umožňuje hráčům vzájemně se spojovat, Stadia to posouvá na novou úroveň ve spojování hráčů se svými přáteli a publikem.

Potenciální nevýhody stadionů Google

I když to všechno zní skvěle, je zde několik potenciálních nevýhod formátu streamované hry, které si musíte uvědomit. První je stejný problém, který sužoval dřívější verze těchto služeb: jsou zcela závislé na fungování internetového připojení. To znamená, že vaše herní kvalita je přímo svázána s rychlostmi vaší sítě, a to jak pro video výstup, tak pro vstup vašeho ovladače. Obecně platí, že nejzákladnější širokopásmové balíčky mají šířku pásma, aby je zvládly v pohodě, ale kvalita sítě také závisí na tom, co dělají lidé kolem vás. Rušná noc v síti může vaše hraní omezit a je to něco, co je zcela mimo vaši kontrolu. Když už mluvíme o problémech se sítí, existuje také šance, že hry pro více hráčů budou čelit problémům na Stadii. U aktuálních her odesíláte své vstupy a přijímáte zpětnou vazbu ze serverů vydavatele her. To již má nějaké problémy se zpožděním, ale se Stadií je třeba nejprve odeslat na servery Stadia společnosti Google, poté na servery Capcom, které je zpracují a vrátí výsledky. Ve srovnání s dnešními online hrami to přináší další krok a mohlo by to způsobit další problémy s kvalitou hraní. Můžete také zapomenout na offline hry. Kdykoli budete chtít hrát, budete k tomu potřebovat stálé připojení. Zatímco hraní nejnovějších her AAA v telefonu může znít jako skvělý nápad, měli byste si být jisti, že používáte Wi-Fi. Propustnost videa v moderních hrách se okamžitě vypálí prostřednictvím vašeho příspěvku na mobilní data.

Stadia zahájí pouze s malým počtem her

Nakonec bude problémem dostupnost hry, i když dočasná. Příkladem je, že Stadia bude spuštěna s hrstkou her. Assassin’s Creed Odyssey a Doom Eternal byly oficiálně oznámeny a řada vývojářů předvedla hry na platformě, aby předvedly konkrétní funkce, zejména NBA 2K19. Potrvá ale nějaký čas, než vydavatelé dosáhnou tempa a vydají hry na Stadii spolu se zavedenými platformami.

Má Google Stadia šanci?

Platforma Stadia nabízí lákavou nabídku. Schopnost hrát hry na všech vašich zařízeních, kdykoli a okamžitě, je těžké promarnit. Minulé pokusy o streamování her se nikdy opravdu neuchytily a v tuto chvíli je to relativně neznámá komodita. Tato technologie bude pravděpodobně ve vodě mrtvá, pokud nesplní očekávání, že bude na stejné úrovni jako hraní her na konzole, ale bez konzoly. Ale díky jejich rozšířené síti datových center a zkušenostem s doručováním aplikací prostřednictvím prohlížeče, pokud je nějaká společnost schopna tento slib splnit, je to Google.

Stadia na Google TV a Chromecastu

Google Stadia je k dispozici na Google TV a na některých zařízeních Chromecast, takže můžete hrát hry Stadia na svém televizoru. Většina herních ovladačů Bluetooth je kompatibilní s Google TV, ale pro hraní na Chromecastu budete potřebovat ovladač Stadia.