Skip to content

Co je inteligentní spínač světla?

13 de Srpen de 2021
GettyImages 610751002 aa88f49a07a54490b4ccd7de0e9432b8

Inteligentní spínač osvětlení je zařízení pro chytrou domácnost podporující síť, které vám umožňuje ovládat kabelová světla, stropní ventilátory a dokonce i krby pomocí aplikace ze smartphonu nebo pomocí hlasu pomocí virtuálního asistenta. Chytré přepínače přidávají funkce chytré domácnosti všemu, co zapnete nebo vypnete pouhým přepnutím přepínače.

Co může inteligentní světelný spínač udělat?

Inteligentní vypínač nebo inteligentní spínač vám umožní ovládat cokoli ve vaší domácnosti připojené k přepínači pomocí hlasu nebo aplikace pro chytré telefony. Pomocí nich můžete ovládat světla, stropní ventilátory, koupelnové ventilátory, krby ovládané spínači a dokonce i likvidaci odpadu.

Funkce Smart Light Switch

Podívejme se na některé funkce, které byste mohli očekávat v inteligentním přepínači:

 • Připojení Wi-Fi integruje vaše inteligentní přepínače do vaší připojené chytré domácnosti.
 • Zapněte a vypněte přepínače pomocí funkcí hlasového ovládání od Google Assistant nebo Amazon Alexa. Pokud je vaše chytrá domácnost nastavena pomocí Apple HomeKit, nezapomeňte vybrat inteligentní přepínače konkrétně označené jako kompatibilní s HomeKit.
 • Pokud váš inteligentní domácí systém používá rozbočovač, jako je Wink 2 nebo Samsung SmartThings, zkontrolujte kompatibilitu se Z-Wave nebo Zigbee v závislosti na technologickém standardu, který používá vaše inteligentní rozbočovač.
 • Pomocí smartphonu vytvořte vlastní plány pro zapnutí a vypnutí spínačů v určitých časech nebo zapněte nebo vypněte spínače ručně pomocí smartphonu, když jste mimo domov.
 • Vyberte inteligentní stmívače pro přesnější ovládání osvětlení v kuchyni, jídelně, ložnici a obývacím pokoji.
Specifické funkce se liší podle značky a modelu. Tento přehled pokrývá řadu funkcí a možností dostupných od několika výrobců inteligentních přepínačů.

Společné obavy ohledně inteligentních světelných spínačů

Některé inteligentní přepínače je třeba nainstalovat místo vašich tradičních přepínačů, což vyžaduje určité znalosti a práci s elektrickým zapojením. Podívejme se na instalaci a další starosti týkající se inteligentních světelných spínačů, které má mnoho spotřebitelů.

Co je nutné k instalaci a používání inteligentních přepínačů?

Inteligentní spínače osvětlení vyžadují dostupné neutrální vodič nebo neutrální vedení pracovat. Současné stavební předpisy vyžadují neutrální linku v celém domě pro všechny vypínače a zásuvky. Ve starších domech tento požadavek splňují spínače umístěné v blízkosti zásuvky a jednotky s více spínači. Pokud byl váš dům postaven před rokem 1990, je možné, že máte přepínače bez neutrálního vedení. Můžete snadno zkontrolovat, zda je vaše kabeláž vhodná pro inteligentní přepínač.

 1. Za prvé, pro bezpečnost, vždy vypněte elektřinu do místnosti nebo do celého domu na vypínači, než uděláte ve svém domě cokoli souvisejícího s elektřinou, i když se právě díváte na zapojení.
 2. Sejměte kryt spínače spínačů, na které chcete instalovat inteligentní spínače, a zkontrolujte zapojení. Ve Spojených státech se domácí elektroinstalace skládá ze tří nebo čtyř kabelů potažených plastem, shromážděných do většího vedení s plastovým povlakem.
 3. Jednotlivé kabely z drátu lze identifikovat barvou jejich plastového krytu (nebo nedostatkem krytí uzemňovacího vodiče).
  Černý kabel je horká linka, která dodává napájení spínači (pokud je přítomen červený kabel, je to také horká linka).
 4. Holý měděný drát je zemnící vodič, který z důvodu bezpečnosti uzemňuje uzemnění.
 5. Bílý kabel je neutrální čára a je to ta, kterou musíte vidět v zapojení spínače, abyste mohli nainstalovat inteligentní spínač.

Co když neexistuje neutrální čára?

Pokud ve větším vedení nevidíte bílý plastový kabel, vaše domácí kabeláž nemusí být kompatibilní s inteligentními spínači, aniž by byla aktualizována na aktuální stavební předpisy. Kvalifikovaný elektrikář může zkontrolovat vaše zapojení a poskytnout další informace o všech nezbytných upgradech. Existuje také několik inteligentních spínačů, které se instalují na stávající světelný spínač. Tato zařízení jsou napájena bateriemi a pomocí magnetů zaklapnou na místo, aniž by bylo nutné se potýkat s kabeláží. Mohou však být méně spolehlivé než pevně zapojené přepínače a nemusí se integrovat s vaším inteligentním domácím rozbočovačem nebo virtuálním asistentem. Doporučujeme, abyste si tato zařízení důkladně zkontrolovali, než své peníze ponoříte do něčeho, co nemusí vyhovovat vašim potřebám.

Kolik stojí inteligentní přepínač?

Přepínače inteligentních světel kompatibilní s Wi-Fi se pohybují od 25 do zhruba 100 dolarů v závislosti na zahrnutých funkcích. Pokud inteligentní přepínač vyžaduje k práci s připojenou inteligentní domácí sítí nebo rozbočovačem most nebo jiné zařízení, zvyšuje toto zařízení celkové náklady.