Skip to content

Co je služba OTT?

17 de Srpen de 2021
family with grandparents doing facetime with ipad 547567075 5be04ea346e0fb00511c5186

OTT znamená over-the-top a znamená „přidanou hodnotu“. Většina z nás používá služby OTT, aniž by si to ve skutečnosti uvědomovala. Jednoduše řečeno, OTT odkazuje na službu, kterou používáte přes síťové služby vašeho poskytovatele služeb.

Služby OTT

Zde je příklad pro lepší pochopení konceptu: Máte datový tarif 4G u mobilního operátora, u kterého jste si koupili smartphone a u kterého máte službu GSM volání a SMS. Poté pomocí Skype nebo jakékoli jiné služby VoIP můžete levnější a bezplatné hlasové hovory a zprávy SMS používat prostřednictvím sítě 4G. Skype je služba OTT.

Používání internetu tak, jak chcete

Poskytovatel síťových služeb využívaný pro službu OTT na něj nemá žádnou kontrolu, žádná práva, žádnou odpovědnost a žádný nárok. Síťový operátor přenáší IP pakety pouze ze zdroje do cíle. Mohou si být vědomi paketů a jejich obsahu, ale nemohou s tím nic dělat, což dělá z VoIP alternativu k drahým telefonním hovorům. V podstatě volající neplatí za vyhrazenou telefonní linku, jako je tomu u tradiční telefonie, ale využívá stávající internet bez věnování nebo pronájmu. Chytré telefony přinesly revoluci do služeb OTT, konkrétně hlasových a video služeb přes bezdrátové sítě, protože tato zařízení mají multimediální a pokročilé komunikační funkce.

Zdarma a levné hovory a SMS s VoIP

Mezi jeho četné výhody VoIP umožňuje komunikátorům ušetřit peníze za hovory a textové zprávy. Tyto služby vám umožňují používat váš smartphone se základní sítí k bezplatnému volání a odesílání bezplatných textových zpráv.

Internetová televize

OTT byla také vektorem v šíření internetové televize, také známé jako IPTV, což je legální distribuce videa a televizního obsahu přes internet. Tyto služby OTT videa jsou získávány online ze stránek, které nabízejí stálý a neustálý streamovaný videoobsah.

Co budou dělat síťoví dopravci?

Telecomy ztratily stovky milionů dolarů na příjmech operátorům VoIP OTT, a to nezahrnuje video a další služby OTT. Síťoví operátoři samozřejmě zareagují. V minulosti jsme zaznamenali reakce s omezeními uvalenými na jejich sítě. Například když byl vydán iPhone od společnosti Apple, AT&T uvalila omezení na služby VoIP prostřednictvím své sítě 3G. Po tlaku uživatelů a FCC nakonec zrušili omezení. Naštěstí teď těch omezení mnoho nevidíme. Telecomové si uvědomili, že s touto bitvou nemohou bojovat a že by se možná měli spokojit s využíváním výhod, které nabízí dobré připojení 3G a 4G uživatelům, kteří využívají služby OTT. Někteří poskytovatelé síťových služeb mají dokonce vlastní službu OTT (což ve skutečnosti není OTT, ale spíše její alternativa) s příznivými sazbami pro své zákazníky. Nyní se někteří uživatelé dostanou zcela mimo svůj dosah. Jsou to ti, kdo budou používat služby OTT, jako je volání, odesílání textových zpráv a streamování videa-v hotspotu Wi-Fi. Využívejte tedy jako uživatel co nejvíce služeb OTT. Nic neriskujete, protože dynamika trhu naznačuje, že věci se budou pro spotřebitele zlepšovat.