Skip to content

Co je to HD Voice a jak to funguje?

7 de Červenec de 2021
Womanusingsmartphoneonthesideofabusyroad 341ef6d5fe9c491e982e18bddbf9dfe1

HD Voice je zvuková technologie 4G LTE, kterou nabízejí někteří poskytovatelé mobilních služeb. Snižuje hluk pozadí a zlepšuje kvalitu zvuku vašich hovorů. Zde je bližší pohled na HD Voice a jeho fungování.

Co je to HD Voice?

Zrkadlovka na čiernom pozadíHD Voice je hlasové volání ve vysokém rozlišení. Jedná se o širokopásmovou zvukovou technologii, která nabízí vynikající standard pro hovory. Rozšířením frekvenčního rozsahu zvukových signálů dělá HD Voice dvě věci dobře:

  • Produkuje jasnější, živější a přirozeně znějící zvuk.
  • Snižuje hluk pozadí v jakémkoli prostředí.

Díky HD Voice jsou hovory jasnější a ostřejší. To poskytuje lepší zážitek všem účastníkům hovoru, ať už mluvíte s přáteli nebo rodinou nebo telekonferujete s obchodními partnery v práci.

Jak funguje HD Voice

Technologie HD Voice umožňuje technologie VoLTE (Voice over Long Term Evolution). Mnoho dopravců používá tyto dva pojmy zaměnitelně. VoLTE je nová generace VoIP, technologie, která umožňuje telefonní služby přes internet. VoLTE je podobné VoIP, kromě toho, že k odesílání a přijímání hovorů využívá datovou síť LTE operátora, nikoli Wi-Fi. Komunikační standard VoLTE konkrétně využívá síť 4G LTE, která přenáší hlasové hovory a data současně. Na rozdíl od hovorů uskutečňovaných prostřednictvím starších sítí nabízí 4G LTE lepší kvalitu zvuku a vyšší rychlosti. Díky technologii 4G LTE je kvalita zvuku, kterou získáte z HD Voice, srovnatelná s ostatními službami podporujícími HD Voice, jako je Skype. Ve srovnání s předchozími technologiemi si s HD Voice užijete bohatší a lidsky znějící hovory. Další výhodou VoLTE je, že můžete přepnout z Wi-Fi hovoru na VoLTE hovor bez jeho odpojení.

Jak HD Voice zlepšuje kvalitu zvuku

Kvalita zvuku závisí na kvalitě zvukových frekvencí. Normálně se mobilní hovory pohybují od 300 hertzů do 3,4 kilohertzů. Pro srovnání, HD Voice se pohybuje od 50 Hz do 7 kHz a více. Toto spektrum pokrývá celý rozsah lidského hlasu. HD Voice také zvyšuje kvalitu zvuku zvýšením vzorkovací frekvence (proces převodu plynulého analogového signálu na digitální signál). Tradiční telefonování vzorkuje zvuk 8 000krát za sekundu. Ukázky HD Voice rychlostí 16 000 za sekundu. Zdvojnásobením šířky zvukového spektra volající uslyší ve svých konverzacích větší hloubku a nuance. Tento skok v technologii znamená, že je patrné zlepšení kvality zvuku, zejména v místech s okolním hlukem.

Jak využít výhody technologie HD Voice

HD Voice byl poprvé uveden na trh v roce 2014 a od té doby uběhla dlouhá cesta. Hlavní američtí dopravci, včetně společností Verizon, AT&T, T-Mobile a Sprint, nabízejí VoLTE jako bezplatnou službu předplatitelům na většině hlavních trhů. To, zda můžete VoLTE používat pro hlasové hovory v rozlišení HD, závisí na vašem operátorovi, účtu, umístění a modelu telefonu a také na operátorovi, účtu, umístění a modelu telefonu příjemce hovoru. Chcete-li využít výhod HD Voice (nebo VoLTE), zkontrolujte, zda je váš operátor nabízí ve vaší oblasti a zda je váš telefon kompatibilní s HD Voice. Většina novějších telefonů podporuje VoLTE a ve výchozím nastavení je často zapnutá. Máte-li dotazy, obraťte se na svého operátora.