Internetové pirátství je použití internetu k nelegálnímu kopírování obsahu, které porušuje autorská práva vlastníka obsahu. Internetové pirátství má mnoho podob a zahrnuje širokou škálu zákonem chráněného obsahu. To zahrnuje hudbu, filmy, software a dokonce i digitální knihy. V tomto článku se dozvíte, kam internetoví piráti distribuují nelegálně kopírovaný obsah a jak se vyhnout stahování tohoto obsahu, aniž byste si to uvědomovali.
Proč existuje internetové pirátství?
Obsah, jako jsou filmy, hudba a knihy, někdy není k dispozici na daném místě nebo v oblíbeném formátu. Někteří lidé pirátují na principu. Princip typického internetového piráta je, že všechny informace na světě by měly být zdarma. Někdy je obtížné spravovat ochranu proti kopírování a / nebo varování, která mají zmařit pirátství, nebo způsobí, že se nákup bude cítit spíše jako trest (ne varování FBI před filmem). Jiní prostě nechtějí za obsah platit. Z těchto důvodů existuje po celém světě mnoho tisíc hackerů, kteří tvrdě pracují na tom, aby udrželi náskok před kódem Digital Rights Management (DRM) integrovaným do digitálních filmů, hudby a softwaru, který chrání před nelegálním kopírováním. Jakmile hackeři najdou způsob, jak zmařit DRM a kopírovat obsah, sdílejí tento obsah s ostatními uživateli internetu různými způsoby.
Sítě typu peer-to-peer
Roky předtím, než existovalo DRM, byla v roce 1999 spuštěna online služba pro sdílení hudby s názvem Napster. Můžete si stáhnout software Napster a připojit svůj počítač k rozsáhlé síti Napster. Tam mohli uživatelé nahrávat své vlastní hudební soubory na servery Napster a umožnit ostatním uživatelům stahovat sdílené hudební stopy a alba. Netrvalo dlouho a majitelé Napsteru se dostali do právních problémů, což nakonec vedlo k bankrotu společnosti. To nezabránilo tomu, aby dlouhý seznam napodobujících sítí peer-to-peer rostl po celém internetu. Moderní inkarnace těchto systémů zahrnují decentralizované systémy (žádný centrální server), přičemž uživatelé se připojují k anonymní šifrované síti, která je prakticky nevystopovatelná. Mezi nejoblíbenější z těchto sítí patří Gnutella, BitTorrent a uTorrent.
Cyberlockery
Dalším místem, kde piráti ukládají a sdílejí nelegálně kopírovaný obsah, jsou soukromé služby pro ukládání souborů. Tyto webové stránky často umožňují uživatelům legálně nahrávat a ukládat osobní soubory. Mnoho uživatelů se však rozhodne nahrávat a sdílet nelegálně kopírovanou hudbu, filmy a software s ostatními uživateli. Dokonce i weby, které legitimně nabízejí služby sdílení souborů, například Disk Google, mají uživatele, kteří na svých serverech sdílejí nelegálně zkopírované soubory. Tyto služby se pokoušejí tyto účty co nejvíce zrušit, ale nové pirátské účty se spouštějí stejně rychle, jako jsou odstraněny.
Streamování webových stránek filmů
Nejběžnějším internetovým pirátstvím je dnes streamování filmových stránek. Pokud Google „Sledujte online zdarma“, je pravděpodobné, že narazíte na jeden z těchto webů. Mezi běžné vlastnosti takových webů pro streamování filmů patří:
- Vyskakovací reklamy, které se otevírají v novém okně a brání obrazovce
- Při přehrávání filmu je obtížné spustit přehrávače videa, které otevírají nové reklamy
- Streamování videa v nízké kvalitě
Podobné stránky, které se objevily online a umožňují vám streamovat legální obsah i obsah chráněný autorskými právy, zahrnují Afdah, 123Movies a CouchTuner. I když jsou tyto streamovací stránky přístupné komukoli, pokud pomocí služby streamujete obsah chráněný autorskými právy, váš poskytovatel internetových služeb má zákonné právo zasílat vám oznámení o porušení autorských práv a hrozí, že pokud budete pokračovat ve streamování takového obsahu, ukončíte přístup k internetu.
Aukční stránky
Dalším místem, kde se hackeři snaží distribuovat nelegálně kopírovaný obsah, jsou internetové aukční stránky. Zejména při dražení počítačového softwaru musíte být velmi opatrní. Prodejci softwaru již mnohokrát nainstalovali software do svého vlastního systému. Jindy tito prodejci zkopírovali původní disk a vypálili nové kopie. Na online aukčních webech se můžete setkat také s nelegálně kopírovanými hudebními alby a pirátskými filmy. Můžete se chránit:
- Nákup od oficiálních prodejců se registrovaným obchodním názvem
- Pouze nákup softwaru v zapečetěném obalu
- Součástí balíčku je zajištění původního licenčního kódu
- Vyvarujte se nákupu filmů, kde je obálka nízké kvality nebo v cizím jazyce
Chraňte svou domácí síť
Pokud doufáte, že se vyhnete právním problémům, můžete se vždy vyhnout webům, kde lze najít nelegálně kopírovaný materiál. I když se však vyhnete streamování nelegálních filmů nebo sítí peer-to-peer, vaše děti by mohly tyto stránky potenciálně navštívit bez vašeho vědomí. Tomu můžete zabránit umístěním filtrů URL na domácí router. To lze provést po přihlášení do routeru jako správce a následném kliknutí na Rodičovská kontrola, a Spravované weby (odkazy se mohou lišit v závislosti na routeru). Aby bylo možné blokovat aplikace typu peer-to-peer, jako je BitTorrent nebo uTorrent, umožňuje vám mnoho směrovačů blokovat všechny aplikace typu peer-to-peer (P2P).
Vyhněte se pirátství na internetu
V dnešní době je pro uživatele internetu velmi snadné nevinně stahovat nebo streamovat pirátský obsah. Pochopením toho, co je pirátství na internetu a jak se mu můžete vyhnout, můžete zabránit jakýmkoli právním problémům a zajistit, aby vaše internetové služby nebyly vypnuty.