Skip to content

Co je to mikroblogování?

11 de Září de 2021
GettyImages 480985263 56a9ff523df78cf772abf7a7

Microblogging je kombinace blogů a rychlých zpráv, které uživatelům umožňují vytvářet krátké zprávy, které lze zveřejňovat a sdílet s publikem online. Sociální platformy jako Twitter se staly extrémně oblíbenými formami tohoto nového typu blogování, zejména na mobilním webu – díky čemuž je mnohem pohodlnější komunikovat s lidmi ve srovnání s dobami, kdy bylo běžné procházení webu a interakce s počítačem. Tyto krátké zprávy mohou mít formu různých formátů obsahu, včetně textu, obrázků, videa, zvuku a hypertextových odkazů. Tento trend se vyvinul kolem pozdějšího konce éry Web 2.0 poté, co se sociální média a tradiční blogování spojily a vytvořily způsob, který byl snazší a rychlejší komunikovat s lidmi online a současně je informovat o relevantních a sdílených informacích.

Populární příklady mikroblogovacích platforem

Možná už používáte mikroblogovací web, aniž byste o tom věděli. Jak se ukazuje, krátké, ale časté zveřejňování na sociálních sítích online je přesně to, co většina lidí chce, vzhledem k tomu, že tolik z nás prohlíží web z mobilních zařízení, když jsme na cestách a naše rozpětí pozornosti je kratší než kdy dříve.

Cvrlikání

Twitter je jednou z nejstarších a nejznámějších sociálních platforem zařazených do kategorie „mikroblogování“. Přestože limit 280 znaků dnes stále existuje, můžete nyní kromě běžného textu také sdílet videa, odkazy na články, fotografie, GIFy, zvukové klipy a další prostřednictvím karet Twitter.

Tumblr

Tumblr se inspiruje z Twitteru, ale má méně omezení a více funkcí. Pokud chcete, můžete určitě zveřejnit dlouhý blogový příspěvek, ale většina uživatelů ráda zveřejňuje spoustu individuálních příspěvků vizuálního obsahu, jako jsou sady fotek a GIF.

Instagram

Instagram je jako fotografický deník, ať jste kdekoli. Místo nahrávání více fotografií do alba, jak jsme to dělali přes web na Facebooku nebo Flickru, vám Instagram umožňuje zveřejňovat jednu fotografii najednou, abyste ukázali, kde jste a co děláte.

Výhody mikroblogování oproti tradičnímu blogování

Proč by někdo chtěl začít zveřejňovat příspěvky na webu pro mikroblogování? Pokud jste váhali skočit na stránky jako Twitter nebo Tumblr, zde je pár důvodů, proč je vyzkoušet.

Méně času stráveného vývojem obsahu

Napsání nebo sestavení obsahu dlouhého blogového příspěvku vyžaduje čas. S mikroblogováním na druhé straně můžete zveřejnit něco nového, jehož psaní nebo vývoj trvá jen několik sekund.

Méně času stráveného konzumací jednotlivých částí obsahu

Protože mikroblogování je tak populární formou spotřeby sociálních médií a informací na mobilních zařízeních, stojí za to mít možnost rychle získat podstatu příspěvku v krátkém, přímém formátu, aniž byste museli číst nebo sledovat něco, co zabere příliš mnoho času .

Příležitost k častějším příspěvkům

Tradiční blogování zahrnuje delší, ale méně časté příspěvky, zatímco mikroblogování zahrnuje opak (kratší a častější příspěvky). Vzhledem k tomu, že šetříte tolik času soustředěním se pouze na zveřejňování krátkých skladeb, můžete si dovolit zveřejňovat příspěvky častěji.

Jednodušší způsob sdílení naléhavých nebo časově citlivých informací

Většina mikroblogovacích platforem byla navržena tak, aby jejich používání bylo snadné a rychlé. Pomocí jednoduchého tweetu, fotografie na Instagramu nebo příspěvku na Tumblr můžete v tuto chvíli informovat všechny o tom, co se děje ve vašem životě (nebo dokonce ve zprávách).

Jednodušší a přímější způsob komunikace s následovníky

Kromě toho, že můžete lépe komunikovat s častějšími a kratšími příspěvky, můžete také použít platformy mikroblogování, abyste snadno podpořili a usnadnili více interakcí pomocí komentování, tweetování, reblogování, lajkování a dalších.

Pohodlí pro mobilní zařízení

V neposlední řadě by mikroblogování nebylo tak velkým obchodem, jako je tomu nyní, bez rostoucího trendu procházení mobilního webu. Je příliš těžké psát, komunikovat a konzumovat dlouhé blogové příspěvky na smartphonu nebo tabletu, a proto jde mikroblogování ruku v ruce s touto novější formou procházení webu.