Skip to content

Co je to SOAP (Simple Object Access Protocol)?

7 de Srpen de 2021
SOAP exdez DigitalVisionVectors e4a697c93c7c4ff793c3e88cba91b554

SOAP (Simple Object Access Protocol) je internetový protokol, který umožňuje programům v různých operačních systémech nebo na samostatných serverech komunikovat mezi sebou přes internet. SOAP ve svých procesech obvykle používá protokoly XML a HTTP, ale může také používat také SMTP.

Proč byl SOAP vytvořen?

Poskytovatelé softwaru, jako jsou Microsoft, IBM, Lotus a další, se spojili, aby vyřešili problém, který je mezi nimi běžný: online programy, které nebylo možné správně použít při sdílení mezi různými operačními systémy a servery. Protože programy nesdílely stejný jazyk, způsobovalo to lidem problémy, když se pokoušeli používat různé části webových stránek. Průmyslovým řešením tohoto problému byl SOAP, internetový protokol založený na XML, který umožňuje aplikacím nebo objektům v aplikaci mluvit mezi sebou. To vše zahrnuje back-end nebo komplikované detaily programování počítače, které při používání webové stránky nikdy neuvidíte. Přemýšlejte o tom takto: SOAP je jen způsob, jak kombinovat programovací jazyky XML, HTTP a/nebo SMTP pro odesílání a přijímání zpráv přes internet. Není omezen aplikačním jazykem (Java, C#, Perl) ani platformou (Windows, UNIX, Mac), a proto je mnohem univerzálnější než jiná řešení.

Jak funguje SOAP?

Zde je příklad běžného problému a jak jej SOAP vyřešil. K přístupu ke svým bankovním účtům používáte online bankovnictví. Vaše banka nabízí následující možnosti:

  • Online bankovnictví (recenze účtu, převody, zastavení platby atd.)
  • Online platba účtů
  • Online správa kreditních karet

Přestože banka nabízí tyto tři možnosti na jediném webu, který vidíte a máte k němu přístup, stále jde o zcela samostatné aplikace běžící na různých serverech a často používají zcela jiné programovací jazyky nebo dokonce operační systémy v zákulisí. Bez toho, aby si každý mohl promluvit s druhým, nemůžete například převádět prostředky ze svých úspor na svou kreditní kartu nebo si prohlížet zůstatek na běžném účtu ze sekce placení online účtů na webu. To je místo, kde přichází SOAP. Aniž byste si vůbec uvědomili, o co jde, SOAP tiše kombinuje všechny tyto různé jazyky do jediného jednoduchého rozhraní, které vidíte a bezproblémově používáte. Jednoduše provedete požadované akce a díky SOAP vše funguje správně. Konečným výsledkem je online zážitek, který se snadno a rychle používá.

Je stále zapotřebí protokol pro přístup k jednoduchým objektům?

SOAP je stále široce používán po celém světě. Vzhledem k tomu, že internet roste a technologie se mění, stále více vývojářů přechází na řešení s nižší hmotností s názvem REST (Representational State Transfer). Mezi těmito dvěma zásadními rozdíly existují, ale vývojářům na nich záleží, ale většina lidí nikdy neví, která z nich provozuje online služby a webové stránky, které používají. Protokol SOAP je stále široce používán a bude velmi dlouho trvat, než bude plně nahrazen jakýmkoli jiným internetovým protokolem.