Skip to content

Co je to umělá inteligence?

14 de Červen de 2021
GettyImages 1224253590 cc71f316793a46ec9498c4aeff6b4994

Umělá inteligence (AI) je jeden nebo soubor počítačových systémů schopných zpracovávat informace a vykonávat úkoly obvykle prováděné lidmi. AI může mít jednoduché formy inteligence, jako je rozpoznávání řeči nebo analýza vizuálních obrazců v obrazech. Nebo to může být složitější, například učit se z minulých chyb a řešit problémy.

Co je to umělá inteligence?

Abyste pochopili, co umělá inteligence znamená, přemýšlejte o tom, co pozorujete v přírodě, což vás přesvědčí, že něco má inteligenci. Něco tak jednoduchého jako laboratorní krysa, která se učí správné cestě bludištěm, představuje jednoduchou formu inteligence (existují čtyři typy AI). Zahrnuje paměť a učení, podobně jako lidská inteligence. V roce 1950 popsal Alan Turing „myslící stroje“ jako rozpoznatelné, protože k řešení hádanek mohli použít rozum. V padesátých letech 20. století John McCarthy řekl, že počítače mohou „dělat věci, o nichž se říká, že když budou prováděny lidmi, budou zahrnovat inteligenci“. Tyto myšlenky se snižují na tři charakteristiky používané k identifikaci stroje nebo počítače, který má „umělou inteligenci“. Oni mohou:

  • K analýze informací používejte vstupy, jako jsou senzory nebo data.
  • Zpracovávejte obrovské množství dat k identifikaci vzorů, trendů nebo korelací.
  • Přizpůsobte svá rozhodnutí a akce na základě poznatků získaných ze vstupů a dat.

Je to přesně to, jak lidská inteligence pomáhá lidem učit se a přizpůsobovat se v našem každodenním životě.

Součásti tvořící umělou inteligenci

„Inteligentní“ stroj se skládá z mnoha různých komponent. Všichni spolupracují, aby pomohli stroji přijímat informace ze skutečného světa a činit rozhodnutí.

Senzory AI

Pokud přemýšlíte o tom, jak člověk shromažďuje data ze skutečného světa, inteligentní stroje potřebují senzory, které shromažďují stejné informace. Mezi tyto senzory patří:

  • Fotoaparáty: Vizuální podněty k rozpoznávání tváří, vyhýbání se překážkám nebo infračervené kamery k detekci horkých předmětů.
  • Mikrofony: Interakce s lidmi pomocí hlasu, detekce aktivity v místnosti nebo reakce na hudbu.
  • Hmatové senzory: Umožňuje robotům upravit jejich uchopení nebo sílu herních konzolí tak, aby reagovaly na to, jak tvrdě pohybujete herním ovladačem.
  • Snímače polohy, teploty nebo průtoku: Poskytuje informace o plynu nebo kapalině protékající trubkami, teplotách chemikálií nebo kovů a dokonce i chemickém složení kapalin.

Ve skutečnosti díky moderní technologii senzorů mohou stroje detekovat věci o světě, které nedokážou ani lidé.

Data AI a strojové učení

Nezbytnou součástí AI je strojové učení. Je to schopnost sbírat obrovské množství informací z více zdrojů a analyzovat je kvůli smysluplným vzorům a korelacím. Například při nárazových testech vozidla může počítač analyzovat tlaky a teploty. Počítač může analyzovat data a sdělit výrobcům vozidel, kam umístit airbagy, aby byla zajištěna nejvyšší úroveň bezpečnosti. Strojové učení také pomáhá při řešení problémů. Shromažďováním výrobních dat mezi stovkami senzorů mohou počítače identifikovat anomálie, které vedou k vadným produktům. Poté pomocí korelace dalších dat ze senzorů může počítač technikům sdělit, které součásti procesu jsou chybné. Vzhledem k tomu, že strojové učení to dokáže za zlomek času, který dokáže člověk, mohou společnosti rychleji identifikovat a opravit problémy, zlepšit kvalitu produktů a zvýšit celkovou produkci.

Hluboké učení

Pokročilejší formou strojového učení je „hluboké učení“, kdy stroj identifikuje chyby a naučí se nejúčinnější způsob, jak splnit úkol. Například auto s vlastním řízením bude používat strojové učení k řízení automobilu sledováním dopravního značení, hledáním chodců a identifikací semaforů. Hluboce se učící auto s vlastním pohonem by se také naučilo, jak úpravy řízení udržují vůz více ve středu jízdních pruhů. Toto auto se postupem času mohlo naučit, jak se stát lepším řidičem.

Jaký je účel umělé inteligence?

Vědci vyvíjejí umělou inteligenci, abychom mohli pomocí strojů zlepšovat kvalitu života lidí. Umožňuje strojům provádět opakující se úkoly, které by mohly zranit nebo být pro člověka nebezpečné. Umělá inteligence může zlepšit bezpečnost automobilů a letadel. Nakonec je jejich účelem doplnit lidi o poznatky z obrovského množství dat, které mohou zpracovávat pouze počítače. Filozofové se často ptají, zda dokážeme AI dostat příliš daleko. Co když umělá inteligence předčí lidskou inteligenci do bodu, kdy se roboti stanou nadřazenými? Pak je tu otázka, zda stroje někdy budou schopny porozumět emocím. V současné době neexistuje žádný senzor schopný emocí. Většina strojů s umělou inteligencí však dokáže pouze zaměřené oblasti učení. Nemůžeme to aplikovat na množství rozhodnutí, která průměrný člověk dělá každý den. Z tohoto důvodu není myšlenka, že stroje brzy předjdou člověka, něčím, čeho se nyní musí někdo obávat.