Skip to content

Co je to vyhledávač?

28 de Červen de 2021
search engine 799e7c4d698b4e95961c0e3f1aa188e3

Vyhledávací stroj je nástroj používaný k vyhledání dat na základě konkrétního vstupu. Příkladem jsou webové vyhledávače, kde můžete zadat slovo nebo frázi a vyhledat webové stránky, které těmto výrazům odpovídají. Ne každý webový vyhledávač funguje stejným způsobem, ale většina je založená na prohledávači, což znamená, že aktivně hledají na webu stránky, které lze přidat do svého indexu. Vyhledávač slouží k rychlému vyhledání informací z indexu a zobrazení výsledků na stránce. Vyhledávače jsou primární metodou procházení webu a pro vyhledání konkrétních informací je vytvořeno mnoho různých druhů. V každém vyhledávači jsou často pokročilé možnosti vyhledávání, které slouží k lepšímu zaměření vyhledávání a k nalezení toho, co hledáte. Ačkoli se často používají zaměnitelně, webový vyhledávač se liší od webového adresáře a webového prohlížeče.

Jak funguje vyhledávač

Vyhledávače automaticky vytvářejí výpisy webových stránek pomocí softwaru, který se často nazývá pavouci nebo pavouci, že „procházejí“ webové stránky. Sledují odkazy na jiné stránky a indexují informace v tomto procesu. Prohledávací roboti za vyhledávačem prohledávají web nejen skokem z jednoho odkazu na další, ale také kontrolou každé stránky, zda neobsahuje robots.txt soubor. Tento soubor obsahuje seznam stránek, které má vyhledávací modul procházet. To je jeden ze způsobů, jak mohou vlastníci webových stránek zablokovat indexování konkrétní stránky vyhledávačem. Softwaroví pavouci se vracejí na stránky, které již byly pravidelně procházeny, aby zkontrolovali aktualizace a změny, a vše, co najdou, se vrací zpět do databáze vyhledávače.

Pomocí vyhledávače

Každý vyhledávač je jiný, ale u všech běžný nápad je něco napsat do vyhledávacího pole a počkat na výsledky. Některé vyhledávače mají také možnost zpětného vyhledávání, která vám umožní procházet web pomocí něčeho jiného než textu, například zvukového klipu nebo obrazového souboru. Mnoho vyhledávačů obsahuje další funkce kromě jednoduchého vyhledávacího pole. Umožní vám pracovat s indexem pomocí speciálních textových příkazů nebo tlačítek, která mohou filtrovat výsledky a odstraňovat položky, které nejsou relevantní pro to, co hledáte. Například existuje spousta pokročilých příkazů Vyhledávání Google, které lze použít k získání lepších výsledků vyhledávání z Googlu.

Příklady vyhledávačů

Yahoo Výsledky hledání pro hory

Existuje mnoho vyhledávačů, ale ten, který se rozhodnete použít, by měl záviset na tom, co s ním chcete dělat.

  • Vyhledávač webových stránek: Často slouží k různým účelům, vyhledávají nejrůznější data, od obecných webových stránek a zpráv, až po dokumenty, online hry a obvykle více jako obrázky, videa a soubory.
  • Vyhledávače obrázků: Hledání fotografií, kreseb, klipartů, tapet atd.
  • Vyhledávače videí: Najděte hudební videa, zpravodajská videa, živé přenosy a další.
  • Vyhledávače lidí: Vyhledejte lidi na internetu pomocí jejich jména, adresy, telefonního čísla, e-mailové adresy atd.
  • Mobilní vyhledávače: Běžný vyhledávač, který je optimalizován pro vyhledávání a zobrazování výsledků na menší obrazovce.
  • Motory pro hledání zaměstnání: Najděte nabídky práce.
  • Neviditelné webové vyhledávače: Nástroje, které procházejí neviditelným webem.

Další fakta o vyhledávačích

Není třeba ručně aktualizovat vyhledávač, abyste ve vyhledávání získali ty nejaktuálnější výsledky. Pokud vidíte opravdu staré výsledky, které by podle vás měly být aktualizovány, možná budete muset vymazat mezipaměť prohlížeče. Vyhledávače neprohledávají celý web. Existují obrovské části webu, které nelze procházet vyhledávačem, a jsou souhrnně označovány jako neviditelný / hluboký web. Vyhledávač vyhledává webové stránky sám, takže mu nemusíte nutně říkat, aby indexoval váš web nebo aby přidal konkrétní stránku do své databáze. Z různých důvodů však vyhledávač nemusel procházet konkrétní webovou stránku. Některé vyhledávače obsahují nástroj, který vám umožní výslovně požádat, aby stránku zkontrolovali a přidali do indexu, aby ji mohli najít ostatní uživatelé. Jedním z příkladů je nástroj Google pro kontrolu URL. Optimalizace pro vyhledávače (SEO) je něco, co praktikují autoři webového obsahu ve snaze konkurovat podobnému obsahu nalezenému prostřednictvím vyhledávačů. Specifické algoritmy používají vyhledávače k ​​hodnocení webových stránek, takže je jedním z cílů online spisovatele obsahu zajistit, aby stránka přesně odrážela dané téma. To se často děje pomocí speciálně vytvořených klíčových slov a frází. Vzhledem k tomu, že vyhledávače procházejí data po webu, je často cílem vlastníků webových stránek usilovat o více příchozích odkazů, aby prohledávače rychleji vyhledávaly stránky a častěji je sledovaly, zda u nich nedochází ke změnám. Technicky vzato je vyhledávač nástroj, který prohledává něco jiného. S touto definicí obsahuje spousta webových stránek vyhledávače ve formě jednoduchého vyhledávacího pole, kde zadáte slovo nebo dvě, abyste našli související obsah na tomto konkrétním webu. Kdokoli může na svůj vlastní web přidat možnost hledání, ale není to stejné jako a web vyhledávač, jak je popsáno na této stránce.