Skip to content

Co je to webový adresář?

8 de Červenec de 2021
web directory checklist b2b3aaba8443400ca4a587b83f3843fe

Webový adresář je ručně vyrobený seznam webových stránek. Tyto seznamy, známé také jako předmětový adresář, vytvářejí organizovanou metodu vyhledávání webových stránek. Adresář internetových stránek je podobný, ale ne identický, s vyhledávačem.

Webový adresář vs vyhledávač

Zatímco dva se používají k hledání obsahu na webu, hlavní rozdíl spočívá v tom, že odkazy objevené prostřednictvím vyhledávače se shromažďují automaticky, zatímco webový adresář zahrnuje lidi, kteří přidávají odkazy. Výsledkem webového adresáře je snadno stravitelný seznam odkazů uspořádaných do běžných kategorií. Adresář usnadňuje hledání webových stránek podle tématu, zatímco vyhledávač je užitečný pro vyhledávání webových stránek pomocí klíčových slov.

Jak funguje webový adresář

Většina webových adresářů uvádí webové stránky podle témat, a proto se jim často říká předmětové adresáře. Skutečná osoba (nikoli softwarový program) určuje, které webové stránky by měly být zahrnuty do seznamu podle jednotlivých stránek, což znamená, že celý adresář je vybrán ručně. Aby mohl být obsah přidán do webového adresáře, musí vlastník ručně zahrnout odkaz, název a jakékoli další informace, které chce do seznamu zahrnout. V závislosti na tom, jak webový adresář funguje, může vlastník také nechat ostatní vlastníky webových stránek požádat o přidání jejich stránek do adresáře. Zadání do webového adresáře může být bezplatná volba nebo v závislosti na adresáři něco, co vyžaduje platbu. Když narazíte na adresář webových stránek, existují obvykle dva způsoby, jak najít obsah: procházet a / nebo hledat. Kategorie se často používají k oddělení různých webů a lepší organizaci adresáře, ale obvykle je k dispozici také integrovaný vyhledávač, který vám umožní prohledávat celý web. Vyhledávací stroj je opravdu jen jakýkoli vyhledávací nástroj, který prohledává konkrétní webové stránky. Některé webové adresáře obsahují vyhledávač, ale nástroj funguje pouze na že webová stránka. Jinými slovy, zatímco Google může prohledávat miliony webových stránek, vyhledávač webového adresáře prohledává pouze na svém vlastním webu.

Měli byste používat webový adresář?

Možná by vás zajímalo, zda byste měli použít webový adresář nebo populární vyhledávač. Nakonec vyhledávač najde mnohem více informací, protože webový adresář je podle definice omezen v tom, co uvádí. Myšlenkou použití webového adresáře je, že máte důvěru v to, co majitel uvádí. Možná byste například raději vybrali ručně vybraný seznam „nejlepších online her pro děti“, než abyste prováděli široké vyhledávání pomocí vyhledávače, který by mohl přinést irelevantní výsledky nebo webové stránky s viry, nevhodnými hrami atd. Nakonec , volba je na tobě. Pokud se chcete sami rozhodnout, které webové stránky chcete navštívit, je užitečnější vyhledávač. Pokud si však nejste jisti, kde hledat nejlepší stránky o vaření nebo informace o fyzice nebo zpravodajské weby (nebo doslova cokoli jiného), můžete dát přednost webovému adresáři. Při rozhodování mezi webovým adresářem a vyhledávačem si musíte pamatovat, že se vyhledávač aktualizuje mnohem častěji, než by člověk mohl aktualizovat adresář spravovaný člověkem. Pokud hledáte obsah, který se právě objevuje na internetu, je lepší volbou vyhledávač. Z pohledu vlastníka webu může být webový adresář užitečný, pokud cílíte na uživatele v konkrétní geografické poloze. Svůj web můžete odeslat do adresáře pod určitým umístěním, aby uživatelé při procházení tam uvedených webů našli ten váš.

Příklady webových adresářů

  • To nejlepší z webu: Společnost byla založena v roce 1994 a účtuje se jako „nejdůvěryhodnější adresář„Majitelé stránek musí zaplatit poplatek za zařazení do seznamu, aby zde získali místo.“
  • World Wide Web Virtual Library: Dědeček všech, tento webový adresář existuje od roku 1991, což z něj dělá nejstarší online adresář online. Vytvořil jej muž, který vynalezl HTML a web, Tim Berners-Lee. Dobrovolníci jsou zodpovědní za sestavování stránek v oblastech jejich odbornosti, což vede k adresáři, který je obecně považován za jeden z nejvyšších v dostupné kvalitě.
  • Živý webový adresář: Zde jsou uvedeny tisíce webů a jejich přísný redakční proces zajišťuje, že najdete pouze nejkvalitnější obsah v kategoriích jako děti a mládež, zprávy, regionální, zábavní, obchodní, umělecké, vědecké, sportovní, nákupní, společnost, internet a další.
  • Martindale’s The Reference Desk: Tato obrovská sbírka referenčních zdrojů pokrývá vše od jazyka, vědy a geografie po ekonomii, zemědělství, cestování a mnoho dalšího.
  • Adresář Jasmine: Mnoho předmětů v tomto internetovém adresáři je seřazeno podle oblasti a tématu. Návštěvníci mohou zadávat adresy URL za poplatek.
  • Hotfrog: Tento adresář webových stránek obsahuje seznamy milionů podniků v desítkách zemí.
  • World Site Index: Vyhledávač a webový adresář s jedinečným Nejnovější přírůstky strana. Existují přísná pravidla pro odesílání a mnoho kategorií, ze kterých si můžete vybrat. Pokud chcete za odeslání svého webu zaplatit, existují dvě úrovně.
  • Incrawler: Tento komplexní webový adresář přijímá placené výpisy, organizuje webové stránky v desítkách kategorií a zahrnuje vyhledávací nástroj.
  • Weby vhodné pro rodiny: Aktivní od roku 1996, jde o adresář moderovaný člověkem, který udržuje na webu hodnocení „G.“
  • Jayde: Tento webový adresář se prodává jako obchodní vyhledávač, ale můžete také ručně procházet desítkami kategorií, které zahrnují vše od vládních a průmyslových po energetiku, zdraví, automobilový průmysl, zemědělství, maloobchod, chemikálie, telekomunikace a elektroniku.