Skip to content

Co je to Wi-Fi router?

12 de Květen de 2023
GettyImages 1328159259 8374252ce1894d3e9bdb23c15678b536

Wi-Fi routery patří mezi nejběžnější síťová zařízení používaná v domácnostech a kancelářích. Technicky pro přístup k internetu nepotřebujete router Wi-Fi, ale pokud to chcete provést bezdrátově, je router Wi-Fi nezbytný.

Co vlastně dělá Wi-Fi router?

Abychom pochopili, co je to router Wi-Fi, je nezbytné pochopit, co je to tradiční router bez Wi-Fi. Jednoduše řečeno, router je síťové zařízení, které připojuje vaše domácí nebo kancelářská zařízení k internetu. Když váš poskytovatel internetových služeb (ISP) poskytne vašemu domovu nebo kanceláři internetové připojení, nainstaluje modem. Ve většině případů k modemu nepřipojíte počítač, herní konzoli, streamovací TV box nebo jiné zařízení s připojením k internetu ( umět, ale většina lidí ne). Místo toho připojíte modem k routeru a k routeru připojíte další zařízení (některá zařízení kombinují modem a router do jediné krabice). Router sdílí internetové připojení z modemu se všemi zařízeními, která jsou k němu připojena. Nabízejí také klíčové bezpečnostní funkce, jako jsou firewally. To vše platí pro tradiční kabelové i Wi-Fi routery. Rozdíl mezi těmito dvěma zařízeními je v tom, že běžný router funguje pouze tehdy, když je k němu zařízení připojeno pomocí ethernetového síťového kabelu. Na druhou stranu vám směrovače Wi-Fi umožňují připojit se k internetu přes Wi-Fi (pokud chcete, můžete také připojit síťové kabely k směrovačům Wi-Fi). Představte si Wi-Fi router jako rádio. Když připojíte Wi-Fi router k modemu, modem odešle internetové připojení do Wi-Fi routeru, který pak vysílá signál Wi-Fi.

Potřebuji pouze router pro Wi-Fi?

Chcete-li mít doma nebo v kanceláři Wi-Fi, budete potřebovat několik věcí:

 • Aktivní měsíční tarif u poskytovatele internetových služeb, jako je kabelová nebo telefonní společnost.
 • Modem poskytnutý ISP (který je nainstalován, aktivován a komunikuje se sítí ISP).
 • Wi-Fi router. Nepotřebujete tradiční router a router Wi-Fi. Wi-Fi router poskytuje všechny funkce běžného routeru a přidává na bezdrátových možnostech.
 • Wi-Fi router je připojen k modemu a nakonfigurován pro vytvoření bezdrátové sítě.

Až budete mít všechny tyto věci, budete mít signál Wi-Fi, ke kterému se může připojit jakékoli kompatibilní zařízení a připojit se k němu.

Jaký je rozdíl mezi routerem a Wi-Fi?

Jak bylo uvedeno výše, nejkritičtější rozdíl mezi tradičním směrovačem a směrovačem Wi-Fi je, že ke standardnímu směrovači můžete přistupovat pouze připojením kabelu. Naproti tomu Wi-Fi router umožňuje bezdrátové připojení (konkrétní modely mohou mít některé funkce, které tyto dva typy routerů dále odlišují). Mezi další rozdíly mezi těmito dvěma typy zařízení patří:

 • Rychlost: S fyzickým připojením k routeru pomocí Ethernetu obecně získáte vyšší rychlosti než bezdrátovým připojením k routeru Wi-Fi.
 • Spolehlivost/rušení signálu: Signály Wi-Fi mohou rušit nejrůznější věci, včetně jiných zařízení, materiálů používaných ke stavbě domů nebo kanceláří a dalších blízkých sítí Wi-Fi. Rušení může způsobit nižší rychlost. Obvykle to však není problém.
 • Mobilita: Pokud potřebujete přístup k internetu z více než jednoho pevného místa doma (nebo v práci), Wi-Fi je nejlepší volbou. S tradičním routerem můžete jít jen tak daleko, jak daleko dosáhne váš ethernetový kabel.
 • Sdílení: Je mnohem snazší mít hosty online přes Wi-Fi než fyzické připojení. Jediné, co musíte udělat, je sdílet heslo k Wi-Fi místo toho, abyste vedli síťový kabel od routeru k jejich zařízení (a ne všechna zařízení – například chytré telefony – mají ethernetové porty).

Platí se za Wi-Fi router měsíční poplatek?

Zda je za váš Wi-Fi router účtován měsíční poplatek, závisí na tom, jak jej získáte. Ve většině případů si lidé koupí router Wi-Fi, který preferují, a zaplatí za zařízení jednou. Je to možnost, kterou v naprosté většině případů doporučujeme. Pokud si svůj Wi-Fi router pořídíte od svého ISP, budete pravděpodobně platit měsíční poplatek za jeho pronájem stejným způsobem jako modem. Můžete si také koupit svůj modem. Někteří poskytovatelé internetových služeb poskytují modemy s funkcemi Wi-Fi. Ve většině případů doporučujeme použít samostatný modem a Wi-Fi router. Používání dvou zařízení obecně poskytuje lepší výkon sítě, umožňuje vám vybrat si router Wi-Fi, který je pro vás nejvhodnější, a umožňuje vám ponechat si router Wi-Fi, když změníte poskytovatele internetových služeb.

FAQ

 • Co je to mesh Wi-Fi router?

  Síť Wi-Fi typu mesh používá několik směrovačů k rovnoměrnější distribuci bezdrátové sítě v širším rozsahu. Pomáhají eliminovat hluchá místa Wi-Fi ve velkých budovách.

 • Co je chytrý Wi-Fi router?

  Chytré routery automaticky monitorují vaše Wi-Fi připojení, aby zajistily co nejsilnější signál. Pomáhají také identifikovat a eliminovat bezpečnostní rizika pro vaši síť.

 • Jak změním heslo Wi-Fi pro můj bezdrátový router?

  Chcete-li změnit klíč Wi-Fi, přihlaste se k routeru jako správce a vyhledejte Nastavení hesla Wi-Fi. Vaše heslo Wi-Fi není totéž jako heslo routeru.

 • Jak resetuji směrovač Wi-Fi?

  Chcete-li resetovat směrovač a obnovit výchozí nastavení, vyhledejte tlačítko reset na zadní nebo spodní straně zařízení. Možná budete muset použít narovnanou kancelářskou sponku a stisknout tlačítko po dobu 30 sekund. Po resetování routeru byste měli restartovat router i modem.