Skip to content

Co je virtuální asistent a jak funguje?

8 de Srpen de 2021
manwithsmarthpone 5a130a5c89eacc00378a7336

Virtuální asistent je aplikace, která rozumí hlasovým příkazům a plní úkoly pro uživatele. Virtuální asistenti jsou k dispozici na většině smartphonů a tabletů, tradičních počítačů a dokonce i na samostatných zařízeních, jako je Amazon Echo a Google Home. Kombinují specializované počítačové čipy, mikrofony a software, který od vás naslouchá konkrétním mluveným příkazům a dokáže vám odpovědět zpět hlasem, který si vyberete.

Základy virtuálních asistentů

Na trhu je pět hlavních virtuálních asistentů (jiní existují, ale nejsou tak populární):

 • Alexa
 • Siri
 • Google Assistant
 • Cortana
 • Bixby

Virtuální asistenti, jako jsou tito, dokážou vše od odpovědí na otázky, vyprávění vtipů, přehrávání hudby a ovládání položek ve vaší domácnosti, jako jsou světla, termostaty, dveřní zámky a inteligentní domácí zařízení. Mohou reagovat na mnoho hlasových příkazů, odesílat textové zprávy, telefonovat a nastavovat připomenutí. Cokoli děláte na svém telefonu, pravděpodobně můžete požádat svého virtuálního asistenta, aby to udělal za vás. Virtuální asistenti se časem učí a poznávají vaše zvyky a preference, takže jsou vždy chytřejší. Pomocí umělé inteligence (AI) rozumí přirozenému jazyku, rozpoznávají tváře, identifikují objekty a komunikují s dalšími chytrými zařízeními a softwarem. Síla digitálních asistentů bude jen růst a je nevyhnutelné, že jednoho z těchto asistentů dříve nebo později použijete (pokud jste to ještě neudělali). Amazon Echo a Google Home jsou hlavními možnostmi chytrých reproduktorů, i když očekáváme, že se na cestě objeví modely jiných značek.

Jak používat virtuálního asistenta

Ve většině případů musíte svého virtuálního asistenta „probudit“ slovy „Hej Siri“, „OK Google“ nebo „Alexa“ podle názvu zařízení. Většina virtuálních asistentů je dost chytrá na to, aby rozuměla přirozenému jazyku, ale musíte být konkrétní. Pokud například připojíte Amazon Echo k aplikaci Uber, Alexa může požádat o jízdu, ale musíte příkaz správně formulovat. Musíte říci: „Alexo, požádej Uber, aby požádal o svezení.“ Obvykle musíte mluvit se svým virtuálním asistentem, protože poslouchá hlasové příkazy. Někteří mohou odpovídat na zadané příkazy. Například telefony iPhone se systémem iOS 11 nebo novějším mohou psát otázky nebo příkazy Siri, než aby je vyslovovaly. Pokud chcete, Siri také může reagovat spíše textem než řečí. Podobně může Google Assistant reagovat na zadané příkazy hlasem nebo textem. Na smartphonech můžete pomocí virtuálního asistenta upravovat nastavení nebo plnit úkoly, jako je odesílání textových zpráv, telefonování nebo přehrávání písní. Pomocí chytrého reproduktoru můžete ovládat další chytrá zařízení ve vaší domácnosti, jako je termostat, světla nebo zabezpečovací systém.

Jak virtuální asistenti pracují

Virtuální asistenti jsou pasivní naslouchací zařízení, která reagují, jakmile rozpoznají příkaz nebo pozdrav (například „Hey Siri“). Pasivní poslech znamená, že zařízení vždy slyší, co se kolem něj děje, což vyvolává obavy o soukromí. Na tyto obavy upozornila chytrá zařízení sloužící jako svědci zločinů. Virtuální asistent musí být připojen k internetu, aby mohl provádět vyhledávání na webu a hledat odpovědi nebo komunikovat s jinými chytrými zařízeními. Jelikož se však jedná o pasivní naslouchací zařízení, obvykle k aktivaci potřebují probuzení nebo příkaz. To znamená, že není neslýchané, že zařízení mohlo začít nahrávat bez probuzení. Když komunikujete s virtuálním asistentem hlasem, spustíte asistenta a položíte otázku bez pozastavení. Například: „Hej, Siri, jaké bylo skóre hry Orla?“ Pokud virtuální asistent nerozumí vašemu příkazu nebo nemůže najít odpověď, oznámí vám to. Můžete to zkusit znovu, přeformulovat svou otázku nebo mluvit hlasitěji nebo pomaleji. V některých případech mohou existovat nějaké tam a zpět, jako když požádáte o Uber. Možná budete muset zadat další informace o vaší poloze nebo cíli. Chcete-li aktivovat virtuální asistenty na smartphonu, jako jsou Siri a Google Assistant, podržte Domov tlačítko na zařízení. Poté zadejte svůj dotaz nebo žádost a Siri a Google odpoví textem. Inteligentní reproduktory, jako například Amazon Echo, mohou reagovat pouze na hlasové příkazy.

Populární virtuální asistenti

Zde je přehled pěti nejoblíbenějších virtuálních asistentů.

Alexa

Alexa, virtuální asistentka Amazonu, je integrována do řady chytrých reproduktorů Amazon Echo. Můžete jej také najít na některých reproduktorech třetích stran od značek jako Sonos. Echo můžete pokládat otázky jako: „Alexo, kdo tento týden pořádá SNL?“ Můžete jej také požádat o přehrávání skladby, telefonování nebo ovládání chytrých domácích zařízení. Má funkci nazvanou „vícepokojová hudba“, která vám umožní přehrávat stejné melodie z každého reproduktoru Echo. Alexa rozpoznává hrstku probouzejících slov, včetně „Alexa“, „Amazon“, „Počítač“, „Echo“ a „Ziggy“. Amazon Echo můžete také nakonfigurovat pomocí aplikací třetích stran, takže ho můžete použít k volání Uberu, sestavení receptu nebo provedení cvičení.

Bixby

Virtuální asistentky Samsungu je Bixby, který je kompatibilní se smartphony Samsung s Androidem 7.9 Nougat nebo vyšším. Stejně jako Alexa, i Bixby reaguje na hlasové povely. Může vám připomínat nadcházející události nebo úkoly. Může ovládat většinu nastavení vašeho zařízení a může zrcadlit obsah z vašeho telefonu na většinu chytrých televizorů Samsung. Bixby můžete spolu s fotoaparátem používat k nakupování, překladu, čtení QR kódů a určování polohy. Můžete například vyfotit budovu, abyste o ní získali informace, nebo pořídit fotografii produktu, který chcete koupit. Můžete také vyfotit text, který chcete přeložit.

Cortana

Cortana je virtuální digitální asistentka společnosti Microsoft a je nainstalována s počítači se systémem Windows 10. Je také k dispozici ke stažení pro mobilní zařízení Android a Apple. Chcete -li získat Cortanu na svém zařízení Android nebo Apple, musíte si vytvořit účet Microsoft nebo se přihlásit. Společnost Microsoft uzavřela partnerství s Harman Kardon, aby vydala inteligentní reproduktor. Cortana pomocí vyhledávače Bing odpovídá na jednoduché dotazy a umí nastavit připomenutí a odpovídat na hlasové příkazy. Můžete nastavit připomenutí podle času a místa a vytvořit si připomenutí fotografie, pokud potřebujete něco konkrétního vyzvednout v obchodě.

Google Assistant

Google Assistant je k dispozici na mnoha telefonech Android, včetně chytrých telefonů Google Pixel, chytrých reproduktorů Google Home a některých reproduktorů třetích stran od značek včetně JBL. Můžete jej dokonce nastavit na iPhone. S Asistentem Google můžete komunikovat na chytrých hodinkách, notebooku a televizi. I když můžete použít konkrétní hlasové příkazy, reaguje také na konverzační tón a doplňující otázky. Asistent Google spolupracuje s mnoha aplikacemi a chytrými domácími zařízeními.

Siri

Siri, možná nejznámější virtuální asistentka, je myšlenkou Applu. Tento virtuální asistent funguje na zařízeních iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, Apple TV a HomePod, inteligentním reproduktoru společnosti. Výchozí hlas je ženský, ale můžete jej změnit na mužský a změnit jazyk na španělštinu, čínštinu, francouzštinu a mnoho dalších. Můžete ho také naučit, jak správně vyslovovat jména. Při diktování můžete vyslovit interpunkci a klepnutím upravit, pokud Siri dostane zprávu špatně. Pro příkazy můžete použít přirozený jazyk. FAQ

 • Jak vypnete hlasového asistenta?

  V systému iOS 11 nebo novějším přejděte na Nastavení > Siri a hledání a vypněte přepínače pro Poslouchejte „Ahoj Siri, “ Stiskněte Siri pro Home, a Povolit Siri při uzamčení. V systému Android klepněte na Nastavení > Přístupnost > Čtečka obrazovky > vypnout Hlasový asistent přepnout. Chcete -li dočasně zakázat Cortanu v systému Windows 10, přejděte na Nastavení, vypni Klávesová zkratka přepněte a restartujte počítač.

 • Kdo je hlasem Asistenta Google?

  Když se Google Assistant poprvé spustil, používal hlas zaměstnance Google jménem Kiki Baessell. Od té doby Google přidal mužské a ženské hlasy, britské a australské hlasy a dokonce i hlasy portrétů od osobností, jako je Issa Rae.

 • Jak změníte hlas Asistenta Google?

  Otevřete aplikaci Google a klepněte na Více > Nastavení > Google Assistant > Asistent hlasu. Procházejte možnosti a vyberte si tu, která se vám nejvíce líbí.