Virtuální realita (VR) je název vytvořený pro jakýkoli systém, jehož cílem je umožnit uživateli cítit se, jako by zažíval konkrétní zážitek pomocí speciálních nástrojů měnících vnímání. Jinými slovy, VR je iluzí reality, která existuje uvnitř virtuálního, softwarového světa.
Co můžete dělat s VR?
Po připojení k systému VR může být uživatel schopen pohybovat hlavou v plném 360stupňovém pohybu, aby viděl vše kolem sebe. Některá prostředí VR používají ruční nástroje a speciální podlahy, díky nimž má uživatel pocit, jako by mohl chodit a komunikovat s virtuálními objekty.
Typy systémů VR
Existuje několik různých typů systémů VR; někteří používají váš stávající smartphone nebo počítač, ale jiní se musí připojit k herní konzoli, aby mohli fungovat. Uživatel může nosit displej umístěný na hlavě, který se připojuje přímo k zařízení, aby mohl sledovat filmy, hrát videohry, prozkoumávat fantasy světy nebo místa v reálném životě, zažít vysoce rizikové sporty, naučit se létat letadlem nebo provádět operaci , a mnohem víc. Augmented reality (AR) je forma virtuální reality s jedním zásadním rozdílem: namísto virtualizace celého zážitku, jako je VR, jsou virtuální prvky překryty nad těmi skutečnými, takže uživatel vidí oba současně, smíchané do jednoho zážitku.
Jak funguje VR
Cílem virtuální reality je simulovat zážitek a vytvořit to, čemu se říká „pocit přítomnosti“. To vyžaduje použití libovolného počtu nástrojů, které mohou napodobovat zrak, zvuk, dotek nebo jakýkoli jiný smysl.
Rozptýlení je na displeji blokováno
Primárním hardwarem používaným pro simulaci virtuálního prostředí je displej. Toho lze dosáhnout pomocí strategicky umístěných monitorů nebo běžného televizního přijímače, ale obvykle se to provádí pomocí displeje namontovaného na hlavě, který zakrývá obě oči, takže je blokováno veškeré vidění, kromě všeho, co je přiváděno systémem VR. Uživatel se může cítit ponořen do hry, filmu atd., Protože jsou blokována všechna ostatní vyrušování ve fyzické místnosti. Když se uživatel podívá nahoru, může při pohledu dolů vidět vše, co je v softwaru VR zobrazeno nad nimi, například oblohu nebo zem. Většina náhlavních souprav VR má vestavěná sluchátka, která poskytují prostorový zvuk stejně jako v reálném světě. Když zvuk na scéně virtuální reality vychází zleva, může uživatel stejný zvuk zažít i přes levou stranu sluchátek.
Haptika vám umožní cítit se ve VR
K vytvoření haptické zpětné vazby připojené k softwaru VR mohou být také použity speciální předměty nebo rukavice, takže když uživatel něco zachytí ve světě virtuální reality, může cítit stejný pocit ve skutečném světě. Podobný haptický systém lze vidět u herních ovladačů, které vibrují, když se na obrazovce něco stane. Stejným způsobem se může ovladač VR nebo objekt třást nebo poskytnout fyzickou zpětnou vazbu virtuálnímu stimulu.
Zvláštní vylepšení
Některé systémy VR, které jsou nejčastěji vyhrazeny pro videohry, mohou obsahovat běžecký pás, který simuluje chůzi nebo běh. Když uživatel běží rychleji ve skutečném světě, jeho avatar se může shodovat se stejnou rychlostí ve virtuálním světě. Když se uživatel přestane hýbat, přestane se pohybovat i postava ve hře. Plnohodnotný systém VR může zahrnovat všechny výše uvedené nástroje k vytvoření scénáře, který odpovídá životu, ale některé obsahují pouze jeden nebo dva z nich, ale pak poskytují kompatibilitu pro zařízení vyrobená od jiných vývojářů. Smartphony například již obsahují displej, podporu zvuku a snímače pohybu, a proto je lze použít k vytváření ručních nástrojů VR a systémů rozšířené reality.
Skutečné aplikace
Přestože se VR často považuje pouze za způsob, jak budovat pohlcující herní zážitky, cestovat po světě z gauče nebo pasivně sedět ve virtuálním kině, ve skutečnosti existuje spousta dalších aplikací v reálném světě.
Praktické učení
Další nejlepší věcí praktického učení je praktické učení ve VR. Pokud lze zkušenost dostatečně dobře simulovat, může uživatel aplikovat akce v reálném světě na scénáře v reálném světě… ale bez jakýchkoli skutečných rizik. Zvažte létání letadlem. Ve skutečnosti by zcela nezkušený uživatel v žádném případě nedostal oprávnění létat stovky cestujících rychlostí 600 MPH, tisíce stop ve vzduchu. Pokud však můžete spojit podrobnosti o minutě nezbytné pro takový výkon a zkombinovat ovládací prvky do systému VR, může uživatel havarovat letadlo tolikrát, kolikrát je potřeba, než se stane odborníkem. Totéž platí pro učení padáku, provádění složitých operací, řízení vozidel, překonávání úzkostí atd.
Vzdělání
Pokud jde zejména o vzdělávání, student nemusí být schopen se dostat do třídy kvůli špatnému počasí nebo jednoduše kvůli vzdálenosti, ale s VR nastaveným ve třídě může každý navštěvovat hodiny z pohodlí svého domova. Co dělá VR odlišným od práce pouze doma, je to, že se uživatel může ve skutečnosti cítit jako ve třídě s ostatními studenty a poslouchat a sledovat učitele, místo aby se učil koncepty z učebnice se všemi ostatními rušivými vlivy doma.
Vyzkoušejte před zakoupením
Nemovitost
Real estate je další oblastí, kde VR může zlepšit zážitek potenciálního kupujícího a ušetřit čas a peníze z pohledu majitele. Pokud zákazníci mohou procházet virtuálním ztvárněním domu, kdykoli chtějí, může nákup nebo pronájem být mnohem plynulejší než rezervace času na prohlídku.