Skip to content

Co každý port a tlačítko na iPhone 5 dělá

12 de Srpen de 2021
iphone 5 anatomy 9aaa41d8fcb8470387be42907bdc5bd0

Společnost Apple ukončila prodej zařízení iPhone 5; tento článek zůstává pro referenční účely. Zde je seznam všech iPhonů včetně těch nejaktuálnějších. Když Apple nahradil iPhone 4 za iPhone 4S, na designu telefonu se prakticky nic nezměnilo. Díky tomu byl jeden model v podstatě nemožné odlišit od druhého. Zatímco mezi iPhone 5 a 4S stále existuje rodinná podobnost, ale díky jednomu klíčovému faktoru: velikosti obrazovky je lze snadno odlišit.

Vylepšení pro iPhone 5

IPhone 5 vyniká díky vyšší obrazovce, která je 4 palce oproti 3,5 palce 4S. Vzhledem k tomu, že velikost a tvar iPhonu jsou do značné míry definovány jeho obrazovkou, je iPhone 5 proporcionálně větší. Kromě větší obrazovky však na iPhone 5 existuje spousta dalších hardwarových funkcí, o kterých potřebujete vědět.

Hardwarové funkce iPhonu 5

 1. Přepínač vyzvánění/ztlumení: Tento přepínač na boční straně telefonu umožňuje přepnout iPhone do tichého režimu, abyste mohli přijímat hovory, ale neslyšet zvonění telefonu.
 2. Tlačítka hlasitosti: Tato tlačítka umístěná vedle přepínače vyzvánění/ztlumení zvyšují a snižují hlasitost hovorů, hudby a dalšího zvuku přehrávaného prostřednictvím konektoru pro sluchátka nebo hlavního reproduktoru.
 3. Antény: Tyto tenké čáry v každém bočním rohu iPhonu (na obrázku výše jsou zobrazeny pouze dvě) jsou antény, které iPhone používá k připojení k mobilním sítím. Toto umístění antén je zhruba stejné jako na iPhonu 4S, který pro větší spolehlivost představil dvě samostatné antény.
 4. Přední kamera: Tato kamera, umístěná uprostřed obrazovky (u předchozích modelů byla nalevo od reproduktoru), pořizuje videa ve vysokém rozlišení 720p/1,2 megapixelu a slouží především k videohovorům FaceTime a selfie.
 5. Mluvčí: Podržte tento reproduktor u ucha, abyste slyšeli osobu, se kterou mluvíte během telefonních hovorů.
 6. Tlačítko Hold: Díky své univerzálnosti má toto tlačítko mnoho jmen: tlačítko pro přidržení, vypínač/vypínač, tlačítko spánku/probuzení. Kliknutím na toto tlačítko přepnete iPhone do režimu spánku a znovu jej probudíte. Podržte dostatečně dlouho a na obrazovce se objeví posuvník, který vám umožní vypnout iPhone. Když váš iPhone zamrzne nebo chcete pořídit snímek obrazovky, správná kombinace tlačítek Podržet a Domů získá požadovaný výsledek.
 7. Tlačítko Domů: Jediné tlačítko na přední straně iPhonu dělá spoustu věcí. Jediným kliknutím se dostanete na domovskou obrazovku. Dvojitým kliknutím vyvoláte možnosti multitaskingu a můžete ukončit aplikace (nebo použít AirPlay, je -li k dispozici). Je to také klíčová součást pořizování snímků obrazovky, vyvolání ovládání hudby, když je telefon zamčený, pomocí Siri, a restartování iPhonu.
 8. Zadní kamera: Zadní strana iPhonu je osazena 8megapixelovým fotoaparátem určeným pro pořizování vysoce kvalitních fotografií a videa v rozlišení 1080p HD. Další informace o používání fotoaparátu iPhone naleznete zde.
 9. Zadní mikrofon: Mezi zadní kamerou a bleskem fotoaparátu je mikrofon, který byl do iPhonu přidán poprvé u iPhonu 5. Pomáhá zachytit zvuk pro video zaznamenané pomocí zadní kamery.
 10. Blesk fotoaparátu: Vedle zadního mikrofonu a fotoaparátu je blesk, který pomáhá iPhonu pořizovat lepší fotografie za zhoršených světelných podmínek.

Hardwarové funkce iPhonu 5 (bez obrázku)

 1. 4G LTE čip Zásadní novinkou pod kapotou pro nový iPhone-takovou, kterou uživatelé nikdy neviděli, ale rozhodně zažili-je zahrnutí podpory mobilní sítě 4G LTE. Toto je nástupce sítí 3G a je mnohem rychlejší.
 2. SIM karta: V malém slotu na boku iPhonu (který lze otevřít pomocí „odstraňovače SIM karty“, neboli kancelářské sponky) je umístěn modul SIM nebo předplatitelský identifikační modul. Jedná se o čip, který identifikuje váš telefon s mobilními sítěmi a ukládá data, jako je vaše telefonní číslo. Bez něj by telefon neměl přístup k sítím 3G, 4G nebo LTE. Na iPhonu 5 je SIM karta ještě menší, používá nanoSIM, na rozdíl od microSIM iPhonu 4S.
 3. mluvčí Jeden ze dvou malých otvorů ve spodní části iPhonu, krytý kovovou síťovinou. Reproduktor přehrává hudbu, zvuky upozornění nebo hovory na hlasitý odposlech.
 4. Mikrofon: Druhý otvor ve spodní části iPhonu, mikrofon zachytí váš hlas pro telefonní hovory.
 5. Lightning konektor Jedna z nejpozoruhodnějších změn hardwaru na iPhonu 5. Tento port ve spodní části slouží k synchronizaci vašeho iPhonu s počítačem a připojuje příslušenství, jako jsou doky reproduktorů. Věc, která se zde liší, je, že tento dokovací konektor, nazývaný Lightning, je menší a jednodušší než předchozí verze. (Pro zájemce o tento druh věcí používá nová verze 9 pinů, zatímco předchozí měla 30 pinů.) Kvůli této změně není staré příslušenství, které vyžadovalo konektor Dock, kompatibilní bez adaptéru.
 6. Sluchátkový jack: Připojte sluchátka a poslouchejte hudbu nebo telefonujte bez použití hlavního reproduktoru iPhonu ve spodní části zařízení. Sem se také připojuje některé příslušenství, například kazetové adaptéry pro autorádia.