Spousta lidí by vraždila, aby věděla, jaký by mohl být „tajný vzorec“ přechodu na virovou síť online. Přejít na virál znamená vytvářet obsah, který je exponenciálně sdílen na internetu. Bylo napsáno bezpočet článků a knih, které tvrdí, že někoho naučí vytvářet virální obsah, který si po odeslání do online světa vezme svůj vlastní život. Ve skutečnosti nikdo nezná tajný vzorec. A to je taková krása online virality. Většina věcí se ve skutečnosti stane virovou náhodou. Jen velmi málo lidí dovedlo umění vytvářet virální obsah účelově k dokonalosti, a ti, kteří mají, jsou placeni spoustou peněz, aby to udělali pro firmy, které potřebují tento druh expozice. Pokud jste aktivní na sociálních médiích, určitě v určitém okamžiku narazíte na kus virálního obsahu, který byl sdílen s vašimi přáteli nebo sledujícími a bude i nadále sdílen znovu a znovu.
Co vlastně znamená „virový“?
Podle definice pochází virus ze slova „virus“, což je lékařský termín používaný k popisu malého infekčního agens, který může infikovat všechny druhy organismů. Je to také počítačový termín. Na internetu se však část obsahu může šířit stejně jako virus, pokud se lidé „nakazí“, když to uvidí. Infekce obvykle pochází z evokovaných emocí, které přimějí diváka, aby se o ni podělil, aby mohli komunikovat s ostatními lidmi a diskutovat o tom, jak se cítí. Přemýšlej o tom. Když něco sdílíte online, děláte to, protože vás to nějakým způsobem emocionálně posunulo. Ať už vás to rozesmutnilo, potěšilo, rozzlobilo, překvapilo, znechutilo nebo cokoli jiného, sdílíte to, protože chcete, aby s vámi ostatní sdíleli tyto pocity. Když si lidé vybaví pojem „virální“, často si vybaví virální videa. Videa jsou ale pouze jednou formou obsahu, která se obvykle stává virální. Na internetu se může virálně stát cokoli. Ať už se jedná o fotografii, animaci, článek, citát, tweet, osobu, zvíře, nápad, hádku, kupón, událost nebo cokoli jiného, má sílu stát se virálním, pokud dostatečně osloví k masám a lze jej sdílet. K tomu, aby mohl získat status „viru“, není třeba dosáhnout konkrétního počtu sdílení, lajků, retweetů, reblogů, sdílení memů nebo jakéhokoli jiného měřítka interakce. Na YouTube nyní mnoho videí získává desítky tisíc zhlédnutí krátce po nahrání, ale mnoho lidí by neřeklo, že to stačí na to, aby to bylo považováno za virální. Když však byl YouTube mnohem menší a video nenahrávalo tolik uživatelů, mohly se desítky tisíc zhlédnutí počítat jako „virální“. Proto je to všechno relativní. Celebrita na Twitteru může získat tisíce retweetů za tweetování něčeho světského, ale pokud na tweet dostanete několik stovek nebo tisíc retweetů, když jste zvyklí na průměrné získání dvou nebo tří retweetů, dalo by se říci, že váš tweet šel virový.
Virová síla sociálních médií
Bez sociálních sítí by bylo šíření virů mnohem těžší. V 90. letech jsme nebyli online připojeni tak, jak jsme nyní, a právě naše vzájemné blízké vztahy posilují mužnost. V dnešní době jsme navzájem neustále propojeni na webech, jako je Facebook, Twitter, Instagram a další. Díky pokročilým technologiím a designu platforem je sdílení věcí s našimi přáteli a následovníky neuvěřitelně jednoduché, což vytváří dokonalé prostředí pro efekt zvlnění, ke kterému dochází na všech úrovních sociálních médií, s dokonalým obsahem, který lze sdílet. Stačí pár sdílení a správné publikum, které spustí lavinu sdílení na internetu. Začít virální hnutí není snadné, ale když už k tomu dojde, může to zabrat ty nejobyčejnější lidi a prakticky přes noc je proměnit v internetové celebrity, pokud je to dostatečně silné.
Různé úrovně virality
Každý má jiný názor na to, co je klasifikováno jako „virové“. Obchodníci mají tendenci jej používat jiným způsobem než běžní lidé. Zatímco běžní uživatelé internetu mohou popisovat virální obsah jako něco jako hudební video ve stylu Gangnam, obchodníci a obchodníci mohou nazvat jednoduchou infografiku nebo slevu na virální senzaci, pokud se automaticky sdílí jen několikrát.
Jak se vlastně stát virovým
Toto je super záludná a tajemná část. Jak již bylo zdůrazněno, nikdo nezná tajný vzorec „šíření viru“. Ve skutečnosti neexistuje, protože proměnných je příliš mnoho. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste zvýšili své šance na úspěch. Pokud chcete, aby část vašeho vlastního obsahu získala spoustu pozornosti online s malým úsilím z vaší strany, může být prospěšné vzít si na vědomí aktuální virální obsah a navázat na jeho vzorec. Vzhledem k množství věcí, které se v dnešní době sdílejí online, není snadné zůstat na vrcholu těch nejžhavějších věcí, které budou po mnoho let nezapomenutelné.