Skip to content

Co znamená nahrávání a stahování?

6 de Červenec de 2021
download upload arrows e6e069a97c08476ea6a6f87ae66b07c6

Pravděpodobně jste již mnohokrát slyšeli výrazy „nahrát“ a „stáhnout“, ale co tyto výrazy ve skutečnosti znamenají? Co to znamená nahrát soubor na web nebo stáhnout něco z webu? Jaký je rozdíl mezi stažením a nahráním? Toto jsou základní pojmy, kterým by měl každý uživatel webu rozumět. Přicházejí do hry, když se řídí některými pokyny, řešením problémů se sítí, výběrem rychlosti internetu atd. Níže se podíváme na to, co znamená nahrávání a stahování, a na běžné okrajové podmínky a informace, které vám pomohou lépe pochopit tyto běžné online procesy.

Co to znamená nahrát něco?

V kontextu webu upload = odeslat. Můžete na to myslet jako načíst data „nahoru“ do cloudu / internetu. Když něco nahráváte na web, do počítače jiného uživatele, do síťového umístění atd., Odesíláte data ze svého zařízení do druhého zařízení. Soubory lze nahrát na server, například na web, nebo přímo do jiného zařízení, například při použití nástroje pro přenos souborů. Například pokud nahrajete obrázek na Facebook, odešlete obrázek ze svého zařízení na web Facebook. Soubor začal u vás a skončil někde jinde, takže je to z vašeho pohledu považováno za nahrání. To platí pro jakýkoli přenos, jako je tento, bez ohledu na typ souboru nebo kam směřuje. Můžete nahrát dokumenty svému učiteli prostřednictvím e-mailu, nahrát video na YouTube, nahrát hudbu do vaší online hudební sbírky atd.

Co to znamená stáhnout si něco?

Zelený obrázek ke stažení se šipkou a cloudem

Na rozdíl od nahrávání stáhnout = uložit. Berete data odjinud a vkládáte je do svého zařízení, v podstatě je přenášíte „dolů“ z internetu. Stažení něčeho z webu znamená, že přenášíte data z druhého místa do svého vlastního zařízení, ať už je to váš telefon, počítač, tablet, chytré hodinky atd. Z webu lze stáhnout všechny druhy informací: knihy, filmy, software atd. Můžete si například stáhnout filmy do telefonu, abyste je mohli sledovat, když jste na cestách, což znamená, že skutečná data, která tvoří film, jsou přenesena z webu, ze kterého jste jej dostali, a uložili do telefonu, zpřístupnění místně.

Nahrávání vs. stahování: Jak souvisí

Vzhledem k tomu, že upload je odesílání data a stahování je ukládání možná jste již zachytili, že se to děje po celou dobu používání webu. Otevřete webový prohlížeč a přejděte na Google.com. Okamžitě jste požádali o web (nahráli během procesu drobné kousky dat) a na oplátku jste dostali vyhledávač (stáhl do vašeho prohlížeče správnou webovou stránku). Zde je další příklad: když procházíte hudební videa na YouTube, každý zadaný hledaný výraz odesílá na web drobné kousky dat, aby si vyžádal video, které hledáte. Každá z těchto žádostí, které odešlete, jsou nahraná, protože začala ve vašem zařízení a skončila na konci YouTube. Pokud YouTube porozumí výsledkům a odešle vám je zpět jako webové stránky, tyto stránky se stáhnou do vašeho zařízení, abyste je viděli. Pro konkrétnější příklad přemýšlejte o e-mailu. Odesíláte obrázky na e-mailový server, když někomu posíláte fotografie e-mailem. Pokud ukládáte obrázkové přílohy od někoho, kdo vám poslal e-mail, stahujete je do svého zařízení. Další způsob, jak to vidět: vy nahrát obrázky, aby je příjemce mohl zobrazit, a když je uloží, jsou stahování jim.

Je důležité znát rozdíl

Nahrávání a stahování probíhá po celou dobu na pozadí. Ty ne obvykle je třeba pochopit, kdy se něco nahrává nebo stahuje nebo na co skutečně odkazují, ale vědět, jak se liší, je v některých situacích důležité. Pokud vám například web řekne, abyste nahráli svůj životopis pomocí jejich online formuláře, ale nevíte, jestli to znamená něco uložit do počítače nebo jim poslat soubor, může to být matoucí a oddálit celkový proces, který provádíte tvrdě se snaží dokončit. Nebo si možná kupujete domácí internetový plán a uvidíte, že jeden inzerovaný nabízí 50 Mbps stažení rychlosti a další s rychlostí 20 Mbps nahrát rychlosti. Většina lidí nepotřebuje vysokou rychlost nahrávání, pokud často neposílají velké množství dat přes internet. Neznalost rozdílu mezi nahráváním a stahováním by vás však mohla nechat platit za více, než potřebujete, nebo platit menší částku za příliš nízkou rychlost pro to, co potřebujete.

A co streamování?

Ilustrace streamování hudby

Protože rychlost, s jakou si můžete stahovat věci z internetu, je určena tím, za co platíte svému ISP, někteří lidé se rozhodnou streamovat data oproti jejich stahování. Jsou podobné, ale nejsou technicky stejné a mají výhody obou. Například existují weby pro streamování filmů, které vám umožňují sledovat filmy online místo jejich stahování, a webové aplikace, které lze použít v prohlížeči místo uložení do vašeho zařízení. Stahování je užitečné, pokud chcete celý soubor použít offline, například pokud plánujete sledovat filmy, upravovat dokumenty, prohlížet fotografie nebo poslouchat hudbu bez připojení k internetu. Celý soubor je uložen do vašeho zařízení od jeho stažení, ale abyste jej mohli použít, musíte počkat na dokončení celého stahování. Streamování je naopak užitečné, pokud chcete soubor použít před dokončením stahování. Můžete streamovat pořady Netflix na tabletu, aniž byste museli nejprve stahovat celou epizodu. Soubor však nelze použít offline, protože není uložen pro budoucí použití.

Další fakta o nahrávání a stahování

Termíny stahování a nahrávání jsou obvykle vyhrazeny pro přenosy, které probíhají mezi místním zařízením a něčím jiným na internetu. Například neřeknete, že jste „zkopírovali data na svůj flash disk“ při kopírování souboru z počítače. Existují síťové protokoly, které podporují nahrávání a stahování dat. Jedním z nich je FTP, který využívá FTP servery a klienty k odesílání a přijímání dat mezi zařízeními. Dalším je HTTP, což je protokol používaný při nahrávání / stahování dat prostřednictvím webového prohlížeče.